Média


Český rozhlas: Řasy můžou v budoucnu nahradit ropu. Vědci přišli na to, jak z nich vyrobit biopalivo

21. květen 2020

Řasy dokážou být továrnou na cenné látky. Prokázal to česko-rakouský tým vědců. Mikrobiologové sinice geneticky upravili tak, aby vyráběly energeticky bohaté sloučeniny, které se dají využít jako zdroj pro výrobu paliv.

 


iDNES: Česko vysychá a vodou začne šetřit. Má čtvrté nejmenší zásoby v Evropě

18. květen 2020

Sucho v Česku se blíží k další metě, po omezení odběru podzemní vody v několika desítkách lokalit varují vodohospodáři, že budou muset omezit i odběr povrchových vod.

Přečtěte si zajímavý článek o kořenovém systému rostlin jeho vlivu na odolnost k suchu, který vyšel v Komunální revue

15. květen 2020

Kořenový systém je významnou části každé rostliny. Jeho nejdůležitější úlohou je zásobit rostliny vodou a živinami z půdy. Ty se potom v průběhu fotosyntézy společně s CO2 a sluneční energií podílejí na tvorbě organických sloučenin, ze kterých je rostlina tvořena. 

Hospodářské noviny: Chováme se jako za Rakouska – Uherska během průmyslové revoluce, říká bioklimatolog Miroslav Trnka

15. květen 2020

Pětileté sucho, kterým Česko prochází, je v očích bioklimatologa Miroslava Trnky historicky ojedinělou anomálií, která vychází z globální klimatické změny. Chování státu v takové situaci považuje za zpozdilé. "

 
 

Forbes: Investujte do vlastní zásobárny vody. Prof. Žalud radí, jak se připravit na suché Česko

11. květen 2020

iDNES: Déšť poslední záchrany. Příští dny ukážou, zda sucho úrodě nakonec neublíží

09. květen 2020

Podle projektu InterSucho ještě letošní úroda českých zemědělců není ztracena, pokud přijde dostatek studených dnů a hlavně deště. Vyplývá to podle něj z meziročního srovnání sucha v Česku na přelomu dubna a května. Vloni byl totiž stav sucha v tomto období horší než letos, pak ovšem došlo k rychlému zlepšení.

 

asz.cz: Expert: V budoucnosti nás může čekat víc než 20 let dlouhé megasucho

06. květen 2020

Množství vody, které nyní proudí v řekách, odpovídá létu. Podobná situace nemá v měsíci dubnu obdoby. Sucho je horší než v předchozích letech, a to proto, že se akumuluje. 

1 2 3 4 15 28 42 55

Kalendář

Nově přidaná videa