Aktuality


Výzkum mezidruhových kříženců pomůže ve šlechtění odolnějších zemědělských plodin

21. březen 2023

Olomoučtí odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR zjistili, proč u některých kříženců trav začne časem dominovat genom jednoho z rodičů. Objev, při kterém vědci mimo jiné využili konfokální superrozlišovací mikroskop, jediný svého druhu v České republice, má pro šlechtitele zásadní význam. Pomůže jim k efektivnějšímu šlechtění odolnějších a výnosnějších zemědělských plodin, které bude možné pěstovat i ve ztížených klimatických podmínkách.  


Tým olomouckých vědců ÚEB pomohl popsat obrovský genom bobu obecného. Výsledky publikoval prestižní časopis Nature.

17. březen 2023

Mezinárodnímu týmu, jehož součástí byli i vědci za našeho pracoviště,  z Česka a Velké Británie se podařilo najít v rozsáhlém genomu bobu obecného gen, který je zodpovědný za produkci enzymu polyfenoloxidasy (PPO) v osemení. 

Jak nakrmit malé candáty? Vědci jim dodávají zprostředkovaně chlorelu, ryby jsou po ní chytřejší

10. březen 2023

Nebýt třeboňských řas, měli by v hornorakouských jezerech málo candátů. Zajímavý projekt přeshraniční spolupráce řešili odborníci z Centra Algatech Mikrobiologického ústavu Akademie věd, kde se specializují na výzkum mikrořas. 

Vědci: Stav mikrobiomu v těle zásadně ovlivňuje zdraví člověka

07. březen 2023

Stav mikrobiomu, tedy souboru genů mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry či houby v lidském těle nebo na jeho povrchu, ovlivňuje imunitu a zdraví člověka a podílí se na vzniku některých onemocnění. 

Tvůrci Intersucha na setkání s uživateli zhodnotili letošní zimu a ukázali výhled

03. březen 2023

Zástupci projektu Intersucho hodnotili na setkání s uživateli ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku vývoj počasí v loňském roce a prezentovali předpoklady vývoje počasí v letošním roce.

Festival Mrkev v zimě přilákal zemědělce, spotřebitele i vědce

02. březen 2023

Na osmdesát zástupců zemědělců, spotřebitelů, různorodých potravinových iniciativ, ale také výzkumníků z akademické sféry, kteří se zabývají souvislostmi mezi jídlem, zemědělstvím, člověkem a krajinou zavítalo v pátek na festival Mrkev v zimě vol. 2, který organizovala AMPI ve spolupráci s PRO-BIO ligou a Ústavem geoniky AV ČR, v.v.i. 

 

Klimatická změna zásadně proměnila a dále proměňuje zemědělské oblasti v ČR

28. únor 2023

Klimatická změna v posledních 20 letech zásadně proměnila podobu zemědělských oblastí v Česku. Trend se nezastavil a má pokračovat, proto se budou oblasti do roku 2050 sále proměňovat. 

1 2 3 4 18 36 53 70