Média


Akademie věd ČR: Zelená pro genetické úpravy plodin? Vědci by kritikou pravidel mohli vyvolat změnu

03. květen 2021

Genetické modifikace organismů jsou kontroverzní téma. Na jedné straně vědecký pokrok a ekonomické výhody, z nichž mohou těžit všichni lidé na planetě, na straně druhé obavy, zda zasahování do genomu není proti přírodě. 


Český rozhlas: Zemědělcům pomáhá nový web, který spustila Akademie věd. Sleduje rizika, jako počasí nebo škůdce

15. duben 2021

Badatelé z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR založili už weby mapující sucho, riziko přírodních požárů i klimatickou změnu v Česku. Nyní přidali do rodiny portálů další, zaměřený na zemědělce. 

Úroda.cz: Vědci z Olomouce se podíleli na rozluštění dědičného kódu žita

05. duben 2021

Po čtyřech letech bádání se podařilo rozluštit genetickou informaci třetí nejdůležitější evropské obilniny – žita. Mezinárodní výzkumný tým pod vedením německého Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research získal přesnou referenční sekvenci jeho genomu. 

 

Deník: Vědci z Olomouce pomohli rozluštit dědičný kód žita

02. duben 2021

Vědcům se po čtyřech letech bádání podařilo rozluštit genetickou informaci žita, třetí nejdůležitější evropské obiloviny. Mezinárodní výzkumný tým získal přesnou referenční sekvenci jeho genomu. Na výzkumu se podíleli olomoučtí vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR), jejichž pracoviště je partnerem Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH). 

RTVJ:Olomoučtí vědci se podíleli na rozluštění dědičného kódu žita

26. březen 2021

Po čtyřech letech bádání vědci rozluštili genetickou informaci žita. Objev poslouží expertům, kteří díky němu budou moci rychleji šlechtit odrůdy žita s lepšími vlastnostmi. Mezinárodní výzkumný tým pod vedením německého Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research získal přesnou referenční sekvenci genomu třetí nejdůležitější evropské obiloviny.

Prof. Jaroslav Doležel mluvil v České televizi o rozluštění genomu pšenice

24. březen 2021

Vědcům se po čtyřech letech bádání podařilo rozluštit genetickou informaci třetí nejdůležitější evropské obiloviny, žita. Mezinárodní výzkumný tým pod vedením německého Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research získal přesnou referenční sekvenci jeho genomu. 

Techfocus.cz: Čeští botanici pomohli rozklíčovat DNA žita o osmi miliardách písmen

23. březen 2021

Po čtyřech letech bádání vědci rozluštili genetickou informaci žita. Objev poslouží expertům, kteří díky němu budou moci rychleji šlechtit odrůdy žita s lepšími vlastnostmi.

1 2 3 4 16 31 45 60

Kalendář

Nově přidaná videa