Aktuality


Hospodářské noviny: Sucho je zpět. Půda vysychá v Česku i zbytku Evropy, potraviny kvůli tomu mohou zdražit

01. červen 2022

Pokud dostatečně prší, vyhání farmář Daniel Pitek svoje krávy a ovce na stráně v údolí pod Milešovkou brzy na jaře. Letos ale dlouho váhal. „Je zase sucho, tráva roste velmi pomalu, a tak jsem je krmil až do minulého týdne senem z loňska. 


Seminář Střevní mikrobiom vs duševní a neurologické poruchy ke zhlédnutí

31. květen 2022

Dne 3. května 2022 se v budově Akademie věd ČR konal celodenní seminář na téma mikrobiom a duševní a neurologické choroby. Seminář organizovala  Česká mikrobiomová společnost České lékařské společnosti JEP a program Strategie AV21 “Potraviny pro budoucnost”.

Podívejte se na záznam všech přednášek!

Maturanti z Českého Krumlova se seznámili s naším výzkumem půdního mikrobiomu

27. květen 2022

Laboratoř půdních bakterií BC AVČR uspořádala 18.5. 2022  workshop pro studenty maturitních tříd Gymnázia Český Krumlov. 

Věda a výzkum: Genetickým úpravám plodin v EU se blýská na lepší časy

24. květen 2022

Přísná regulace používání nových technologií úpravy genetického kódu v zemědělství patří k nejkritizovanějším legislativním opatřením EU ze strany vědecké obce. Nově však Evropská komise vyhlásila k tématu veřejnou konzultaci. Je to signál, že Brusel je ochoten o tématu znovu začít jednat.

Mobilní laboratoř Ústavu půdní biologie vyrazila za školáky do Černé

23. květen 2022

Vědci z Ústavu půdní biologie, Biologického centra AV ČR, v. v. i., v rámci aktivity Zdravá půda pro další generace přijeli s mobilní laboratoří dne 5. 5. 2022 do základní školy v Černé v Pošumaví. 

Člověk zásadním způsobem ovlivňuje evoluci rostlin. V rozhlasové Laboratoři na toto téma mluvil Aleš Pečinka

19. květen 2022

Člověk zásadním způsobem ovlivňuje evoluci rostlin. V časopise Science vyšla studie, která to ilustruje na běžné rostlince luk i okrajů silnic, jeteli plazivém. 

Série představení knihy Zahrádkářské osady jde do finále

16. květen 2022

Velký zájem o knihu Zahrádkářské osady aneb proč neztrácet půdu pod nohama dokládá význam tématu zahradničení v ČR. Hlavními editory jsou Barbora Duží, Naďa Johanisová a Jan Vávra, ale na celé knize spolupracovalo 19 autorek a autorů ze sedmnácti institucí. 

1 13 14 15 16 17 18 19 37 55 73