Aktuality


Jihočeská televize: Správná starost o půdu by možná vyřešila globální oteplování

16. duben 2020

Kdybychom zvýšili ukládání uhlíku do půdy o pouhé 4 promile, možná bychom vyřešili problém s globálním oteplováním. Proč je důležité kompostování či zaorávání se dozvíte v reportáži Jihočeské televize z Biologického centra AV ČR, ve které vystupuje i dr. Veronika Jílková z našeho výzkumného programu.


Video pro předsedkyni České mikrobiomové společnosti prof. Helenu Tlaskalovou - Hogenovou

15. duben 2020

Při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně vznikla Česká mikrobiomová společnost. Její předsedkyní se stala prof. Helena Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR, která se v našem prpogramu věnuje tématům mikrobiomu a lepku a jejich vlivu na zdraví.

Farmáři chtějí, aby vláda otevřela trhy

06. duben 2020

Kvůli zákazu farmářských trhů, které se v Česku zavřely 10. března, hrozí mnoha malým rodinným farmám bankrot. Farmáři proto žádají vládu, aby trhy opět otevřela a navrhují také některá bezpečnostní opatření.

 

Naši kolegové se zapojili do testování koronaviru

01. duben 2020

Do analýz na přítomnost koronaviru se zapojili kolegové z našeho programu. Testuje se v Centru Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR a pomáhají i lidé z Biofyzikálního ústavu AV ČR. 

Vznikla Česká mikrobiomová společnost, cílí na vztah mikrobioty a zdraví

25. březen 2020

Upozornit na klíčový vliv mikrobioty na lidské zdraví a vznik nemocí, shromažďovat a analyzovat nové poznatky o jejích funkcích, zavádět a využívat nové možnosti jejího ovlivnění a bránit šíření nevědeckých přístupů v této oblasti. To jsou cíle České mikrobiomové společnosti, která vznikla při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Její předsedkyní se stala Helena Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Český rozhlas: Řasy se dají využít pro ekologickou recyklaci prvků potřebných při výrobě elektroniky

04. březen 2020

Čeští a rakouští vědci dokáží ekologicky recyklovat prvky vzácných zemin z elektronického odpadu. Mobilní telefony, počítače a fotoaparáty by bez těchto prvků nemohly fungovat. Jejich tradiční těžba je náročná a poškozuje životní prostředí. Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo najít způsob, jak zmíněné prvky recyklovat pomocí bakterií a řas.

Čeští šlechtitelé diskutovali v Olomouci s vědci o nových poznatcích a změně klimatu

21. únor 2020

Na sedm desítek šlechtitelů z celé republiky se sjelo 19. - 20. 2. 2020 do Olomouce na seminář Šlechtění a charakterizace šlechtitelských materiálů v éře genomiky. Připravili ho pro ně vědci z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) AV ČR, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Cílem bylo představit šlechtitelům nejnovější vědecké poznatky a metody.

1 11 12 13 14 15 16 17 24 36 47