Unikátní žlutá řasa zlepšující zrak byla úspěšně komercializována v projektu Potraviny pro budoucnost

20. listopad 2023 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

Mikrobiologický ústav AV ČR – Centrum Algatech v Třeboni úspěšně dokončil proces komercializace svého jedinečného jedinečného kmene mikrořasy Parachlorella označeného HY-1.

Jde o vyšlechtěný kmen, který je nyní patentově chráněn. Kmen neobsahuje chlorofyl, a je tedy nutné jej pěstovat v heterotrofních podmínkách, kdy zdrojem energie a uhlíku jsou cukry. Důležité je, že tento kmen obsahuje pouze lutein a to v množství 0,5 %, což z této řasy činí konkurenta produkčně pěstovaným rostlinám.

Partnerem pro komercializaci je nizozemská společnost Phycom, která je jedním z největších evropských producentů mikrořas za přísně kontrolovaných heterotrofních podmínek kultivace. Společnost pěstuje 500 tun mikrořas ročně, ale Phycom plánuje výrazně zvýšit svou produkci. MBÚ – Centrum Algatech a Phycom jsou také partnery projektu European MULTI-STR3AM (https://www.multi-str3am.com/en).

Karotenoidní barvivo lutein pomáhá snižovat projevy věkem podmíněné makulární degenerace (degenerace sítnice oka). Makulární degenerace je velmi závažné onemocnění sítnice oka, které vede k postupné ztrátě ostrosti vidění a v nejhorších případech i ke ztrátě možnosti vykonávat každodenní činnosti případně i k částečné nebo úplné slepotě. Toto onemocnění postihuje především osoby vyššího věku a je způsobené postižením tzv. žluté skvrny v oku, tj. místa s nejostřejším viděním. Projevy nemoci snižuje užívání karoteoidního barviva luteinu.

Foto: Richard Lhotský - AV ČR, Phycom.

Fotogalerie