Aktuality


Evropské talíře přestanou „zaostávat“. Geneticky upravené plodiny se blíží

26. únor 2024

Evropským parlamentem prošel návrh na zmírnění pravidel pro používání geneticky modifikovaných plodin. Pokud ho schválí i Evropská rada, Unie podle genetika Aleše Pečinky přestane „dobrovolně zaostávat“.


Čeští výzkumníci přeměňují zbytky rostlin na účinnou kosmetiku

22. únor 2024

Hydroláty jsou látky, které stále více nalézají na trhu uplatnění jako složky přírodní kosmetiky. Velmi žádané jsou pak do certifikované biokosmetiky, pokud jsou připravené z byliny produkované v ekologickém režimu. Tým českých odborníků nyní zkouší, jak k tomu využít odpadní suroviny z bylinné biomasy a jejich dosavadní výsledky dávají zajímavou perspektivu.

Meziresortní rada má zrychlit šlechtění rostlin pomocí genomických technik

19. únor 2024

Usnadnit a zrychlit zavádění výsledků výzkumu genetických úprav zemědělských plodin do šlechtění odrůd, jež budou odolnější například vůči suchu, vysokým teplotám či škůdcům, má pomoci meziresortní rada pro genetiku a genomiku.

Prof. Helena Tlaskalová-Hogenová z našeho programu byla hostem pořadu Sama doma

16. únor 2024

Prof. Helena Tlaskalová- Hogenová, která loni obdržela od prezidenta republiky státní vyznamenání, mluvila v pořadu České televize Sama doma o mikrobiomu a jeho vlivu na zdraví.

Teplé a vlhké počasí vytváří předpoklady pro hmyzí škůdce a infekce rostlin

13. únor 2024

Současné déletrvající teplé a vlhké počasí vytváří velmi dobré předpoklady pro rozvoj hmyzích škůdců a infekcí, které škodí polním plodinám i ovocným stromům či révě vinné. Do jaké míry se však na jaře projeví, záleží podle Karla Klema z ÚVGZ na tom, jestli ještě přijdou silnější mrazy, a na tom, zda bude jaro suché nebo vlhké.

Čeští výzkumníci vyvinuli kvalitní bezlepkovou bagetu

12. únor 2024

Pacienti s celiakií, pšeničnou alergií a intolerancí se konečně dočkají bezlepkového pečiva kvality konvenčního pečiva. Novou recepturu vyvinul tým výzkumníků společnosti Perník s.r.o., Mikrobiologického ústavu AV ČR, Výzkumného ústavu potravinářského Praha a firmy RADANAL s.r.o.

Vědci z ÚEB podporují směrnici o nových metodách šlechtění v EU

05. únor 2024

Olomoucký tým ÚEB AV ČR se připojuje k výzvě evropských vědeckých pracovišť a společnou fotografií podporuje blížící se hlasování v Evropském parlamentu o nové směrnici týkající se používání nových metod šlechtění (CRISPR) pro potřeby zemědělství. Tento návrh je výrazným vylepšením stávající legislativy a proto má velkou podporu vědců.

1 2 3 4 5 6 22 43 64 85