Aktuality


Zvěd: Máme se bát genetických modifikací?

03. říjen 2022

Vědci se shodují, že moderní metody šlechtění, kterým se poněkud nešťastně říká genetické modifikace, jsou pro lidstvo naprosto nepostradatelné. Přesto proti nim existuje obrovský veřejný odpor vedoucí zákonodárce k jejich zákazům. Tento problém je obzvlášť palčivý v Evropské unii, kde panují jedny z nejpřísnějších omezení v pěstování geneticky modifikovaných plodin na světě.

 


ČT24: Jak zajistit dostatek potravin pro lidstvo?

26. září 2022

Prof. Jaroslav Doležel z našeho programu mluvil ve vysílání Studia ČT24 o tom, jak zajistit dostatek kvalitních potravin bez ničení životního prostředí. Právě toto téma řešili na svém zasedání v Praze ministři zemědělství členských států EU. 

Ecological consumption and production

20. září 2022

A clean environment and sustainability are of fundamental importance for human health and well-being. Therefore 21st September we organise a timely data discovery event on Ecological consumption and production where out programme takes part. 

Titul honoris causa dnes na MENDELU dostal rostlinný genetik Doležel

13. září 2022

Čestný vědecký titul doctor honoris causa dnes z rukou rektora Mendelovy univerzity v Brně převzal český rostlinný genetik a držitel ceny Česká hlava profesor Jaroslav Doležel. Olomoucký rodák je zakladatelem nového oboru genomiky, tzv. chromozomové genomiky. Ve svém proslovu zmínil nejen své studentské a vědecké začátky na tehdejší Vysoké škole zemědělské (dnes MENDELU), ale i význam Mendela a úskalí badatelské činnosti.

MENDELU udělí čestný doktorát genetikovi Doleželovi

12. září 2022

Mendelova univerzita v Brně udělí čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa českému rostlinnému genetikovi a držiteli ceny Česká hlava profesoru Jaroslavu Doleželovi (68). Slavnostní obřad se uskuteční 13. 9. 2022 v aule univerzity.

Portál agrorisk.cz - zkušenosti z ročního provozu

08. září 2022

Portál www.agrorisk.cz - systém včasné výstrahy před negativními dopady počasí v zemědělství - prodělal za rok svého provozu množství úprav a rozšíření. Jeho cílem je nabídnout zásadní informace, které umožní včas reagovat na nepříznivé podmínky počasí.

ČT24: Evropa čelí nejhoršímu suchu za 500 let

01. září 2022

Na 47 procentech území EU je sucho, na dalších 17 procentech odborníci před suchem varují. Stav sucha se tak stále zhoršuje. 

1 2 3 4 5 6 7 17 34 50 66