Média


UP Žurnál: Dědičný kód pšenice je i díky olomouckým vědcům rozluštěn

21. srpen 2018

Genom pšenice seté, jedné z nejvýznamnějších zemědělských plodin, je rozluštěn. O získání velmi přesné referenční sekvence genomu informovalo Mezinárodní konsorcium pro sekvenování genomu pšenice (IWGSC) v článku v časopise Science. Článek ZDE.


Česká věda do světa: Čeští vědci pomohli rozluštit genom pšenice

21. srpen 2018

Dvěma stovkám vědců z 20 zemí se po 13 letech podařilo rozluštit genom pšenice seté, nejrozšířenější zemědělské plodiny. Výsledky, na kterých se významně podíleli odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, pomohou rychlejšímu šlechtění odrůd pšenice s lepšími vlastnostmi nebo třeba také lidem s alergií na lepek. Článek ZDE.

TV Morava: Olomoučtí vědci se podíleli na přečtení genetického kódu pšenice

21. srpen 2018

Větší výnos a kvalita zrna, odolnost vůči chorobám a škůdcům, nebo třeba lepší překonávání období sucha. Geny zodpovědné za tyto vlastnosti pšenice teď můžou vědci snadněji identifikovat a šlechtitelé zase rychleji využít k produkci nových odrůd díky úspěchu Mezinárodního konsorcia pro sekvenování genomu pšenice. Tomu se po třinácti letech podařilo dědičný kód kompletně zmapovat. Jedním z jeho zakládajících členů je i olomoucké pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd. Televizní reportáž ZDE.

Přírodovědecká fakulta UP: Dědičný kód pšenice je i díky olomouckým vědcům rozluštěn

21. srpen 2018

Genom pšenice seté, jedné z nejvýznamnějších zemědělských plodin, je rozluštěn. O získání velmi přesné referenční sekvence genomu informovalo Mezinárodní konsorcium pro sekvenování genomu pšenice (IWGSC) v článku v časopise Science. Významnou roli ve výzkumu sehráli vědci olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH). Článek ZDE.

Aktuálně.cz: Převratný objev. Vědci rozluštili genetický kód pšenice, nebudeme hladovět

21. srpen 2018

Po třinácti letech zkoumání se vědcům z dvaceti zemí podařil přelomový objev. „Přečetli“ genom, tedy kompletní dědičnou informaci, pšenice seté. Objev poslouží vědcům i šlechtitelům, kteří díky němu budou moci rychleji šlechtit odrůdy této nejrozšířenější plodiny na světě a zlepšit její vlastnosti. Velký podíl na tomto úspěchu mají olomoučtí biologové z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Vide ZDE.

Lidovky: Vědecký průlom Čechů: „Odemkli“ genom pšenice

21. srpen 2018

Lidstvo se ocitlo na prahu šlechtitelské revoluce - získalo přístup ke klíčové dědičné informaci pšenice. K objevu přispěli vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a z Centra regionu Haná. Více ZDE.

Český rozhlas PLUS: Vědci rozluštili dědičný kód pšenice. Na průlomovém objevu se podíleli i biologové z Olomouce

21. srpen 2018

Světový průlom ve výzkumu pšenice se podařil mezinárodnímu týmu rostlinných biologů. Po 20 letech rozluštili genom pšenice. Na významném objevu se podíleli i vědci z Olomouce. Více ZDE.

1 13 22 23 24 25 26 27 28 38 50