Aktuality


Prof. Jaroslav Doležel mluvil v České televizi o jedné z priorit AV ČR pro české předsednictví EU

04. květen 2022

Jednou z priorit Akademie věd ČR pro české předsednictví EU jsou bezpečné potraviny. Koordinátor výzkumného programu Strategie AV 21 Potraviny pro budoucnost prof. Jaroslav Doležel z Ústavu experimentální botaniky mluvil o tomto tématu ve vysílání České televize. 


Účastnili jsme se projektu City Nature Challenge

03. květen 2022

Ve dnech 29. dubna až 2. května České Budějovice poprvé soutěžily v celosvětovém projektu City Nature Challenge. Tradičně se jedná o soutěžní výzvu, v níž spolu města soupeří o co největší počet pozorování přírodní rozmanitosti na svém území. 

Šlechtitelé se od vědců v Olomouci naučí zrychlit a zlevnit svou práci

02. květen 2022

Nejmodernější metody molekulární biologie a genomiky začnou díky olomouckým vědcům více při šlechtění využívat čeští šlechtitelé. Jejich používáním můžou výrazně urychlit, usnadnit a zefektivnit celý proces šlechtění. 

Účastníme se zajímavé akce City Nature Challenge

27. duben 2022

Do zajímavé aktivity City Nature Challenge se zapojili naši kolegové z Biologického centra AV ČR.  V Českých Budějovicích vyrazí 29. dubna v rámci aktivity Zdravá půda pro další generace za zájemci v mobilní laboratoři.

 

Studenti českobudějovického gymnázia se seznámili s mikrořasami

25. duben 2022

Centrum ALGATECH MBÚ AV ČR se stalo cílem studentů bilingvního česko-španělského studia českobudějovického Biskupského gymnázia Jana Nepomuka Neumanna. S historií využívání řas člověkem, s cennými látkami a s konečnými produkty obsahujícími „něco z řas“ je seznámil dr. Lhotský v přednášce „Řasy na vidličce“. 

 

Zdražení jídla v minulosti vedlo k revolucím, varuje v reakci na vysoké ceny pšenice vědec Trnka

20. duben 2022

Válka, ale i sucho. Důvody, proč jsou ceny pšenice mnohem vyšší než dřív. Co to znamená a jaké to může mít důsledky? A co teď dělat pro to, aby nebyl dražší chleba? I to zajímá odborníky v našem programu. O těchto problémech mluvil v podcastu Českého rozhlasu Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Náš program pomáhá vzdělávat středoškolské studenty. V Olomouci navštívili pracoviště ÚEB

19. duben 2022

Olomoucké Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky navštívili studenti Církevního Gymnázia Německého řádu Olomouc. Toto špičkové pracoviště Akademie věd ČR, které se zaměřuje na studium dědičné informace rostlin, především obilovin, banánovníku a trav a které vyvinulo vyvinulo unikátní metody a postupy, připravilo pro studenty přednášky, interaktivní program a exkurzi.

 

1 2 3 4 5 6 7 16 30 45 59