Aktuality


Čeští šlechtitelé diskutovali v Olomouci s vědci o nových poznatcích a změně klimatu

21. únor 2020

Na sedm desítek šlechtitelů z celé republiky se sjelo 19. - 20. 2. 2020 do Olomouce na seminář Šlechtění a charakterizace šlechtitelských materiálů v éře genomiky. Připravili ho pro ně vědci z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) AV ČR, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Cílem bylo představit šlechtitelům nejnovější vědecké poznatky a metody.


Český rozhlas Vltava vysílal Osudy Jaroslava Doležela

06. únor 2020

Jaroslav Doležel je vynikající vědec světového renomé, který se mimořádně zasloužil o českou vědu a vědecký pokrok vůbec. Jaká byla jeho cesta k úspěchu? Poslechněte si jeho pětidílné rozhlasové vzpomínání pro vltavský cyklus Osudy.

Prof. Jaroslav Doležel byl hostem pořadu Fokus Václava Moravce

15. leden 2020

Proč se lidé dělí na chudé a bohaté? A proč se propast mezi nimi stále zvětšuje? 

Pokřtili jsme monografii BIOREFINING in the 21th Century

02. leden 2020

V úterý 17. prosince se v Ústavu chemických procesů konal křest zajímavé a jedinečné knihy Biorefining in the 21st Century.

 

 

Seminář o mikrobiomu se kvůli enormnímu zájmu stěhoval do větších prostor

02. leden 2020

O tom, že téma mikrobiomu zajímá odborníky i veřejnost se mohli přesvědčit organizátoři semináře   Mikrobiom a možnosti jeho ovlivnění, který se v rámci Strategie AV21 konal 3. prosince 2019 v Praze. 

Křtíme monografii Biorefining in the 21th century

11. prosinec 2019

Nová kniha autorů dr. Olgy Šolcové, prof. Jiřího Haniky a ing Pavla Topky z Ústavu chemických procesů AV ČR  shrnuje vybrané výsledky týkající se vývoje procesu výroby speciálních chemických látek souvisejících s biorafinací biomasy, včetně biologického odpadu pocházejícího ze zemědělství a výroby potravin. 

 

 

Gut – Brain Axis. Analýza střevního metabolomu

06. prosinec 2019

Ústav živočišné fyziologie a genetiky uspořádal zajímavý workshop. Jeho cílem bylo poskytnout přehled nových poznatků o vzájemném působení střevní mikroflóry a jejího hostitele a hlavních druhů těchto interakcí z hlediska metabolomiky. Byly popsány hlavní způsoby komunikace mezi mikrobiotou a hostitelem v rámci „osy střevo x mozek“. 

1 2 3 4 9 17 25 33

Kalendář

10
březen
2020
Konference Mikrobiota a zdraví

Nově přidaná videa