Média

Technický týdeník: Rada pro výzkum, vývoj a inovace jednala se zahraničními experty a zvolila členy nové vědecké rady GA ČR

30. listopad 2018
Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) se pod vedením premiéra Andreje Babiše v pátek 30. listopadu sešla na pravidelném zasedání. Jednání se účastnili již popáté členové jejího Mezinárodního poradního orgánu. Více ZDE.

Kurzy.cz: Rada pro výzkum, vývoj a inovace jednala se zahraničními experty a zvolila členy nové vědecké rady GA ČR

30. listopad 2018
Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) se pod vedením premiéra Andreje Babiše v pátek 30. listopadu sešla na pravidelném zasedání. Jednání se účastnili již popáté členové jejího Mezinárodního poradního orgánu. K hlavním tématům patřily vedle odborných doporučení Mezinárodní rady volby členů a předsedy vědecké rady Grantové agentury ČR a tradičně také průběh zavádění Metodiky 2017+. Rada současně mimořádně uvolnila 100 mil. korun na podporu špičkových projektů, které se těsně neumístily v prestižním klání o tzv. ERC granty.Článek ZDE.

Vlada.cz: Rada pro výzkum, vývoj a inovace jednala se zahraničními experty a zvolila členy nové vědecké rady GA ČR

29. listopad 2018
Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) se pod vedením premiéra Andreje Babiše v pátek 30. listopadu sešla na pravidelném zasedání. Jednání se účastnili již popáté členové jejího Mezinárodního poradního orgánu. K hlavním tématům patřily vedle odborných doporučení Mezinárodní rady volby členů a předsedy vědecké rady Grantové agentury ČR a tradičně také průběh zavádění Metodiky 2017+. Článek ZDE.

Deník: Českou hlavou je olomoucký genetik

27. listopad 2018
Českou hlavu získal olomoucký vědec Jaroslav Doležel. Rostlinný genetik z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd obdržel v neděli cenu, která je nejvyšším vědeckým vyznamenáním v republice. Články ve všech mutacích Deníku v Olomouckém kraji najdete ZDE: Olomoucký deník  Přerovský a hranický deník Šumperský a jesenický deník Prostějovský deník

Parlamentní listy: Hledá naději pro lidstvo. Genetik Jaroslav Doležel získal Českou hlavu

27. listopad 2018
Říká se mu „česká nobelovka“. Nejvýznačnější české vědecké ocenění, Národní cenu vlády Česká hlava, převzal v neděli 25. listopadu rostlinný genetik z Ústavu experimentální botaniky AV ČR Jaroslav Doležel. Byl členem mezinárodního týmu, který po 13 letech bádání rozluštil „nerozluštitelný“ genom pšenice. Článek ZDE.    

Veolia.cz: Prestižní Cenu společnosti Veolia za rok 2018 v projektu Česká hlava získala chemička Ivana Mejdrová

27. listopad 2018
Cenu společnosti Veolia za přírodní vědy pro rok 2018 získala v prestižním vědeckém klání Česká hlava chemička Ivana Mejdrová z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky. Více ZDE.

Deník N: Klíč k šifře o 17 miliardách písmen dal český vědec. Je šance, že se díky tomu nasytí miliardy lidí

27. listopad 2018
Profesor Jaroslav Doležel stojí za mimořádnou událostí světové vědy. Díky jeho metodě je rozluštěn genom pšenice. Lidstvo má klíč k vývoji nových, výnosnějších odrůd, odolných proti škůdcům a suchu. Současná legislativa a (fakty nepodložený) strach veřejnosti z „mutantů“ však stojí v cestě řešení budoucích hladomorů. Celý článek si můžete přečíst  ZDE.

Lidové noviny: Vědec, který luštil genom obilí, získal cenu Česká hlava

26. listopad 2018
Národní ocenění Česká hlava si včera v Praze převzali čtyři vědci a jedna firma. Mezi oceněnými je například Jaroslav Doležel, který se podílel na rozluštění genomu pšenice a ječmene. Profesor působí v Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR v Olomouci a je vědeckým ředitelem Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.Více ZDE.

Hospodářské noviny: Českou hlavu získali čtyři vědci a jedna firma

26. listopad 2018
Ocenění Česká hlava dostali kromě rostlinného genetika Jaroslava Doležela další vědci a jedna firma. Více ZDE.

Česká televize: Rozhovor s prof. Doleželem

26. listopad 2018
Podívejte se na interview s profesorem Jaroslavem Doleželem ZDE ( v 17:03 minutě).

Českobudějovický deník: Skoncujeme s hladem na světě, věří vítěz ceny Česká hlava

26. listopad 2018
Sedmnáct ročníků a 30 milionů korun odměn,to je stručná bilance ocenění Česká hlava, které je věnováno nejlepším mozkům v oblasti vědy a techniky. Letošním držitelem Národní ceny Česká hlava, kterou uděluje vláda, se stal rostlinný genetik, profesor Jaroslav Doležel. Více ZDE.

Zivotaze. blogspot.com: Nejvýznamnější vědeckou cenu Česká hlava dostal genetik Doležel. Rozluštil tajemství pšenice.

26. listopad 2018
Doležel působí v Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a celý život se věnuje studiu struktury a evoluce genomu rostlin. V srpnu oznámil, že se podařilo rozluštit celý dědičný kód pšenice seté. Podílel se na tom mezinárodní tým, v němž byli i čeští odborníci. Jako jeden z prvních také vypracoval metodu určení velikosti jaderného genomu rostlin pomocí průtokové cytometrie. Návrh na udělení Národní ceny vlády dává Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a schvaluje jej kabinet. Více ZDE.

Akademie věd ČR: Hledá naději pro lidstvo. Genetik Jaroslav Doležel získal Českou hlavu

26. listopad 2018
Říká se mu „česká nobelovka“. Nejvýznačnější české vědecké ocenění, Národní cenu vlády Česká hlava, převzal v neděli 25. listopadu rostlinný genetik z Ústavu experimentální botaniky AV ČR Jaroslav Doležel. Byl členem mezinárodního týmu, který po 13 letech bádání rozluštil „nerozluštitelný“ genom pšenice. Článek ZDE.