Aktuality

Fairtrade den mohli v Olomouci zažít školáci a jejich učitelé

16. říjen 2021
Film, bojovou hru a ochutnávku dobrot z celého světa mohli zažít v Olomouci školáci i pedagogové. Akce, která se konala 13. 10. 2021 v olomoucké Pevnosti poznání Univerzity Palackého, byla zaměřená na Fairtrade, tedy na férový obchod. 

Vyšla další zajímavá brožura našeho programu Organická hmota nad zlato

11. říjen 2021
Půda je základním zdrojem obživy lidstva, pochází z ní až 95 procent potravin. I když význam půdy stále roste, není jí věnována dostatečná pozornost. To se snaží napravit kolegové z Biologického centra, kteří v rámci našeho programu vydali brožuru Organická hmota nad zlato. 

Řasy jako továrna na cenné látky na výstavě Expo

07. říjen 2021
Skleněná svítící palma je na světové výstavě v Dubaji stálým exponátem Mikrobiologického ústavu AV ČR. Projekt zvaný Alga Oasis umělecky ztvárňuje model fotobioreaktoru pro pěstování řas, které poskytují nutričně bohatý zdroj potravy. K vidění je v Českém pavilonu na Expo 2020.

V Třeboni se konala konference České algologické společnosti

05. říjen 2021
Algologii se věnovala konference  České algologické společnosti, která se konala 13. -15. 9. 2021 v Centru Algatech v Třeboni. Byla rozdělena do osmi přednáškových panelů zaměřených na fyziologii, ekologii a taxonomii řas a sinic, na aplikovanou algologii a na téma bioaktivních látek z řas a sinic.

Akce Planeta (NE)patří lidem se účastnili i kolegové z Biologického centra

05. říjen 2021
Zamyslet se nad stavem přírody a současně navštívit unikátní Prokešovu zahradu mohli v Českém Krumlově návštěvníci environmentálního dne Planeta (NE)patří lidem, který pořádal Dům dětí a mládeže. 

Olomoučtí vědci zjistili, co může u rostlin ovlivňovat vývoj semen. Rozluštili funkci důležitého genu.

01. říjen 2021
Funkci nově objeveného genu, který ovlivňuje tvorbu a kvalitu semen, objasnili jako první na světě vědci z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR). 

Videa z Noci vědců v Centru ALGATECH a v Ústavu geoniky

29. září 2021
Mnohá pracoviště našeho výzkumného programu se v pátek 24. 9. 2021 zúčastnila Noci vědců.

UP Žurnál: Kde hledat čas? Na Noci vědců!

29. září 2021
Kam dřív? Jak všechno stihnout? Kolik nám zbývá času? To byly nejčastější otázky páteční noci. A byly symbolické, protože právě „čas“ ve všech možných významech byl tématem letošní Noci vědců, která otevřela návštěvníkům po setmění laboratoře, učebny, dílny i výstavní sály. 

Deník.cz: Střevní mikrobiota dokáže lidi chránit, ale může i uškodit

20. září 2021
Většina civilizačních chorob jako diabetes, nádory či obezita jsou spojovány s chronickým zánětem a změnami ve střevní mikrobiotě.   

Studio 6 České televize se věnovalo kvalitě půdy

17. září 2021
Půda by měla obsahovat dostatečné množství živin, vláhy a humusu. To jsou některé z parametrů, které pomáhají zvyšovat úrodnost půdy.

The Czech Plant Nucleus Workshop dopadl v Olomouci na výbornou

17. září 2021
Na osm desítek vědců a studentů, kteří se věnují výzkumu dědičné informace u rostlin, se sešlo 14. a 15. září 2021 v  Pevnosti poznání Univerzity Palackého, aby sdíleli nejnovější vědecké poznatky.   

Krátká videa přiblíží, čím se zabýváme v našem programu

02. září 2021
Připravili jsme sérii krátkých popularizačních videí, na jejichž vzniku se podílí všechny ústavy zapojené v našem výzkumném programu. Vysvětlíme vám, proč bychom například měli už dnes myslet na to, jak zajistit do budoucna dostatek potravin pro všechny obyvatele planety, jak omezit plýtvání potravinami, co udělat pro lepší kvalitu půdy, atd. 

Malí přírodovědci navštívili Ústav půdní biologie

30. srpen 2021
Zahrada Ústavu půdní biologie se opět proměnila v laboratoř. Navštívili ji malí přírodovědci z Příměstského tábora, kteří se dozvěděli mnoho zajímavých informací půdě.