Média


Olomoucký deník: Obří objev olomouckých vědců

22. srpen 2018

Objev světového významu, který do budoucna pomůže milionům lidí, se povedl mezinárodnímu týmu vědců, mezi nimiž jsou i odborníci z olomouckého Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB botaniky AV ČR). Rozluštili totiž dědičný kód nejrozšířenější zemědělské plodiny, pšenice seté. Výsledek poslouží vědcům i šlechtitelům, kteří díky němu budou moci rychleji šlechtit odrůdy pšenice s lepšími vlastnostmi. Celý článek ZDE.


VTM: Genom pšenice je 5× větší než lidský, a vědci ho dokázali přečíst. Na výzkumu se podíleli i odborníci z Olomouce

22. srpen 2018

Před několika dny v prestižním magazínu Science vyšel článek shrnující výsledky 13 let trvajícího výzkumu, na němž se podílelo více než 200 vědců ze 73 institucí ve 20 zemích světa včetně České republiky. Zcela konkrétně se jedná o podrobný popis genomu pšenice seté. Článek ZDE.

21.století: Zatočíme s hrozbou hladomoru? Vědci dokázali rozluštit DNA pšenice

22. srpen 2018

Mít dostatek potravy, schopné odolat i těm nejextrémnějším rozmarům počasí – to je dost možná jedna z podmínek přežití lidstva v brzké budoucnosti. Mezinárodní vědecký tým nyní učinil první krok k tomu, abychom se jednou nemuseli bát nedostatku potravy. A co víc, svůj podíl na tom mají i čeští odborníci. Článek ZDE.

Český rozhlas: Jeden z nejdůležitějších rostlinných objevů tohoto roku - rozluštění genomu pšenice

21. srpen 2018

O úspěchu českých vědců, kteří se podíleli na přečtení genomu pšenice informoval i Český rozhlas. V živém vysílání odpovídal prof. Jaroslav Doležel. Záznam (čas 8:25) si můžete poslechnout ZDE.

Česká televize: Úspěch olomouckých vědců

21. srpen 2018

Čeští vědci se podíleli na rozluštění genetického kódu pšenice. Tento přelomový objev zásadním způsobem pomůže např. při šlechtění odolnějších odrůd. 200členný mezinárodní tým pracoval na výzkumu 13 let. Jeho poznatky teď publikoval i prestižní časopis Science. na reportáž se můžete podívat ZDE.

UP Žurnál: Dědičný kód pšenice je i díky olomouckým vědcům rozluštěn

21. srpen 2018

Genom pšenice seté, jedné z nejvýznamnějších zemědělských plodin, je rozluštěn. O získání velmi přesné referenční sekvence genomu informovalo Mezinárodní konsorcium pro sekvenování genomu pšenice (IWGSC) v článku v časopise Science. Článek ZDE.

Česká věda do světa: Čeští vědci pomohli rozluštit genom pšenice

21. srpen 2018

Dvěma stovkám vědců z 20 zemí se po 13 letech podařilo rozluštit genom pšenice seté, nejrozšířenější zemědělské plodiny. Výsledky, na kterých se významně podíleli odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, pomohou rychlejšímu šlechtění odrůd pšenice s lepšími vlastnostmi nebo třeba také lidem s alergií na lepek. Článek ZDE.

1 13 22 23 24 25 26 27 28 38 50