Média


Radiožurnál: Zahrádkářské osady by se neměly rušit. Zmírňují přehřívání měst a zadržují vodu, říkají odborníci

08. srpen 2022

Zahrádkáři v Česku mají problém, města a obce jim totiž ruší zahrádkářské kolonie. Jen od roku 2009 do roku 2019 jich v tuzemsku zanikly dva tisíce. 


Radiožurnál: Fosilní paliva, odlesňování a skleníkové plyny. Extrémní teploty a sucho jsou důsledkem lidské činnosti, varuje klimatolog

02. srpen 2022

Jsou teploty přesahující třicítku v červenci v Česku normální, nebo se i v tomto ohledu projevují klimatické změny? Jaké ponaučení si můžeme vzít z historie? A můžeme škodám způsobeným vedry nějak předcházet? 

ECHO: Navštívili jsme dvě biotechnologická pracoviště v Třeboni

30. červenec 2022

Tým Technologického centra AV ČR a redakce časopisu ECHO se vypravily do Třeboně. Cílem byla návštěva dvou pracovišť zabývajících se výzkumem a aplikacemi v biotechnologických a environmentálních oborech s účastí na evropských výzkumných programech.

irozhlas.cz: Nejextrémnější stupně sucha zasáhnou téměř třetinu Česka. Ovlivní i zemědělství

26. červenec 2022

Česko v posledním týdnu zasáhla vlna veder – a tropické teploty v kombinaci s minimem srážek začaly znovu prohlubovat sucho. To se podle portálu Intersucho rozšíří ve dvou nejextrémnějších stupních téměř na třetinu území.

Ekolist.cz: Pětina domácího ovoce a zeleniny, kterou Češi snědí, vůbec neprošla trhem, říká Jan Vávra o pěstování na zahrádkách

14. červenec 2022

Jsou privatizací veřejného prostoru, nebo naopak místem, které dokazuje, že je možné fungovat i mimo tržní ekonomiku? Zahrádkářské osady jsou v českých městech od 19. století. S rostoucí výstavbou jejich množství ale ubývá. 

Obnovitelně.cz: Česko přišlo o 2 tisíce zahrádkářských osad. Zahrady přitom pomáhají čelit změně klimatu

08. červenec 2022

Jen v letech 2009 až 2019 zaniklo na 2 tisíce zahrádkářských osad, což představuje zhruba 3,5 tisíc hektarů zemědělské půdy. 

Vesmír: Umožní editace genomů nasytit lidstvo?

07. červenec 2022

Od objevu zákonů dědičnosti augustiniánským mnichem Gregorem Johannem Mendelem roku 1866 učinila genetika velký pokrok. Pochopili jsme fungování dědičnosti na molekulární úrovni a genomy dnes umíme nejen číst, ale také přepisovat…

1 6 7 8 9 10 11 12 21 41 61 81