Aktuality


Prof. Prášil přednášel pro Učenou společnost ČR

17. březen 2021

Prof. Ondřej Prášil z Centra Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR přednášel 16. března pro Učenou společnost ČR. Tématem jeho zajímavé přednášky bylo pěstování  a využití řas a sinic. 


Nový portál Agrorisk pomůže zemědělcům předvídat pěstební rizika

15. březen 2021

Zemědělcům v Česku pomůže nový portál AgroRisk.cz. Portál informuje o rizicích pro hlavní pěstované plodiny, jako jsou například pšenice, řepka nebo ječmen. Na jeho vzniku se podílel především Ústav výzkumu globální změny, ve spolupráci s dalšími ústavy a Mendelovou univerzitou. Projekt podpořil náš výzkumý program a jeho partnerem se stala Agrární komora ČR.

Vyzkoušejte s dětmi pokusy ze série Chemii v kuchyni

04. březen 2021

Možná je právě teď v době lockdownu chvíle, vyzkoušet si doma s dětmi zajímavé pokusy,  které v rámci našeho programu Potraviny pro budoucnost připravili kolegové z Ústavu chemických procesů. 

O řasách v regionálním vysílání Českého rozhlasu

22. únor 2021

Českobudějovické studio Českého rozhlasu si pozvalo do pořadu Dopolední host dr. Richarda Lhotského, z našeho projektu Potraviny pro budoucnost. 

Jan Bartoš byl hostem České televize

22. únor 2021

Objev nového genu pšenice, na kterém se podíleli olomoučtí vědci, umožní využít jedinečné vlastnosti jejích planých příbuzných. Jana Bartoše, který vede výzkumnou skupinu stojící za tímto výzkumem, si do Studia 6 pozvala Česká televize.

Třeboňské řasy se podílejí na lepším odchovu candátů

19. únor 2021

Využití řas bohatých na nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro rozvoj mozku obratlovců, zkoumá česko – rakouský projekt Interreg  Algae4Fish, který byl zahájen v roce 2020. Předmětem výzkumu je komplexní přístup při odchovu  plůdku candáta obecného, který je velmi cennou tržní rybou. 

Biotechnologické národní centrum kompetence pro genotypování rostlin pokračuje ve své činnosti

18. únor 2021

Biotechnologické národní centrum kompetence pro genotypování rostlin programu Technologické agentury České republiky, se kterým spolupracuje naše Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum, bude další dva roky pokračovat ve své činnosti. Jde o jediné národní centrum kompetence v biologických vědách, jehož cílem je propojit základní a aplikovaný výzkum v oblasti rostlinných biotechnologií se šlechtitelskými firmami, a tím podpořit konkurenceschopnost českého zemědělství s přesahem do odvětví potravinářského a pivovarnicko-sladařského.

1 2 3 4 5 6 7 12 24 35 46