Aktuality

Tým olomouckých vědců ÚEB pomohl popsat obrovský genom bobu obecného. Výsledky publikoval prestižní časopis Nature.

17. březen 2023
Mezinárodnímu týmu, jehož součástí byli i vědci za našeho pracoviště,  z Česka a Velké Británie se podařilo najít v rozsáhlém genomu bobu obecného gen, který je zodpovědný za produkci enzymu polyfenoloxidasy (PPO) v osemení. 

Jak nakrmit malé candáty? Vědci jim dodávají zprostředkovaně chlorelu, ryby jsou po ní chytřejší

10. březen 2023
Nebýt třeboňských řas, měli by v hornorakouských jezerech málo candátů. Zajímavý projekt přeshraniční spolupráce řešili odborníci z Centra Algatech Mikrobiologického ústavu Akademie věd, kde se specializují na výzkum mikrořas. 

Vědci: Stav mikrobiomu v těle zásadně ovlivňuje zdraví člověka

07. březen 2023
Stav mikrobiomu, tedy souboru genů mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry či houby v lidském těle nebo na jeho povrchu, ovlivňuje imunitu a zdraví člověka a podílí se na vzniku některých onemocnění. 

Tvůrci Intersucha na setkání s uživateli zhodnotili letošní zimu a ukázali výhled

03. březen 2023
Zástupci projektu Intersucho hodnotili na setkání s uživateli ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku vývoj počasí v loňském roce a prezentovali předpoklady vývoje počasí v letošním roce.

Festival Mrkev v zimě přilákal zemědělce, spotřebitele i vědce

02. březen 2023
Na osmdesát zástupců zemědělců, spotřebitelů, různorodých potravinových iniciativ, ale také výzkumníků z akademické sféry, kteří se zabývají souvislostmi mezi jídlem, zemědělstvím, člověkem a krajinou zavítalo v pátek na festival Mrkev v zimě vol. 2, který organizovala AMPI ve spolupráci s PRO-BIO ligou a Ústavem geoniky AV ČR, v.v.i.   

Klimatická změna zásadně proměnila a dále proměňuje zemědělské oblasti v ČR

28. únor 2023
Klimatická změna v posledních 20 letech zásadně proměnila podobu zemědělských oblastí v Česku. Trend se nezastavil a má pokračovat, proto se budou oblasti do roku 2050 sále proměňovat. 

Zapomeňte na čtvero ročních období. Připravte se na dvě, nabádá klimatolog Farda

23. únor 2023
Dlouhá období sucha a v létě vlny veder prokládané epizodami náhlých a prudkých ochlazení. Mírné zimy bez sněhu, připomínající táhlý podzim. A také častější výskyty tornád a bouří s přívalovými dešti. To všechno jsou průvodní jevy globální změny klimatu, projevující se právě v extrémních výkyvech počasí.

Problematiku genetických modifikací přiblížil ministryni Langšádlové při její návštěvě ÚEB prof. Jaroslav Doležel

20. únor 2023
Přerod poznatků základního výzkumu do praxe a doslovná ochutnávka plodů výzkumu aplikovaného. Tak by se daly shrnout hlavní body programu návštěvy ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové Ústavu experimentální botaniky AV ČR v pražských Lysolajích. 

Peří může být skvělou surovinou pro ekologické odstranění těžkých kovů ze zemin

16. únor 2023
Pro odstranění těžkých kovů z půd je v současnosti běžně využívána ethylendiamintetraoctová kyselina (EDTA neboli Chelaton 2), která není bilogicky odbouratelná a kumuluje se v přírodním prostředí, a to hlavně ve vodách. 

Pořádáme festival Mrkev v zimě

14. únor 2023
Nenechte si ujít zajímavý festvival Mrkev v zimě, který propojuje zemědělce, zahrádkáře a spotřebitele. KOná se už tento pátek v Praze!

Seminář pro N. U. Agrar se vydařil

08. únor 2023
Několik desítek zájemců se zúčastnilo semináře, který jsme připravil pro firmu N.U. Agrar v olomouckém Centru strukturní a funčkní genomiky rostlin ÚEB v Olomouci. 

Nenechte si ujít mezinárodní konferenci EUCARPIA zaměřenou na trávy a pícniny

05. únor 2023
Zveme vás na 35. konferenci sekce EUCARPIA FCAG Nové technologie, strategie a plodiny pro udržitelnost produkce pícnin v měnícím se klimatu, která se koná 10. - 14. září 2023 v Brně. 

Plýtvání jídlem: více než miliarda tun potravin se každý rok vyhodí

30. leden 2023
Podle Organizace pro zemědělství a výživu (FAO) se každý rok na světě vyhodí až jedna třetina vyprodukovaných potravin, což je asi 1,3 miliardy tun.