Média


Vojtěch Hudzieczek představil v pořadu Sama doma metodu CRISPR

29. listopad 2021

Pořad Sama doma byl 16. 11. 2021 mimo jiné věnován genetickým modifikací. Hostem České televize byl tentokrát Vojtěch Hudzieczek z Biofyzikálního ústavu AV ČR, který mluvil o nejnovější metodě CRISPR -cas 9.


Enviweb.cz: Řasy jsou nadějí pro 21. století, ukázali čeští vědci na Expu v Dubaji

29. listopad 2021

Od biomedicíny po energii a kvalitní stravu. Mikroskopické řasy mají do budoucna velký potenciál. Na Expu 2020 v Dubaji představují jejich využití vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Nechali vytvořit umělecké dílo, které otevírá návštěvníkům dveře k jejich výzkumu.

Aleš Pečinka mluvil v Meteoru o genetických modifikacích

25. listopad 2021

Na světě je stále více lidí a je potřeba je nakrmit. Tento důležitý úkol vědy se v minulém století dařil plnit díky hnojení. To ale narazilo na své limity, a navíc je problematické z pohledu znečišťování přírody. 

Studio 6 České televize se věnovalo kvalitě půdy

17. září 2021

Půda by měla obsahovat dostatečné množství živin, vláhy a humusu. To jsou některé z parametrů, které pomáhají zvyšovat úrodnost půdy.

Deník.cz: Střevní mikrobiota dokáže lidi chránit, ale může i uškodit

30. srpen 2021

Většina civilizačních chorob jako diabetes, nádory či obezita jsou spojovány s chronickým zánětem a změnami ve střevní mikrobiotě. Ovlivnit ji může i časté létání nebo ponocování, vysvětluje v rozhovoru lékař Miloslav Kverka z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. 

Časopis A Věda a výzkum se věnuje i výzkumu řas a sinic v Třeboni

10. srpen 2021

Zdraví nabarvené na zeleno - to je název článku, který si můžete přečíst v časopise A/ Věda a výzkum. 

Vědci vložili do rýže a brambor lidský gen. Ve vysílání ČT24 to komentoval Vojtěch Hudzieczek.

10. srpen 2021

Vědcům se podařilo vylepšit rýži a brambory vložením lidského genu. Ten rostlinám pomáhá v tom, aby nepřestávaly růst, díky čemuž mají výrazně vyšší výnosy. Experti očekávají, že jejich technologie bude využitelná pro široké spektrum plodin. 

1 2 3 4 16 32 47 62