Aktuality


Vyzkoušejte s dětmi pokusy ze série Chemii v kuchyni

04. březen 2021

Možná je právě teď v době lockdownu chvíle, vyzkoušet si doma s dětmi zajímavé pokusy,  které v rámci našeho programu Potraviny pro budoucnost připravili kolegové z Ústavu chemických procesů. 


O řasách v regionálním vysílání Českého rozhlasu

22. únor 2021

Českobudějovické studio Českého rozhlasu si pozvalo do pořadu Dopolední host dr. Richarda Lhotského, z našeho projektu Potraviny pro budoucnost. 

Jan Bartoš byl hostem České televize

22. únor 2021

Objev nového genu pšenice, na kterém se podíleli olomoučtí vědci, umožní využít jedinečné vlastnosti jejích planých příbuzných. Jana Bartoše, který vede výzkumnou skupinu stojící za tímto výzkumem, si do Studia 6 pozvala Česká televize.

Třeboňské řasy se podílejí na lepším odchovu candátů

19. únor 2021

Využití řas bohatých na nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro rozvoj mozku obratlovců, zkoumá česko – rakouský projekt Interreg  Algae4Fish, který byl zahájen v roce 2020. Předmětem výzkumu je komplexní přístup při odchovu  plůdku candáta obecného, který je velmi cennou tržní rybou. 

Biotechnologické národní centrum kompetence pro genotypování rostlin pokračuje ve své činnosti

18. únor 2021

Biotechnologické národní centrum kompetence pro genotypování rostlin programu Technologické agentury České republiky, se kterým spolupracuje naše Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum, bude další dva roky pokračovat ve své činnosti. Jde o jediné národní centrum kompetence v biologických vědách, jehož cílem je propojit základní a aplikovaný výzkum v oblasti rostlinných biotechnologií se šlechtitelskými firmami, a tím podpořit konkurenceschopnost českého zemědělství s přesahem do odvětví potravinářského a pivovarnicko-sladařského.

Český rozhlas: Výživnější a odolnější pšenici by měl pomoci vyšlechtit nový gen. Na jeho objevu se podíleli badatelé z Olomouce

10. únor 2021

O mimořádném objevu genu pšenice Ph2, na kterém se podíleli z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky informoval také Český rozhlas.

Objev nového genu pšenice, na kterém se podíleli olomoučtí vědci, umožní využít jedinečné vlastnosti jejích planých příbuzných

08. únor 2021

Efektivnější přenos genů z planých druhů do pšenice a získávání nových odrůd s unikátními vlastnostmi umožní identifikace důležitého genu pšenice Ph2. Na objevu, který publikoval prestižní vědecký časopis Nature Communications, se kromě francouzských a australských výzkumníků významně podíleli odborníci z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR.

1 3 4 5 6 7 8 9 13 24 36 47