Média

Český rozhlas: Až 9 milionů tun jídla se ročně v EU vyhodí kvůli datům na obalech, lidé si je špatně vysvětlují

06. březen 2019
Zhruba 51 % Čechů špatně chápe pojmy „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“. Vyplývá to z loňského šetření Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd. První zmíněné označení lidé podle průzkumu často mylně vnímají jako datum použitelnosti. Jak uvádí iniciativa Zachraň jídlo, vyhazují se tak i potraviny, které jsou pravděpodobně ještě v pořádku. 

Potravinářský zpravodaj: Češi jídlem vědomě neplýtvají, schází jim však čas a inspirace, jak potraviny využít

06. březen 2019
Podle Organizace pro výživu a zemědělství se za rok na světě vyhodí nebo znehodnotí třetina veškeré produkce potravin. Pokud bychom toto množství dokázali zachránit, nasytili bychom až tři miliardy lidí.1 Jak jsou na tom s plýtváním jídlem Češi a Slováci?

Elite magazín: Češi jídlem vědomě neplýtvají, schází jim však čas a inspirace, jak potraviny využít

05. březen 2019
Podle Organizace pro výživu a zemědělství se za rok na světě vyhodí nebo znehodnotí třetina veškeré produkce potravin. Pokud bychom toto množství dokázali zachránit, nasytili bychom až tři miliardy lidí.1 Jak jsou na tom s plýtváním jídlem Češi a Slováci?  

Akademie věd ČR: Meteority i tajemství rostlin. Nositelé prémie se ohlížejí za svými projekty

04. březen 2019
Hrozí nám osud dinosaurů? A jak se luští jeden z nejsložitějších genomů rostlin? Na tyto a další otázky odpoví ve čtvrtek 7. března dva význační vědci z Akademie věd ČR, rostlinný genetik Jaroslav Doležel a astronom Pavel Spurný.  

Finanční a ekonomické informace: Češi plýtvají jídlem, ale stydí se za to?

27. únor 2019
Jsou Češi odpovědní a neplýtvají jídlem? Nebo běžně vyhazují potraviny do koše, ale stydí se to přiznat? Průzkum, který si zadala známá značka Hellmann’s, ukázal, že čeští zákazníci se chovají odpovědně, respektive to o sobě tvrdí. Data Centra pro výzkum veřejného mínění ovšem už tak příznivě nevycházejí. Kde je pravda?

Český rozhlas: Má smysl jíst probiotika?

23. únor 2019
Jogurty, jogurtové nápoje, probiotika v tabletách. Reklama tvrdí, že nám zaručeně pomohou posílit imunitu. V principu ano, ale určitě ne všechny. 

Novinky.cz: Přednášky nejen o chemii představí olomouckou vědu

18. únor 2019
Přednáškový cyklus Současná chemie, který na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého (UP) v Olomouci organizuje chemik Pavel Hobza, má podtitul „Olomoucká věda 2019“. 

Podívejte se na reportáž z vernisáže výstavy o rostlinách budoucnosti

12. únor 2019
Výstava Nature Future: Rostliny budoucnosti, kterou můžete navštívit v  Galerii věda a umění AV ČR do 12. dubna, se návštěvníkům líbí.  

Akademie věd ČR: Jak získat odolnější odrůdy? Začala výstava o rostlinách budoucnosti

10. únor 2019
Nature Future, rostliny budoucnosti. Tak se jmenuje nová výstava v Galerii Věda a umění na Národní třídě, věnovaná vědcům, kteří svou prací doslova zachraňují lidstvo. Velkoformátové snímky švýcarského fotografa Maria del Curta připomínají jak odkaz ruského botanika N. I. Vavilova, tak současné úspěchy českých badatelů.

Náš region: Nature – Future: Rostliny budoucnosti

07. únor 2019
V Galerii Věda a umění Akademie věd ČR začíná nová výstava představující úsilí vědců o zajištění dostatku potravin Nature – Future: Rostliny budoucnosti. 

Vesmír: Barviva v potravinách: Proč nám to s nimi chutná

05. únor 2019
Lidé vnímají okolní svět svými smysly. Mezi nimi je nejdůležitější zrak. Ten nám přináší až osmdesát procent vjemů a díky němu vnímáme svět kolem nás v barvách. Barva nás osloví první, až potom vnímáme další informace, jako je tvar či velikost. A platí to i pro potraviny. Krása barev nás ovlivňuje, kdykoliv usedneme k jídlu či jdeme nakupovat.Přečtěte si celý článek ZDE.

Blog iDnes: Lepek zdravým lidem neškodí

03. únor 2019
Bezlepková dieta je již delší čas módním trendem, a zejména mladí lidé ji často drží zcela zbytečně v domnění, že prospívají svému zdraví. Někteří odborníci se dokonce shodují, že bezlepková dieta zdravému člověku neprospívá.  

Hospodářské noviny: Genová úprava rostlin zažívá boom: Vědci vyvíjí sladší jahody či buráky, na které lidé nebudou alergičtí. V EU je ale brzdí přísná pravidla

03. únor 2019
Pro někoho nudná a mdlá chuť rajských jablíček dostane nový říz. Brazilští vědci začátkem roku oznámili, že upravují rajčata tak, aby vytvářela pálivou látku kapsaicin.