Aktuality

Seminář Viry kolem nás a v nás představí viry v širších souvislostech

08. duben 2021
Aktuálnímu tématu s celospolečenským dopadem se věnuje seminář Viry kolem nás a v nás, který pořádá 14. dubna 2021 výzkumný program Akademie věd ČR (AV ČR) Potraviny pro budoucnost Strategie AV21. 

Prof. Jaroslav Doležel mluvil v České televizi o rozluštění genomu pšenice

24. březen 2021
Vědcům se po čtyřech letech bádání podařilo rozluštit genetickou informaci třetí nejdůležitější evropské obiloviny, žita. Mezinárodní výzkumný tým pod vedením německého Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research získal přesnou referenční sekvenci jeho genomu. 

Olomoučtí vědci se podíleli na rozluštění dědičného kódu žita

22. březen 2021
Vědcům se po čtyřech letech bádání podařilo rozluštit genetickou informaci třetí nejdůležitější evropské obiloviny, žita. Mezinárodní výzkumný tým pod vedením německého Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research získal přesnou referenční sekvenci jeho genomu. 

Prof. Prášil přednášel pro Učenou společnost ČR

17. březen 2021
Prof. Ondřej Prášil z Centra Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR přednášel 16. března pro Učenou společnost ČR. Tématem jeho zajímavé přednášky bylo pěstování  a využití řas a sinic. 

Nový portál Agrorisk pomůže zemědělcům předvídat pěstební rizika

15. březen 2021
Zemědělcům v Česku pomůže nový portál AgroRisk.cz. Portál informuje o rizicích pro hlavní pěstované plodiny, jako jsou například pšenice, řepka nebo ječmen. Na jeho vzniku se podílel především Ústav výzkumu globální změny, ve spolupráci s dalšími ústavy a Mendelovou univerzitou. Projekt podpořil náš výzkumý program a jeho partnerem se stala Agrární komora ČR.

Vyzkoušejte s dětmi pokusy ze série Chemii v kuchyni

04. březen 2021
Možná je právě teď v době lockdownu chvíle, vyzkoušet si doma s dětmi zajímavé pokusy,  které v rámci našeho programu Potraviny pro budoucnost připravili kolegové z Ústavu chemických procesů. 

O řasách v regionálním vysílání Českého rozhlasu

22. únor 2021
Českobudějovické studio Českého rozhlasu si pozvalo do pořadu Dopolední host dr. Richarda Lhotského, z našeho projektu Potraviny pro budoucnost. 

Jan Bartoš byl hostem České televize

22. únor 2021
Objev nového genu pšenice, na kterém se podíleli olomoučtí vědci, umožní využít jedinečné vlastnosti jejích planých příbuzných. Jana Bartoše, který vede výzkumnou skupinu stojící za tímto výzkumem, si do Studia 6 pozvala Česká televize.

Třeboňské řasy se podílejí na lepším odchovu candátů

19. únor 2021
Využití řas bohatých na nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro rozvoj mozku obratlovců, zkoumá česko – rakouský projekt Interreg  Algae4Fish, který byl zahájen v roce 2020. Předmětem výzkumu je komplexní přístup při odchovu  plůdku candáta obecného, který je velmi cennou tržní rybou. 

Biotechnologické národní centrum kompetence pro genotypování rostlin pokračuje ve své činnosti

18. únor 2021
Biotechnologické národní centrum kompetence pro genotypování rostlin programu Technologické agentury České republiky, se kterým spolupracuje naše Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum, bude další dva roky pokračovat ve své činnosti. Jde o jediné národní centrum kompetence v biologických vědách, jehož cílem je propojit základní a aplikovaný výzkum v oblasti rostlinných biotechnologií se šlechtitelskými firmami, a tím podpořit konkurenceschopnost českého zemědělství s přesahem do odvětví potravinářského a pivovarnicko-sladařského.

Český rozhlas: Výživnější a odolnější pšenici by měl pomoci vyšlechtit nový gen. Na jeho objevu se podíleli badatelé z Olomouce

10. únor 2021
O mimořádném objevu genu pšenice Ph2, na kterém se podíleli z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky informoval také Český rozhlas.

Objev nového genu pšenice, na kterém se podíleli olomoučtí vědci, umožní využít jedinečné vlastnosti jejích planých příbuzných

08. únor 2021
Efektivnější přenos genů z planých druhů do pšenice a získávání nových odrůd s unikátními vlastnostmi umožní identifikace důležitého genu pšenice Ph2. Na objevu, který publikoval prestižní vědecký časopis Nature Communications, se kromě francouzských a australských výzkumníků významně podíleli odborníci z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR.

Kolegové z Centra ALGATECH se podílejí na zajímavém projektu, který hledá nové možnosti krmiv pro ryby

18. leden 2021
Třeboňské Centrum ALGATECH se účastní česko-rakouského projektu "Recyklace živin ze zemědělsko-průmyslových zbytků cestou kultivace mikrořas jako krmiva pro ryby".