Aktuality

Pole spálená glyfosátem. Není jiná možnost, brání se zemědělci

15. květen 2023
Plošné chemické postřiky používali zemědělci v uplynulých dnech, aby připravili pole na zasetí. Podle odborníků to ale ohrožuje jak biodiverzitu, tak vodní zdroje. Zemědělci se brání, že jim legislativa nedává jinou možnost.

Výzkumníci z NCK BIOCIRTECH vymysleli nové způsoby likvidace odpadu, účinnou kosmetiku i nová probiotika pro psy

12. květen 2023
Čtyřiadvacet ověřených technologií, dvaatřicet funkčních vzorků a devět užitných vzorů. To je jen část výsledků velmi úspěšného čtyřletého snažení českých výzkumníků, kteří se sdružili v Národním centru kompetence s názvem BIOCIRTECH.

AgroRisk: v noci na čtvrtek mohou přijít mrazy, nejohroženější jsou brambory

03. květen 2023
Riziko jarních mrazů dosud nepominulo a podle webu AgroRisk existuje riziko poškození některých plodin v noci ze středy na čtvrtek. Teploty mohou někde klesnout k nule a mohou se objevit přízemní mrazíky. 

Dopady klimatických změn jsou dramatické. Středoevropští vědci pracují na systému včasného varování před těmi nejhoršími

02. květen 2023
Střední Evropa má být do budoucna schopna rychleji a lépe reagovat na negativní dopady klimatické změny, mezi které patří třeba vlny veder, sucho a zvýšené riziko lesních požárů. Vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe proto začali pracovat společně s kolegy z dalších evropských institucí na projektu s názvem Clim4Cast. Vytvoří nástroje včasného varování, které budou účinné a funkční pro středoevropský region.

Pro nejmenší experimentátory připravili kolegové z ÚCHP pokusy chemie v kuchyni

28. duben 2023
Ve dvou pražských mateřských školkách ve dnech 18. 4 .2023 a 26.4. proběhla interaktivní přednáška o potravinářských aditivech, kterou přednesly vědkyně z Ústavu chemických procesů.   

V Olomouci jsme dnes otevřeli novou Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum

25. duben 2023
Na pět desítek zástupců Akademie věd ČR, univerzit i šlechtitelských firem se dnes zúčastnilo slavnostního otevření nových prostor Aplikační laboratoře pro zemědělský výzkum. 

Šlechtitelé mají enormní zájem o vědecké poznatky. Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum se proto rozšiřuje

24. duben 2023
Olomoucká Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum zítra otevírá nové prostory. Slavnostní otevření se uskuteční  ve 13:00 v Centru strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR (ÚEB) v Olomouci. Rozšíření bylo nezbytné kvůli rostoucímu zájmu šlechtitelů o služby, které pracoviště poskytuje.

Vědecká rada AV ČR navštívila olomoucké pracoviště ÚEB

14. duben 2023
Vědecká rada AV ČR jednala 13. 4. 2023 na výjezdním zasedání v olomouckém Centru strukturní a funkční genomiky rostlin ÚEB.

Mráz zasáhl květy meruněk, kvůli nízkým teplotám na řadě míst ani nemělo smysl zapalovat ohně

11. duben 2023
Mrazivá noc, při níž na některých místech v moravských a slezských nížinách klesla teplota podle meteorologů i pod minus sedm stupňů, patrně již nyní opět zmařila úsilí pěstitelů meruněk. 

Změna klimatu je již realitou

03. duben 2023
Vyšší teploty, větší výpar, delší vegetační období. To jsou faktory, se kterými se nejen zemědělci musí ve své praxi stále více vyrovnávat a reagovat na ně novými postupy.

Čro PLUS: Objev olomouckých vědců usnadní šlechtění a adaptaci na změnu klimatu

31. březen 2023
David Kopecký z Ústavu experimentální botaniky AV ČR mluvil ve vysílání Čro PLUS o novém objevu, který má zásadní význam pro šlechtitele. 

AgroRisk: Riziko poničení vykvetlých ovocných stromů mrazy je poměrně velké

28. březen 2023
Riziko, že úrodu ovocných stromů, které už stihly vykvést, poničí mrazy, je poměrně velké. Vyplývá to jak z předpovědi počasí, tak z webu AgroRisk, který je podpůrným projektem pro zemědělce a na mapě zobrazuje míru různých rizik včetně mrazů.

Výzkum mezidruhových kříženců pomůže ve šlechtění odolnějších zemědělských plodin

21. březen 2023
Olomoučtí odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR zjistili, proč u některých kříženců trav začne časem dominovat genom jednoho z rodičů. Objev, při kterém vědci mimo jiné využili konfokální superrozlišovací mikroskop, jediný svého druhu v České republice, má pro šlechtitele zásadní význam. Pomůže jim k efektivnějšímu šlechtění odolnějších a výnosnějších zemědělských plodin, které bude možné pěstovat i ve ztížených klimatických podmínkách.