Média


IWGSC: Jaroslav Doležel

16. červenec 2019

Jaroslav Doležel is Head of the Centre of Plant Structural and Functional Genomics of the Institute of Experimental Botany (IEB) and Professor of Molecular Biology and Genetics at Palacký University with both institutes in Olomouc (Czech Republic).Jaroslav has been involved in the efforts to sequence the wheat genome since before the birth of the IWGSC, as his team pioneered flow sorting of wheat chromosomes and constructed the first BAC library of a wheat chromosome in 2002. When the IWGSC was created in 2005, the consensus was that the only way to tackle the complexity of the wheat genome was to use a chromosome by chromosome strategy. Over the next 12 years, Jaroslav’s team optimized the procedure and relentlessly worked on the production of 45 chromosome – or chromosome-arm – specific BAC libraries for the 21 wheat chromosomes. More HERE


Olomoucká drbna: Funkci důležitého genu u rostlin rozluštili olomoučtí vědci

15. červenec 2019

Rostlinní genetici z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR) popsali jako první na světě funkci dvou genů huseníčku rolního a jejich vliv na vlastnosti této modelové rostliny. 
Článek ZDE.

Olomoucký deník: Děti zkoušejí v Pevnosti poznání nové exponáty. Třeba i unikátního robota

10. červenec 2019

Jako vědci z oboru chemie či biologie si nyní mohou připadat malí návštěvníci v Pevnosti poznání. Ta jim nabíněkolik nových exponátů. Novinkou v olomoucké Pevnosti poznání je unikátní přístroj, který využívala laboratoř Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky při čtení genomu pšenice. Více ZDE.

 

Věda a výzkum: Čeští luštitelé genomu mají další cíl – banánovník

19. červen 2019

Profesor Jaroslav Doležel usedá k rozhovoru s reportérem časopisu MED den poté, co se na začátku června vrátil z Ugandy. Ve spolupráci s Mezinárodním ústavem pro tropické zemědělství se totiž zabývá výzkumem genomu banánovníku. Český vědec, který se proslavil díky svému významnému příspěvku k přečtení celého genomu pšenice, má před sebou další metu. Celý článek ZDE.

 
 

Akademie věd ČR: Konference představí výzkumné výsledky Strategie AV21

15. květen 2019

Efektivní veřejná politika, účinná přeměna a skladování energie, potraviny pro budoucnost. Ale také kvalitní život ve zdraví a nemoci, nové materiály, umělá inteligence nebo naděje a rizika digitálního věku. 

Biotrin: Genové editace pro poslance bez poslanců

30. duben 2019

Genové editace, ve zkratce GE. Revoluční objev, který se jistě dříve či později dočká Nobelovy ceny. Případné „později“ však nebude způsobeno dodatečnými pochybnostmi o jeho významu, ale zejména výsledkem patentových řízení o prioritách týmů, které k vypracování klíčové technologie přispěly.

 

Návštěva Feustelových v Olomouci

15. duben 2019

Podívejte se na krátké video z návštěvy manželů Feustelových v Olomouci, kde se setkali i s koordinátorem našeho programu, prof. Jaroslavem Doleželem. 

1 2 3 4 13 25 36 48