Aktuality

Festival Země na talíři: Olomoucká akce ukáže, jak důležitou roli hrají potraviny ve vztazích mezi lidmi

13. červenec 2023
Jídlo nejen jako nezbytná premisa pro život člověka, ale také jako možný prostředek v komunikaci mezi lidmi. To je téma letošního festivalu Země na talíři, jehož už osmý ročník se uskuteční v Olomouci 19. 7. 2023 v Pevnosti poznání Univerzity Palackého. 

HN: Zakazovat si úpravy DNA rostlin je evoluční sebevražda

12. červenec 2023
Změny genomu rostlin mají v Evropě stále ještě stopku. Zjednodušení jejich legalizace a uvedení do praxe jsou ale nevyhnutelné, tvrdí expert na molekulární biologii z Biofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky Roman Hobza. V rozhovoru vysvětluje, proč je důležité přizpůsobovat se měnícím se životním podmínkám všemi prostředky, které máme k dispozici.

Naše nová publikace Potraviny od pravěku po současnost – a chutnalo by nám?

10. červenec 2023
Nová publikace autorů Martiny Dlaskové, Františka Kaštánka a Olgy Šolcové se snaží nastínit vývoj potravin od pravěku až po současnost, přičemž nabízí zamyšlení, jakým způsobem se budou potraviny vyvíjet v následujících dekádách. 

Zemědělci bojují proti suchu, tradiční rostliny vyměňují za odolnější

06. červenec 2023
Pěstovat teplomilné plodiny, sít odrůdy těch tradičních, které jsou vůči suchu odolnější, nebo aplikovat na rostliny postřiky, které podpoří jejich odolnost. To jsou způsoby, kterými se zemědělci v Plzeňském kraji snaží vzdorovat suchu nebo ho využívat ve svůj prospěch.

Už žádné pochyby: změna klimatu je vážná a můžeme za ni my

03. červenec 2023
Fakta jsou zcela nekompromisní. Dokládají, že zprávy typu, jak jedna erupce sopky vyprodukovala tolik CO2 jako lidstvo za celou svou existenci, jsou jen mnohokrát opakovaným nesmyslem.

Prof. Jaroslav Doležel mluvil v ČT24 o rozluštění přenosu DNA ječmene

29. červen 2023
Olomoučtí vědci rozluštili mechanismus přenosu genetické informace ječmene.  

Když se řasy potkají s architekturou

26. červen 2023
Spolupráce Centra Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR a UMPRUM pokračuje společnou publikací. Je příkladem interdisciplinární spolupráce, která obohacuje jak svět umění a sociální vědy, tak biologii.

Pracoviště ÚEB navštívili studenti olomouckého gymnázia

21. červen 2023
Středoškolští studenti navštívili olomoucké Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin ÚEB.     

Průlomový objev olomouckých vědců odhalil tajemství přenosu DNA v chromozomech ječmene

19. červen 2023
Čeští a němečtí výzkumníci se spojili, aby zaplnili bílé místo ve znalosti DNA rostlin. Zjistili, jak je uspořádána dědičná informace v chromozomech ječmene v průběhu buněčného dělení. O novém objevu, který je zásadní pro další výzkum dědičné informace rostlin, informoval prestižní časopis Nucleic Acids Research.

ČT24: Intersucho a Windy spojili své síly

11. červen 2023
Vědci Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe), kteří provozují webové stránky Intersucho.cz, a programátoři platformy Windy.com monitorují a předpovídají sucho pro téměř celou planetu. 

Olomoučtí vědci identifikovali molekulární markery, které umožní šlechtění chutnějších a výnosnějších třešní

09. červen 2023
Třešeň ptačí (Prunus avium L.) je strom pěstovaný pro své chutné plody. Jedná se o diploidní druh z čeledi Rosaceae s relativně malým genomem o velikosti přibližně 340 milionů bází. 

ČT24: Sucho v Česku

05. červen 2023
V Česku se rozšiřují oblasti postižené suchem. Na tento problém upozonilo i vysílání ČT24, jehož hostem byl prof. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR

Nové video o výsledcích studie vlivu hydrolyzátu na kvalitu půdy

01. červen 2023
Biologické centrum AV ČR, v. v. i. se v našem výzkumném programu zabývá kvalitou půdy a možnostmi jejího zlepšení.