Téma


Olomoučtí vědci rozluštili funkci důležitého genu u rostlin

15. červenec 2019

Rostlinní genetici z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR) popsali jako první na světě funkci dvou genů huseníčku rolního a jejich vliv na vlastnosti této modelové rostliny. O jejich práci, která by se v budoucnu dala využít v praxi, informuje prestižní časopis Plant Cell.


V Pevnosti poznání je nově robot, který pomohl rozluštit genom pšenice

12. červen 2019

Donedávna pomáhal vědcům s rozluštěním dědičné informace pšenice, nyní bude špičkovou olomouckou vědu přibližovat návštěvníkům interaktivního muzea Pevnost poznání. Robot Genetix Q-bot, který využívala olomoucká laboratoř Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR, se stal dominantou nové části expozice Živá voda s názvem Kód života. Prezentaci důležitého výzkumu této laboratoře v Pevnosti poznání podporuje Strategie AV21.

V novém sekvenačním centru olomoucké laboratoře natáčela Česká televize

11. červen 2019

Otevření unikátního sekvenačního centra v olomoucké laboratoři Ústavu experimentální botaniky, které dosud nemá v České republice obdoby, se setkalo s velkým zájmem médií.Toto pracoviště, které urychlí čtení dědičné informace rostlin, vybudovalo Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH), které sdružuje výzkumné týmy Univerzity Palackého a olomouckých pracovišť Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, v.v.i. a Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i.

V Olomouci se otevřelo unikátní sekvenační centrum

10. červen 2019

V tuzemsku ojedinělou laboratoř pro sekvenování DNA, tedy čtení dědičné informace rostlin, vybudovalo Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH), které sdružuje výzkumné týmy Univerzity Palackého a olomouckých pracovišť Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, v.v.i. a Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. 

Panelová diskuze Jídlo jako (ne)přítel přilákala mnoho zájemců

08. červen 2019

Jídlu se dnes věnuje velká pozornost. V západních zemích přesto přibývá nejenom obézních lidí, ale také těch, kteří se potýkají se závažnými poruchami příjmu potravy. Jak poznáme hranici mezi „normální“ starostí o zdravou výživu a psychickou poruchou? Přidatné látky, takzvaná éčka, v nás vyvolávají paniku. Je oprávněná? Jsou i éčka, která neškodí? A kterým je tedy lepší se vyhnout? 

 

Den rozmanitosti v Českých Budějovicích přilákal stovky návštěvníků

27. květen 2019

Již druhý ročník Dne rozmanitosti, popularizační akce oslavující Mezinárodní den biologické diverzity, se uskutečnil v pátek 17. a v sobotu 18. května. Netradiční vědecké ukázky, hry, kvízy a úkoly si přišlo na zahradu Biologického centra v Českých Budějovicích vyzkoušet více než 1500 lidí.

 

Prof. Doležel představil náš výzkumný program na konferenci v Praze

20. květen 2019

S konkrétními výsledky osmnácti programů Strategie AV21 se mohli seznámit účastníci konference, která se uskutečnila v sídle Akademie věd ČR ve dnech 16. až 17. května.

1 2 3 4 5 6 7 9 17 24 32

Kalendář

Nově přidaná videa