Aktuality

Teplé a vlhké počasí vytváří předpoklady pro hmyzí škůdce a infekce rostlin

13. únor 2024
Současné déletrvající teplé a vlhké počasí vytváří velmi dobré předpoklady pro rozvoj hmyzích škůdců a infekcí, které škodí polním plodinám i ovocným stromům či révě vinné. Do jaké míry se však na jaře projeví, záleží podle Karla Klema z ÚVGZ na tom, jestli ještě přijdou silnější mrazy, a na tom, zda bude jaro suché nebo vlhké.

Čeští výzkumníci vyvinuli kvalitní bezlepkovou bagetu

12. únor 2024
Pacienti s celiakií, pšeničnou alergií a intolerancí se konečně dočkají bezlepkového pečiva kvality konvenčního pečiva. Novou recepturu vyvinul tým výzkumníků společnosti Perník s.r.o., Mikrobiologického ústavu AV ČR, Výzkumného ústavu potravinářského Praha a firmy RADANAL s.r.o.

Vědci z ÚEB podporují směrnici o nových metodách šlechtění v EU

05. únor 2024
Olomoucký tým ÚEB AV ČR se připojuje k výzvě evropských vědeckých pracovišť a společnou fotografií podporuje blížící se hlasování v Evropském parlamentu o nové směrnici týkající se používání nových metod šlechtění (CRISPR) pro potřeby zemědělství. Tento návrh je výrazným vylepšením stávající legislativy a proto má velkou podporu vědců.

Jaroslav Doležel v Událostech ČT24

25. leden 2024
Přes tisíc vědců podepsalo otevřený dopis europoslancům. Vyzývají je, aby zmírnili pravidla pro genetické úpravy rostlin.

Zveme vás na odborný seminář Půdní živote, nedej se!

23. leden 2024
Zemědělská půda je základem pro produkci potravin, a proto se již po několik desítek let využívají nejrůznější technologie intenzivního zemědělství. Ty sice krátkodobě zvýší produkci potravin, ale zároveň z dlouhodobého hlediska vedou k poklesu početnosti a rozmanitosti společenstev půdních organismů a tedy k degradaci kvality a zdraví půd.

Řasy na talíři. Richard Lhotský představuje výzkum mikrořas v praxi

22. leden 2024
Skrytěnky, zlativky, krásnoočka nebo třeba parožnatky – mnohé z řas mají poetické názvy. Stanou se někdy důležitou součástí našeho jídelníčku? Nebo už jí jsou, aniž bychom to tušili? 

Zemědělství a lesy budou nezaslouženě první obětí změn klimatu, říká vědec

19. leden 2024
Za klimatickou změnu může bez debat lidská populace. Její první obětí bude zemědělství a lesnictví, ačkoliv za to svými emisemi vůbec nemůže, sdělil ve čtvrtek v Senátu na konferenci o budoucnosti českého zemědělství Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

ČTK: Současné mrazivé počasí bez sněhu může poškodit ozimou pšenici a řepku

09. leden 2024
Současné mrazivé počasí může v některých oblastech způsobit škody na klíčových ozimých plodinách, jimiž jsou pšenice a řepka. Noční teploty mají na mnoha místech republiky v úterý, ve středu a ve čtvrtek klesnout na minus deset i méně stupňů, zároveň však na většině území republiky není dostatečná sněhová pokrývka, která by rostliny před vymrznutím chránila.   

Český výzkum se zaměřil i na dietní pečivo

15. leden 2024
Kvalitního pečiva, na kterém si mohou pochutnat, se již brzy dočkají pacienti s celiakií, pšeničnou alergií a intolerancí. Až dosud pro ně dostupný bezlepkový sortiment totiž nedosahoval kvality pečiva konvenčního. vní odezvu.

Porovnání modelových předpovědí a skutečnosti není pro ČR příjemné, říká klimatolog

08. leden 2024
Porovnání modelových předpovědí změn klimatu se skutečností vyznívá pro Česko nepříjemně. Model, který měl klimatolog Pavel Zahradníček pro roky 2006 až 2020 k dispozici, byl chladnější, než byla realita. Není to dobré znamení, řekl v rozhovoru pro ČTK. 

Příjemné prožití vánočních svátků

24. prosinec 2023
Za celý výzkumný program Potraviny pro budoucnost přejeme vám všem příjemné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku. 

Europoslanci zamítli návrh na omezení pesticidů. Ignoroval by rozdíly mezi zeměmi,‘ říká šéf svazu

18. prosinec 2023
Černý den pro životní prostředí. Za takový označila rakouská europoslankyně za Zelené Sarah Wienerová den, kdy Evropský parlament zamítl návrh na omezení používání pesticidů, který měl jejich aplikaci v členských zemích snížit do roku 2030 na polovinu. 

Laboratoř přispěje k efektivnějšímu a rychlejšímu šlechtění

14. prosinec 2023
Před šesti lety byla vybudována Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum v Centru strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR v Olomouci.