V sadě skví se zmrzlý květ, klimatická katastrofa to na pohled

30. květen 2024 | čtení tohoto článku zabere přibližně 2 minuty

Fotografie, kterak se zoufalí sadaři a vinaři v Česku snaží chránit své stromy před náhlými mrazy pomocí hořících ohňů, působily skoro až poeticky. Nenechme se ale zmást. Je sice pravda, že klimatická katastrofa může být i fotogenická, vzpomeňme si na apokalyptické výjevy hořících lesů, hezkého však na ní není vůbec nic.

Intenzitu dopadů změn klimatu zažívají už i Češi a Češky, každý rok víc a víc. Mezi nejpostiženější skupiny obyvatelstva patří zemědělci a sadaři.

Právě ti totiž pociťují změny klimatu doslova v přímém přenosu, jak mimo jiné dokládají i data Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, která změny klimatu v souvislosti se zemědělstvím dlouhodobě zkoumá.

Ovocnáři a sadaři na tom nejsou dobře už několik let. Úroda je značně proměnlivá a především méně odolné stromy, jako jsou například meruňky, jsou schopné plodit ovoce stále méně často.

Důvodem jsou teplé zimy a dřívější nástup jara a s ním spojených vyšších teplot, v jejichž důsledku začínají stromy rašit dříve. Stačí pak pár mrazivých nocí a stromy zamrznou. Další šanci pak během roku už nedostanou.

Letos je situace skutečně alarmující. Podle mnohých sadařů přišli čeští ovocnáři u některých stromů o většinu úrody. Zničeno bylo zhruba 100 000 tun ovoce.

Jedná se zcela určitě o jedno z nejhorších poškození úrody za posledních 100 let a podle odborníků i sadařů samotných se škody vyčíslí na více než miliardu korun.

Na Moravě je situace trochu lepší než v Česku, ale stejně jsme svědky děsivé trajektorie, na jejímž konci může být i velká změna co se odrůd vhodných pro pěstování týká.

Na příští týden ohlásili zemědělci další protesty. Ačkoliv mnohdy jejich shromáždění působí až dezinformačním charakterem, problémy, kterým v dnešní době zemědělci čelí a kterým ještě čelit budou, jsou zcela reálné. A dopady, které budou zemědělci s každým dalším rokem pociťovat, budou jen horší.

Co nejvíc klimatické politiky

To, co je na protestech nejvíce zarážející, je, nakolik „antiklimatické“ zaměření mají. Aby se některá odvětví v zemědělství udržela, je totiž nutné žádat pravý opak: co nejvíce klimatické politiky. Jen tak české zemědělství překoná těžké zkoušky, které ho čekají.

Celý článek ZDE