Aktuality


Jak záhadné bakterie z Labutího jezera zachycují sluneční energii

21. únor 2022

Mezinárodnímu týmu v čele s českými mikrobiology se podařilo popsat unikátní aparát, jimiž zvláštní bakterie z jezera v poušti Gobi zachytávají sluneční světlo. Výzkum naznačil, jak se tento aparát v průběhu miliard let vývoje utvořil. Objev může přinést zásadní posun pro využití fotosyntézy pro mikroorganismy, které sluneční záření neumějí zpracovat.


Zemedelec.cz: I přes poměrně teplou zimu jsou zatím pěstitelé ovoce na jihu Moravy v klidu

20. únor 2022

I když je letošní zima poměrně teplá a dnes a ve čtvrtek se mají nejvyšší odpolední teploty dostat v teplejších částech jižní Moravy nad deset stupňů, pěstitelé ovoce zatím zůstávají v klidu. 

Český rozhlas: Bioklimatolog Trnka: Lidé už vidí, že dopady změny klimatu jsou citelné. Problém dál předáváme dětem

19. únor 2022

Profesor Miroslav Trnka je vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky. Dá se už říct, co nás čeká za klimatické změny v příští dekádě? 

Řasové biotechnologie v Dubaji

18. únor 2022

Mikrobiologický ústav AV ČR představuje výzkum řas na EXPO 2020 v Dubaji. Mikrořasám a sinicím se v programu Potraviny pro budoucnost intenzivně věnují vědci z Centra ALGATECH v Třeboni. 

Newstream.cz: Čeští genetici šlechtí v Saúdské Arábii superodolné plodiny. Využití najdou i u nás

17. únor 2022

Je tam extrémní horko, extrémní sucho a ještě k tomu půda zasolená mořskou vodou. Saúdská Arábie je místem, kde čeští výzkumníci mohou zkoumat plodiny, které ve vyhrocených podmínkách přežijí a ještě dají úrodu. Poznatky se, bohužel, mohou kvůli změně klimatu hodit i u nás.

iDNES.cz: Zemědělci krajinu ničit nechtějí, často ale nemají na výběr, říká bioklimatolog

15. únor 2022

České zemědělství potřebuje změnu k udržitelnosti. Bioklimatolog Miroslav Trnka tvrdí, že každý vlhký rok je příležitostí, kdy se připravit na období sucha. Ta kvůli oteplování budou častější. Produkce se podle něj promění, jen když to bude rentabilní. Šetrné ke krajině mohou být i velké podniky. Chce to jen lepší motivaci.

Barbora Duží ve vysílání České televize

14. únor 2022

Česká televize se věnovala výzkumu zaměřenému na vztah Čechů k jídlu během pandemie covid-19, na kterém se v rámci našeho programu podíleli odborníci z Ústavu geoniky AV ČR. 

1 14 15 16 17 18 19 20 35 52 69