Média


Aktualne.cz: Z pšenice kaktus neuděláme. Ale vylepšíme ji, aby zvládla extrémní počasí, říká vědec

16. leden 2022

Změny klimatu, především rostoucí teploty a extrémy počasí, vyvolávají otázky, jak uživit světovou populaci. Odpověď se snaží najít v Ústavu experimentální botaniky Akademie věd. 


HN.cz: Češi předpovídají sucho pro celý svět. Aplikaci Windy navštěvují miliony lidí

11. leden 2022

Africký stát Keňa poslední měsíce sužuje extrémní sucho a miliony obyvatel postrádají jídlo i vodu. Její zdroje vyschly a žízní trpí i hospodářská zvířata, která umírají na dehydrataci. Velké sucho loni postihlo také Kanadu a západní část Spojených států, kde vyprahlé porosty spalovaly dlouhotrvající požáry. 

Impuls.cz: Z Brna předpovídají sucho pro celý svět, zapojit se může každý přes mobil

11. leden 2022

Sucho pro téměř celou planetu nově monitorují a předpovídají vědci brněnského Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe). 

Vedavyzkum.cz: Mikrořasy, organismy prospěšné nejen pro lidské zdraví

11. leden 2022

Při plavání v rybníce či moři nám řasy a sinice obvykle nevoní, doslova ani přeneseně. Existují ale druhy mikrořas, které lidem naopak velmi prospívají. Jejich potenciál vidí vědci také třeba v průmyslu a medicíně. Jak se tato zvláštní skupina organismů dá zužitkovat? Tématu jsme se věnovali v časopise A / Věda a výzkum.

Seznamzpravy.cz: Zobrazit sucho všude na světě i na 10 dní dopředu lze v nové české mapě

10. leden 2022

Díky českým klimatologům a platformě Windy vznikla globální mapa sucha, v níž jsou problémy s nedostatkem sucha vidět v kontextu. Data jsou zdarma a v budoucnu budou dostupná i v mobilní aplikaci.

Czechindustry.cz: Fascinující mikrořasy: Pradávné organismy prospěšné nejen pro lidské zdraví

07. leden 2022

Při plavání v rybníce či moři nám řasy a sinice obvykle nevoní, doslova ani přeneseně. Existují ale druhy mikrořas, které lidem naopak velmi prospívají. Jejich potenciál vidí vědci také třeba v průmyslu a medicíně. Jak se tato zvláštní skupina organismů dá zužitkovat?

ČRo Plus: Omezení zemědělské plochy pro snížení eroze

07. leden 2022

Hostem Českého rozhlasu PLUS byl Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. 

1 8 9 10 11 12 13 14 20 38 57 75