Média

Věda a výzkum: Evropští vědci žádají o povolení genetických úprav v zemědělství

25. červenec 2019
Evropští vědci vydali otevřené prohlášení, které žádá nově zvolený Evropský parlament, aby povolil moderní metody editace genomu rostlin. Jejich použití by v Evropě mohlo výrazně pomoci rozvoji udržitelného zemědělství. 

Hospodářské noviny: Povolte moderní úpravy genomu rostlin, žádají vědci EU. Mohli by tak vyvinout nové plodiny odolnější vůči suchu

25. červenec 2019
Čeští vědci se připojili ke svým zahraničním kolegům a žádají Evropský parlament i Evropskou komisi o změnu legislativy týkající se uplatnění moderních metod editování genomu rostlin, která jim umožní plnohodnotně provádět výzkum ve prospěch zemědělství, ekonomiky a celé společnosti. 

TV Prima: Olomoučtí vědci našli způsob, jak urychlit šlechtění rostlin

24. červenec 2019
Rozluštění funkce dvou genů huseníčku rolního, na kterém se podílela skupina Aleše Pečinky z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky AV ČR, vyvolalo velký mediální ohlas.     

IWGSC: Jaroslav Doležel

16. červenec 2019
Jaroslav Doležel is Head of the Centre of Plant Structural and Functional Genomics of the Institute of Experimental Botany (IEB) and Professor of Molecular Biology and Genetics at Palacký University with both institutes in Olomouc (Czech Republic).Jaroslav has been involved in the efforts to sequence the wheat genome since before the birth of the IWGSC, as his team pioneered flow sorting of wheat chromosomes and constructed the first BAC library of a wheat chromosome in 2002. When the IWGSC was created in 2005, the consensus was that the only way to tackle the complexity of the wheat genome was to use a chromosome by chromosome strategy. Over the next 12 years, Jaroslav’s team optimized the procedure and relentlessly worked on the production of 45 chromosome – or chromosome-arm – specific BAC libraries for the 21 wheat chromosomes. More HERE

Olomoucká drbna: Funkci důležitého genu u rostlin rozluštili olomoučtí vědci

15. červenec 2019
Rostlinní genetici z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR) popsali jako první na světě funkci dvou genů huseníčku rolního a jejich vliv na vlastnosti této modelové rostliny.  Článek ZDE.

Olomoucký deník: Děti zkoušejí v Pevnosti poznání nové exponáty. Třeba i unikátního robota

10. červenec 2019
Jako vědci z oboru chemie či biologie si nyní mohou připadat malí návštěvníci v Pevnosti poznání. Ta jim nabíněkolik nových exponátů. Novinkou v olomoucké Pevnosti poznání je unikátní přístroj, který využívala laboratoř Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky při čtení genomu pšenice. Více ZDE.  

Věda a výzkum: Čeští luštitelé genomu mají další cíl – banánovník

19. červen 2019
Profesor Jaroslav Doležel usedá k rozhovoru s reportérem časopisu MED den poté, co se na začátku června vrátil z Ugandy. Ve spolupráci s Mezinárodním ústavem pro tropické zemědělství se totiž zabývá výzkumem genomu banánovníku. Český vědec, který se proslavil díky svému významnému příspěvku k přečtení celého genomu pšenice, má před sebou další metu. Celý článek ZDE.    

Akademie věd ČR: Konference představí výzkumné výsledky Strategie AV21

15. květen 2019
Efektivní veřejná politika, účinná přeměna a skladování energie, potraviny pro budoucnost. Ale také kvalitní život ve zdraví a nemoci, nové materiály, umělá inteligence nebo naděje a rizika digitálního věku. 

Biotrin: Genové editace pro poslance bez poslanců

30. duben 2019
Genové editace, ve zkratce GE. Revoluční objev, který se jistě dříve či později dočká Nobelovy ceny. Případné „později“ však nebude způsobeno dodatečnými pochybnostmi o jeho významu, ale zejména výsledkem patentových řízení o prioritách týmů, které k vypracování klíčové technologie přispěly.  

Návštěva Feustelových v Olomouci

15. duben 2019
Podívejte se na krátké video z návštěvy manželů Feustelových v Olomouci, kde se setkali i s koordinátorem našeho programu, prof. Jaroslavem Doleželem. 

Hanácký večerník: Astronaut Feustel na UP: medaile, besedy a plyšový kosmonaut

15. duben 2019
Univerzita Palackého udělila pamětní medaili americkému astronautovi Andrewovi Feustelovi. Ocenění, na němž jsou vyobrazeni dva patroni olomouckého vysokého učení Josef Dobrovský a František Palacký, získal za popularizaci vědy a České republiky v zahraničí. 

Akademie věd ČR: Andrewa Feustela přivítala olomoucká univerzita i Pevnost poznání

12. duben 2019
Jak přispívá kosmický výzkum k rozvoji vědy a techniky a jaký je každodenní život na Mezinárodní vesmírné stanici? I na tyto otázky odpovídal americký astronaut Andrew Feustel v Olomouci, na další zastávce své cesty po České republice.

Haló noviny: Úskalí i přednosti genetické modifikace

12. duben 2019
Před šířením geneticky modifikovaných plodin, které může pomoci plevelům vybudovat si odolnost k herbicidům, varoval na semináři v Poslanecké sněmovně vědec z Botanického ústavu Akademie věd ČR František Krahulec.http://www.halonoviny.cz/articles/view/50505161