Média


Sciencemag: Genom pšenice rozluštěn

20. srpen 2018

Genom pšenice seté, jedné z nejvýznamnějších zemědělských plodin, je rozluštěn. Více ZDE.


Hospodářské noviny: Vědci včetně Čechů rozluštili dědičný kód pšenice, který je pětkrát delší než lidský. Usnadní šlechtění

20. srpen 2018

Mezinárodnímu týmu vědců, mezi nimiž byli i odborníci z Olomouce, se podařilo rozluštit celý dědičný kód jedné z nejrozšířenějších zemědělských plodin světa, pšenice seté. Na výzkumu trvajícím 13 let se podílelo 200 vědců z 20 zemí světa. Objev sehraje velkou roli při šlechtění odolnějších odrůd, řekli novinářům odborníci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd. Článek ZDE.

Haló noviny: Vědci rozluštili celý dědičný kód pšenice seté

20. srpen 2018

Mezinárodnímu týmu vědců, mezi nimiž byli i odborníci z Olomouce, se podařilo rozluštit celý dědičný kód jedné z nejrozšířenějších zemědělských plodin světa, pšenice seté. Na výzkumu trvajícím 13 let se podílelo 200 vědců z 20 zemí světa. Objev sehraje velkou roli při šlechtění odolnějších odrůd, řekli dnes novinářům odborníci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd. Více ZDE.

Český rozhlas PLUS: Vědci nepřestávají žasnout nad mimořádnými vlastnostmi řasy chlorelly

02. srpen 2018

Řasa chlorella má mimořádné vlastnosti. Měla se stát zdrojem potravy pro hladovějící, dnes se s ní setkáte v podobně potravinových doplňků a v budoucnu  by mohla sloužit jako přirozené antibiotikum proti bakteriím.  

Český rozhlas: Budoucnost patří jedlým obalům

24. květen 2018

Rozhlasový pořad Meteor se tentokrát zaměřil na obaly. Oceány plné plastových sáčků a mořští živočichové otrávení mikroplasty, to je velmi nepříjemný vedlejší a původně nepředpokládaný produkt naší doby plastové. 

Právo: Šlechtitelé a pěstitelé mají obrovský zájem o služby vědců

16. březen 2018

Obrovský zájem o své služby zaznamenala na začátku existence vůbec první Aplikační laboratoř Akademie věd ČR (AV ČR), která v Olomouci propojuje české vědce se šlechtiteli a zemědělskou sférou.

 

UP Žurnál: Doktorand z Ugandy získal během studia v Olomouci důležité poznatky pro šlechtění banánovníku

14. březen 2018

Významný krok pro rychlejší a efektivnější šlechtění banánovníku učinil mladý vědec Moses Nyine, který v letošním roce končí doktorské studium na katedře buněčné biologie a genetiky přírodovědecké fakulty.

 

1 11 16 17 18 19 20 21 22 30 40