Aktuality


Geneticky modifikované mikroorganismy jako nástroj pro studium tolerance k těžkým kovům u rostlin

01. březen 2022

V programu Potraviny pro budoucnost se zaměřujeme i na vyhledávání genů u rostlin, které souvisejí s rezistencí k těžkým kovům.  Tomuto výzkumu se věnují kolegové z Biofyzikálního ústavu AV ČR a připsat si už mohou několik úspěchů. 


Akademie věd ČR vyjadřuje podporu Ukrajině, jejím vědcům nabídne stáže

28. únor 2022

Akademie věd ČR jasně odsuzuje akty agrese Ruské federace proti územní celistvosti a politickému uspořádání Ukrajiny, které ve čtvrtek 24. února v ranních hodinách vyvrcholily invazí. Akademie zároveň podává pomocnou ruku. Na studenty vysokých škol, postdoktorandy a vědce působící na území napadené Ukrajiny zaměří podporu v podobě stáží, kterou připravuje.

Český rozhlas: Bakterie v poušti Gobi se naučily zachytávat světlo a provádět fotosyntézu. Popsali to čeští vědci

25. únor 2022

Mezinárodní tým v čele s českými mikrobiology popsal unikátní způsob, kterým bakterie z jezera v poušti Gobi zachytávají sluneční světlo. Jejich výsledky přináší prestižní vědecký časopis Science Advances. Objev může pomoci využit fotosyntézu i mikroorganismům, které sluneční záření zpracovat neumějí.

iDNES.cz: Každý Čech ročně vyhodí porci jídla denně. Domácnosti tím přicházejí o tisíce

24. únor 2022

Z plýtvání potravinami se stává celospolečenské téma. V koši končí zhruba třetina veškerého jídla. U nás nejvíc vyhazují domácnosti. Téměř polovina Čechů to považuje za významný problém. Redakce iDNES.cz proto oslovila ty, kteří se s plýtváním snaží něco dělat. Omezení potravinového plýtvání může pomoci v boji s klimatickou změnou, zároveň šetří peníze.

Český rozhlas: Výzkum zaměřený na nakládaní Čechů s potravinami během pandemie

22. únor 2022

Češi se častěji bojí, že nebudou mít dostatek peněz na potraviny. Víc promýšlejí nákupy a v pandemii omezili ryby nebo sladkosti. Ukázal to výzkum českých vědců.

Jak záhadné bakterie z Labutího jezera zachycují sluneční energii

21. únor 2022

Mezinárodnímu týmu v čele s českými mikrobiology se podařilo popsat unikátní aparát, jimiž zvláštní bakterie z jezera v poušti Gobi zachytávají sluneční světlo. Výzkum naznačil, jak se tento aparát v průběhu miliard let vývoje utvořil. Objev může přinést zásadní posun pro využití fotosyntézy pro mikroorganismy, které sluneční záření neumějí zpracovat.

Zemedelec.cz: I přes poměrně teplou zimu jsou zatím pěstitelé ovoce na jihu Moravy v klidu

20. únor 2022

I když je letošní zima poměrně teplá a dnes a ve čtvrtek se mají nejvyšší odpolední teploty dostat v teplejších částech jižní Moravy nad deset stupňů, pěstitelé ovoce zatím zůstávají v klidu. 

1 15 16 17 18 19 20 21 36 53 70