Aktuality

Člověk zásadním způsobem ovlivňuje evoluci rostlin. V rozhlasové Laboratoři na toto téma mluvil Aleš Pečinka

19. květen 2022
Člověk zásadním způsobem ovlivňuje evoluci rostlin. V časopise Science vyšla studie, která to ilustruje na běžné rostlince luk i okrajů silnic, jeteli plazivém. 

Série představení knihy Zahrádkářské osady jde do finále

16. květen 2022
Velký zájem o knihu Zahrádkářské osady aneb proč neztrácet půdu pod nohama dokládá význam tématu zahradničení v ČR. Hlavními editory jsou Barbora Duží, Naďa Johanisová a Jan Vávra, ale na celé knize spolupracovalo 19 autorek a autorů ze sedmnácti institucí. 

V Brně se včera otevřela Aplikační laboratoř pro zemědělské biotechnologie

12. květen 2022
V boji s klimatickou změnou a aktuálními problémy pomůže českým zemědělcům a šlechtitelům nově otevřená aplikační laboratoř. Hlavním cílem Aplikační laboratoře pro zemědělské biotechnologie, která je součástí Biofyzikálního ústavu AV ČR v Brně, je využití moderních molekulárních technologií v zemědělství. 

Jaké jsou nejnovější poznatky o mikrobiomu? To v pořadu Meteor vysvětlila prof. Helena Tlaskalová - Hogenová

10. květen 2022
Střevní mikrobiom z velké míry řídí naše zdraví. Spousta bakterií nám pomáhá trávit jídlo a vylučuje látky důležité pro naše tělo. Jsou v něm ale i bakterie, které bychom z pohledu člověka mohli označit za zlé. Důležitá je rovnováha.

Seminář pro šlechtitele dopadl v Olomouci na výbornou

09. květen 2022
Workshopu Molekulární metody ve šlechtění zemědělských plodin se zúčastnilo na pět desítek šlechtitelů a odborníků z výzkumných ústavů z celé republiky.  

Účastnili jsme se mezinárodní konference Food, Wasted Food and Future

09. květen 2022
Ve čtvrtek 28. dubna 2022 proběhla v Brně konference „Food, Wasted Food and Future“ (FWFF), kterou organizovala Mendelova univerzita v rámci projektu TAČR s názvem Podpora pro-environmentálních vzorců chování a incentivy pro behaviorální změnu v produkci potravinových odpadů a plýtvání.

Prof. Jaroslav Doležel mluvil v České televizi o jedné z priorit AV ČR pro české předsednictví EU

04. květen 2022
Jednou z priorit Akademie věd ČR pro české předsednictví EU jsou bezpečné potraviny. Koordinátor výzkumného programu Strategie AV 21 Potraviny pro budoucnost prof. Jaroslav Doležel z Ústavu experimentální botaniky mluvil o tomto tématu ve vysílání České televize. 

Účastnili jsme se projektu City Nature Challenge

03. květen 2022
Ve dnech 29. dubna až 2. května České Budějovice poprvé soutěžily v celosvětovém projektu City Nature Challenge. Tradičně se jedná o soutěžní výzvu, v níž spolu města soupeří o co největší počet pozorování přírodní rozmanitosti na svém území. 

Šlechtitelé se od vědců v Olomouci naučí zrychlit a zlevnit svou práci

02. květen 2022
Nejmodernější metody molekulární biologie a genomiky začnou díky olomouckým vědcům více při šlechtění využívat čeští šlechtitelé. Jejich používáním můžou výrazně urychlit, usnadnit a zefektivnit celý proces šlechtění. 

Účastníme se zajímavé akce City Nature Challenge

27. duben 2022
Do zajímavé aktivity City Nature Challenge se zapojili naši kolegové z Biologického centra AV ČR.  V Českých Budějovicích vyrazí 29. dubna v rámci aktivity Zdravá půda pro další generace za zájemci v mobilní laboratoři.  

Studenti českobudějovického gymnázia se seznámili s mikrořasami

25. duben 2022
Centrum ALGATECH MBÚ AV ČR se stalo cílem studentů bilingvního česko-španělského studia českobudějovického Biskupského gymnázia Jana Nepomuka Neumanna. S historií využívání řas člověkem, s cennými látkami a s konečnými produkty obsahujícími „něco z řas“ je seznámil dr. Lhotský v přednášce „Řasy na vidličce“.   

Zdražení jídla v minulosti vedlo k revolucím, varuje v reakci na vysoké ceny pšenice vědec Trnka

20. duben 2022
Válka, ale i sucho. Důvody, proč jsou ceny pšenice mnohem vyšší než dřív. Co to znamená a jaké to může mít důsledky? A co teď dělat pro to, aby nebyl dražší chleba? I to zajímá odborníky v našem programu. O těchto problémech mluvil v podcastu Českého rozhlasu Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Náš program pomáhá vzdělávat středoškolské studenty. V Olomouci navštívili pracoviště ÚEB

19. duben 2022
Olomoucké Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky navštívili studenti Církevního Gymnázia Německého řádu Olomouc. Toto špičkové pracoviště Akademie věd ČR, které se zaměřuje na studium dědičné informace rostlin, především obilovin, banánovníku a trav a které vyvinulo vyvinulo unikátní metody a postupy, připravilo pro studenty přednášky, interaktivní program a exkurzi.