Už žádné pochyby: změna klimatu je vážná a můžeme za ni my

03. červenec 2023 | čtení tohoto článku zabere přibližně 2 minuty

Fakta jsou zcela nekompromisní. Dokládají, že zprávy typu, jak jedna erupce sopky vyprodukovala tolik CO2 jako lidstvo za celou svou existenci, jsou jen mnohokrát opakovaným nesmyslem.

Sucho ve Španělsku, katastrofální povodně v Itálii, vedra v Evropě i Asii, potápějící se ostrovy. To jsou příklady událostí a zpráv, kterým jsme se věnovali v poslední době a které budou kvůli změně klimatu stále častější a horší.

Ode dneška je na Seznam Zprávách najdete spolu se vším, co se týká změny klimatu a dalších environmentálních témat, na jednom místě. Tento text v sekci nazvané Planeta a klima má za cíl ukázat, že je prostor, který vyčleňujeme zprávám týkajícím se klimatickým změnám, zasloužený.

A není to komentář ani glosa.

Globální oteplování a změny klimatu už totiž dávno nejsou věci názoru. O jejich reálnosti, současných dopadech a budoucích hrozbách existují neprůstřelné vědecké důkazy.

Klima se měnilo vždy, ale ne takto

Začněme samotným oteplením. Nejsledovanějším údajem je v tomto ohledu zvyšování globální průměrné teploty od předindustriální éry, které momentálně činí asi 1,2 °C. 

Toto číslo znamená, že na Zemi v posledních asi 150 letech dochází ke zcela výjimečné změně klimatu.

Na první pohled se to tak – pravda – nemusí zdát. Hodnota 1,2 °C je pocitově nízká a na první pohled jistě ve většině lidí nevzbuzuje dojem, že jde o něco alarmujícího. Všichni jsme ostatně zvyklí sledovat změny teplot během roku z praktických důvodů; na vlastní kůži zažíváme o hodně dramatičtější změny. Problém je však v tom, že zkušenost z běžného života tady vůbec nepomáhá.

„Průměrná teplota sama o sobě nemá příliš vypovídající hodnotu, důležité jsou v jejím rámci odchylky, které mohou být extrémní, a právě v rámci těchto extrémních odchylek dochází k velkým škodám a nežádoucím změnám v naší přírodě,“ řekl k tomu Seznam Zprávám klimatolog Aleš Farda z Ústav výzkumu globální změny AV ČR. „Typicky právě třeba dosavadní změna o ‚pouhý‘ 1,2 °C v průměru na Zemi v našem případě znamená, že tu můžeme mít dlouhá období sucha a veder, kdy teploty jsou třeba až 10 °C nad dlouhodobým normálem a neprší několik týdnů,“ dodal.

Jinými slovy – zatímco v běžném životě je změna teploty o 1,2 °C zanedbatelná, z hlediska průměru teplot z celého roku na celém světě, v němž jsou spousty a spousty dramatických výkyvů rozplizlé kvůli průměrování, jde o velkou událost.

Celý článek si můžete přečíst ZDE