irozhlas.cz: Nejextrémnější stupně sucha zasáhnou téměř třetinu Česka. Ovlivní i zemědělství

26. červenec 2022 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

Česko v posledním týdnu zasáhla vlna veder – a tropické teploty v kombinaci s minimem srážek začaly znovu prohlubovat sucho. To se podle portálu Intersucho rozšíří ve dvou nejextrémnějších stupních téměř na třetinu území.

Sucho v Česku v dalších deseti dnech zintenzivní a taky se rozšíří na větší část území. Situace je obecně nejhorší na Moravě a na západě Čech. Naopak třeba v jižních a ve středních Čechách je vody v půdě dost díky vydatným dešťům na začátku měsíce. Sucho se ale rozšíří v dalších deseti dnech i tam.

„V příštích dnech nás zasáhnou srážky, ale opět nebudou dost významné na to, aby prohlubování sucha zvrátily. Teploty sice po tom pondělním tropickém dni poklesnou, ale sucho se bude prohlubovat, rozšiřovat a pomalu zasáhne i tyto dva regiony,“ vysvětluje Petr Skalák z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

Horko ničí kukuřici i vinice

Současná vlna sucha se přitom podepisuje i na zemědělství. Podle Petra Hlavinky, který se v rámci portálu Intersucho zabývá dopady sucha na zemědělství, sice situace není tak dramatická jako v předchozích letech, ale může se rychle zhoršit.

Více ZDE