Média

Hospodářské noviny: Genová úprava rostlin zažívá boom: Vědci vyvíjí sladší jahody či buráky, na které lidé nebudou alergičtí. V EU je ale brzdí přísná pravidla

30. leden 2019
Pro někoho nudná a mdlá chuť rajských jablíček dostane nový říz. Brazilští vědci začátkem roku oznámili, že upravují rajčata tak, aby vytvářela pálivou látku kapsaicin. Stejně jako to už dávno umí jejich blízký příbuzný, paprika − konkrétně feferonka, která si během evoluce vyvinula pálivost coby obranu před predátory.  

Česká televize: Evropská pšenice je příliš zranitelná změnami klimatu. Vadí jí silné deště i tepelný stres

15. leden 2019
Tým evropských vědců včetně dvou českých z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe) zjistil, že pšenice na starém kontinentu není odolná vůči změnám klimatu. Neumí se vypořádat s extrémy ani s přílišnou rozmanitostí počasí. Více ZDE.

Novinky.cz: Evropská pšenice není odolná vůči změnám klimatu, upozorňují vědci

15. leden 2019
Skupina evropských vědců včetně dvou českých z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe) zjistila, že pšenice na starém kontinentu není odolná vůči změnám klimatu. Podle nich se totiž v posledních pěti až 15 letech na polích ve většině zemí Evropy snížily rozdíly v reakcích pšenice na počasí. Více ZDE.

Biotrin: Česká hlava pro rostlinné biotechnologie

13. leden 2019
„Českou nobelovku za vědu, výzkum a inovace“, udělovanou pod oficiálním názvem Národní cena vlády Česká hlava, letos získal prof. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc., pracovník Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v.v.i. a vědecký ředitel Centra regionu Haná pro zemědělský a biotechnologický výzkum. Jde o nejprestižnější české ocenění za vědu a výzkum, kterého mohou vědci v naší zemi dosáhnout. Více ZDE.

Nase-voda.cz: Evropská pšenice není odolná vůči změnám klimatu, upozorňují vědci

11. leden 2019
Skupina evropských vědců včetně dvou českých z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe) zjistila, že pšenice na starém kontinentu není odolná vůči změnám klimatu. Informoval o tom na základě zprávy CZechGlobe portál novinky.cz.

Video medailonek AV ČR představuje prof. Jaroslava Doležela

10. leden 2019
O prof. Jaroslavu Doleželovi bylo v loňském roce hodně slyšet. Jeho tým se podílel na rozluštění genomu jedné z nejvýznamnějších plodin, pšenice a koncem roku pan profesor obdržel Českou hlavu, nejvýznamnější tuzemské vyznamenání pro vědce. Pokud se chcete o prof. Doleželovi dozvědět více, pusťte si medailonek, který vznikl v AV ČR.

Česká televize zařadila rozluštění genomu pšenice mezi nejvýznamnější české vědecké události roku 2018

07. leden 2019
Přečtení genomu pšenice, na kterém se podílel olomoucký tým Ústavu experimentální botaniky AV ČR je podle redaktorů pořadu Věda24 zásadní událostí české vědy za rok 2018. Na reportáž se můžete podívat ZDE.

Žurnál ONLINE:Matěj Dostálek: Od otevření Pevnosti poznání jsme ušli kus cesty

02. leden 2019
V rámci programu Potraviny pro budoucnost velmi úzce spolupracujeme s olomouckou Pevností poznání. Interaktivní muzeum Pevnost poznání otevřelo v polovině dubna 2015. Toto popularizační centrum, které vzniklo z bývalého dělostřeleckého skladu, se od té doby stalo vyhledávaným místem setkávání. Je oblíbeným cílem škol, rodin s dětmi, seniorů i studentů Univerzity Palackého, kteří v něm provázejí návštěvníky a učí se komunikovat obory, které si zvolili jako svou budoucí profesi. O tom, jak Matěj Dostálek hodnotí spolupráci s ÚStavem experimentální botaniky v rámci Strategie AV21 se můžete dočíst ZDE.

Žurnál Univerzity Palackého přináší rozhovor s prof. Jaroslavem Doleželem

19. prosinec 2018
Prosincový Žurnál Univerzity Palackého přináší velký rozhovor s letošním laureátem České hlavy, prof. Jaroslavem Doleželem. Rozhovor najdete na straně 25.

iDnes: Bojujte za povolení úpravy genů u rostlin, vyzvali olomoučtí vědci pramiéra

18. prosinec 2018
Vědci ze špičkového olomouckého vědeckého centra patřícího mezi přední evropské instituce v oblasti výzkumu rostlin vyzvali české politiky v čele s premiérem Andrejem Babišem, aby bojovali za zrušení omezení uvaleného na výzkum geneticky upravených rostlin. Více ZDE.

Radio Impuls: Bojujte za povolení úpravy genů u rostlin, vyzvali olomoučtí vědci premiéra

18. prosinec 2018
Vědci ze špičkového olomouckého vědeckého centra patřícího mezi přední evropské instituce v oblasti výzkumu rostlin vyzvali české politiky v čele s premiérem Andrejem Babišem, aby bojovali za zrušení omezení uvaleného na výzkum geneticky upravených rostlin. Článek ZDE:

24zpravy.com: Bojujte za povolení úpravy genů, vyzvali olomoučtí vědci premiéra

18. prosinec 2018
Podle v létě vyneseného rozhodnutí podléhají nejnovější a nejmodernější metody cílené editace genomu rostlin, kdy ovšem do organismu nejsou vnášeny cizí geny, stejně přísnım pravidlům jako metody genetické modifikace, při kterıch cizí geny vnášeny jsou. Přední čeští vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologickı a zemědělskı vızkum (CRH) ale upozorňují, že tyto metody nelze dávat na stejnou úroveň a rozhodnutí může způsobit nutnost přesunu důležitého vızkumu v oblasti zvyšování odolnosti rostlin včetně třeba klíčovıch obilnin mimo Evropskou unii a také poškodit evropské zemědělství i životní prostředí. Více ZDE

Česká televize: Vědci žádají zmírnění zákonů o GMO

17. prosinec 2018
Vědci Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) vyzvali premiéra Andreje Babiše a další politiky, aby se se zasadili o změnu evropské legislativy týkající se geneticky upravených rostlin v souladu s aktuálním vývojem vědeckého poznání. Reagují tak na rozhodnutí Evropského soudního dvora, podle nějž organismy získané moderními metodami pro cílenou editaci genomu, jako je například CRISPR, podléhají stejně přísné regulaci jako geneticky modifikované organismy.  Podívejte se na rozhovor prof. Jaroslava Doležela pro Českou televizi.