Aktuality


Akce pro přírodovědecký kroužek fakulty Jihočeské univerzity byla úspěšná

22. červen 2021

Malí přírodovědci navštívili zahradu Ústavu půdní biologie 7. června. Připraven pro ně byl bohatý program - interaktivní stanoviště i pojízdná laboratoř. Cílem akce bylo dětem ukázat, jak by měla vypadat zdravá půda a jak bychom se k ní měli správně chovat. 

 

 

 

 

 


Mikrořasy zlepšují odchov plůdku candáta

14. červen 2021

Inovovaná technologie odchovu plůdku candáta obecného v recirkulačních systémech významně zvyšuje procento přežití rybích larev a zároveň zlepšuje jejich zdravotní stav a odolnost vůči stresu. Pomáhají tomu mikrořasy bohaté na esenciální mastné kyseliny.

Výzkum kukuřice olomouckých vědců může v budoucnu pomoci objasnit příčiny vzniku některých genetických poruch u člověka

01. červen 2021

Velký úspěch hlásí vědci z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ve spolupráci s americkými a čínskými kolegy pokročili ve výzkumu B chromozomu u kukuřice a jako první na světě přečetli jeho dědičnou informaci. 

Zemřel čínský věděc Jüan Lung-pching, otec tzv. hybridní rýže. Jeho práci přiblížil ve vysílání ČT24 Jaroslav Doležel

31. květen 2021

Čínský vědec Jüan Lung-pching zachránil miliony lidí před hladem tím, že vyvinul první hybridní kmeny rýže,“ tweetovalo oddělení OSN pro hospodářské a sociální věci v sobotu. 

Na unikátní výstavě o vodě se podíleli vědci z Centra ALGATECH

24. květen 2021

V písecké galerii Sladovna můžete až do příštího roku navštívit  výstavu „Voda mne napadá“. Na tvorbě expozice, která se věnuje životadárnému živlu vody, se kromě Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity podílelo i třeboňské Centrum Algatech, které v expozici instalovalo oživený skleník propojující právě téma vody jakožto živlu nezbytného pro život a téma recyklace.

Agrorisk.cz - Systém včasné výstrahy před negativními dopady počasí

24. květen 2021

Počasí lze v rostlinné výrobě označit jako synonymum pro klíčový a současně nejhůře ovlivnitelný produkční faktor. V posledních desetiletích však výrazně mění obvyklé vzorce svého chování, což kromě dlouhodobých trendů přináší také zvýšený výskyt meteorologických extrémů. 

Český rozhlas: Miliardové investice, méně řepky a žádné dotace na plochu. Bioklimatolog radí, jak bojovat se suchem

17. květen 2021

Extrémní sucho postihuje až třetinu území Česka. Přestože suché počasí vystřídaly deštivé dny, zemědělci už počítají se slabší úrodou. Hostem pořadu Interview Plus byl profesor Zdeněk Žalud z projektu Intersucho.

 

 

1 2 3 4 12 23 34 45