Aktuality


V Olomouci se uskutečnil festival Země na talíři. Nabídl film, workshop i diskuzi.

23. červenec 2021

Na Hanou se po roce vrátil festival Země na talíři. Akce, která se uskutečnila 21. července 2021 v Pevnosti poznání, upozornila ne na některé palčivé problémy související s produkcí potravin a změnou klimatu. Pořádaly ji organizace Na mysli, výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21, Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR a Pevnost poznání Univerzity Palackého.líková z organizace Na mysli.


Makerday v Českých Budějovicích přilákal mnoho zájemců

17. červenec 2021

Akce Makerday se konala 26. června na Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Na tomto kreativním workshopu byla veřejnosti prezentována aktivita Zdravá půda pro další generace. 

The Czech Plant Nucleus Workshop

13. červenec 2021

V polovině září se v Olomouci setkají vědci a studenti zabývající se dědičnou informací rostlin. Akce The Czech Plant Nucleus Workshop 2021, která se uskuteční 14. a 15. září 2021 v  Pevnosti poznání Univerzity Palackého, se zaměří na sdílení nejnovějších vědeckých poznatků. Registrovat se je možné už nyní.

Čtvrtletník Akademie věd ČR psal o výzkumu mikrořas v třeboňském Centru Algatech

30. červen 2021

Při plavání v rybníce či moři nám řasy a sinice obvykle nevoní, doslova ani přeneseně. Existují ale druhy mikrořas, které lidem naopak velmi prospívají. Jak se tato zvláštní skupina organismů dá zužitkovat?

Akce pro přírodovědecký kroužek fakulty Jihočeské univerzity byla úspěšná

22. červen 2021

Malí přírodovědci navštívili zahradu Ústavu půdní biologie 7. června. Připraven pro ně byl bohatý program - interaktivní stanoviště i pojízdná laboratoř. Cílem akce bylo dětem ukázat, jak by měla vypadat zdravá půda a jak bychom se k ní měli správně chovat. 

 

 

 

 

 

Mikrořasy zlepšují odchov plůdku candáta

14. červen 2021

Inovovaná technologie odchovu plůdku candáta obecného v recirkulačních systémech významně zvyšuje procento přežití rybích larev a zároveň zlepšuje jejich zdravotní stav a odolnost vůči stresu. Pomáhají tomu mikrořasy bohaté na esenciální mastné kyseliny.

Výzkum kukuřice olomouckých vědců může v budoucnu pomoci objasnit příčiny vzniku některých genetických poruch u člověka

01. červen 2021

Velký úspěch hlásí vědci z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ve spolupráci s americkými a čínskými kolegy pokročili ve výzkumu B chromozomu u kukuřice a jako první na světě přečetli jeho dědičnou informaci. 

1 2 3 4 5 6 7 13 25 36 48