Aktuality


Vojtěch Hudzieczek představil v pořadu Sama doma metodu CRISPR

29. listopad 2021

Pořad Sama doma byl 16. 11. 2021 mimo jiné věnován genetickým modifikací. Hostem České televize byl tentokrát Vojtěch Hudzieczek z Biofyzikálního ústavu AV ČR, který mluvil o nejnovější metodě CRISPR -cas 9.


Enviweb.cz: Řasy jsou nadějí pro 21. století, ukázali čeští vědci na Expu v Dubaji

29. listopad 2021

Od biomedicíny po energii a kvalitní stravu. Mikroskopické řasy mají do budoucna velký potenciál. Na Expu 2020 v Dubaji představují jejich využití vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Nechali vytvořit umělecké dílo, které otevírá návštěvníkům dveře k jejich výzkumu.

Aleš Pečinka mluvil v Meteoru o genetických modifikacích

25. listopad 2021

Na světě je stále více lidí a je potřeba je nakrmit. Tento důležitý úkol vědy se v minulém století dařil plnit díky hnojení. To ale narazilo na své limity, a navíc je problematické z pohledu znečišťování přírody. 

Cenu za komunikaci změny klimatu získal klimatolog Miroslav Trnka

23. listopad 2021

Třetím držitelem Ceny za komunikaci globálních změn klimatu se stal klimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny, který je zapojený do našeho výzkumného programu. Ocenění převzal  18.listopadu v Akademii věd ČR v Praze. 

Česká veřejnost k problematice geneticky upravených plodin

12. listopad 2021

Ve speciálním výzkumu Potraviny 2021 zjišťovali kolegové ze Sociologického ústavu, jaké postoje  má česká veřejnost ke geneticky modifikovaným plodinám, ze kterých se vyrábějí mimo jiné potraviny, které konzumujeme.

 

Podívejte se na videa našich vědců z Týdne Akademie věd ČR

09. listopad 2021

I letos se náš program aktivně účastnil Týdne Akademie věd ČR. Kromě mnoha popularizačních aktivit jsme spoluorganizovali panelovou diskuzi o geneticky modifikovaných plodinách a rozhovor o jednom zajímavém vědeckém objevu.

Fairtrade den mohli v Olomouci zažít školáci a jejich učitelé

16. říjen 2021

Film, bojovou hru a ochutnávku dobrot z celého světa mohli zažít v Olomouci školáci i pedagogové. Akce, která se konala 13. 10. 2021 v olomoucké Pevnosti poznání Univerzity Palackého, byla zaměřená na Fairtrade, tedy na férový obchod. 

1 2 3 4 13 25 37 49