Aktuality

Z Papui Nové Guiney míří do Olomouce vzorky nově objevených banánovníků

17. říjen 2016
Olomoucká laboratoř Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. se stala klíčovým partnerem při záchraně planě rostoucích banánovníků.  Přímo z Papui Nové Guiney míří do Olomouce vzorky  několika desítek banánovníků, které v nejdivočejších místech ostrova  Boungainville sbírají špičkoví světoví vědci.  Jde o projekt mezinárodní organizace Bioversity International, která se mimo jiné věnuje hledání a záchraně dosud existujících druhů banánovníků.

Slavnostní přednášku Jaroslava Doležela je možné vidět na stránkách České televize

04. říjen 2016
Na záznam slavnostní přednášky prof. Jaroslava Doležela "Může genetika zachránit lidstvo před hladem?"z cyklu Akademie věd ČR, která se konala 19. 9. 2016 se můžete podívat v záznamu České televize ZDE..

Slavnostní přednáška Jaroslava Doležela zaujala hosty i média

04. říjen 2016
Na 150 hostů aplaudovalo 19. září na pražském Žofíně prof. Jaroslavu Doleželovi. Jeho přednáška z cyklu Akademie věd ČR nazvaná Může genetika zachránit lidstvo před hladem? dává naději, že díky výzkumu a novým technologiím může lidstvo odvrátit hrozbu nedostatku potravin. Více informací ZDE...  

Olomouc patřila 30. 9. 2016 vědcům a to jsme si nemohli nechat ujít!

01. říjen 2016
Rostliny, jak jste je nikdy neviděli, jsme představili na Noci vědců v olomoucké Pevnost poznání. Pod binokulární lupou jsme vám otevřeli jejich tajemný svět. Viděli jste ty nejjemnější rostlinné struktury a mohli jste si je i sami vyfotografovat. Ukázali jsme vám také experiment oddělování jednotlivých listových barviv. Pod mikroskopem jste pozorovali různá stadia dělení buňky. Vyzkoušeli jste si pipetování a izolaci DNA z jahody. Přišlo vás hodně a to nás potěšilo.

V pořadu Hyde Park Civilizace odpovídal prof. Jaroslav Doležel

26. září 2016
Prof. Jaroslav Doležel byl 24. 9. 2016 hostem Daniela Stacha v pořadu Hyde Park Civilizace. Pokud se chcete dozvědět třeba to, proč je důležité zkoumat DNA pšenice nebo proč má banánovník banány, když je vlastně nepotřebuje, podívejte se na záznam pořadu ZDE.

Slavnostní přednáška Jaroslava Doležela v České televizi

16. září 2016
Může genetika zachránit lidstvo před hladem? Na tuto otázku se pokusí najít odpověď prof. Jaroslav Doležel, který je hostem nového prestižního přednáškového cyklu „Akademie věd ČR – špičkový výzkum ve veřejném zájmu“ . Do Žofínského paláce v Praze se sice v pondělí 19. 9. 2016 dostanou jen zvaní, celou přednášku ale bude od 16. hodin živě streamovat Česká televize. Tak se podívejte!

Prof. Jaroslav Doležel ve vysílání České televize

13. září 2016
O banánovnících, banánech a olomouckém výzkumu jedné z nejdůležitějších rostlin pro obyvatele tropických  zemí hovořil v Dobrém ránu České televize prof. Jaroslav Doležel. Na záznam pořadu se můžete podívat ZDE 

Stánky v obležení návštěvníků - tak vypadal pražský Festival vědy

09. září 2016
Více než 16 tisíc lidí navštívilo 7. 9. 2016 pražský Festival vědy. Mezi 50 vystavovateli byly i naše dva stánky Ústavu experimentální botaniky a Ústavu chemických procesů. A jak dokládají fotografie, o zajímavé pokusy byl opravdu mimořádný zájem. 

Festival vědy

06. září 2016
Náš výzkumný program se 7. září 2016 zúčastnil Festivalu vědy. Od 8.30 do 17.30 hodin jste nás mohli najít na Vítězném náměstí v Praze 6. U stánků Ústavu experimentální botaniky a Ústavu chemických procesů bylo plno. Připravili jsme totiž zajímavý program, zábavné i napínavé epxerimenty. Více informací ZDE

Český rozhlas: GMO potraviny na vašem stole: Situace se změnila a superplevele se bát nemusíte, vzkazují výzkumníci

18. srpen 2016
Zajímavý pořad o GMO vysílal Český rozhlas PLUS. Vznikl na naší jarní konferenci. Poslechněte si! Mluví v něm Jaroslav Petr (VÚŽV), Jaroslav Doležel (ÚEB) a Tomáš Moravec (ÚEB). Více informací ZDE.

Časopis Vesmír: Mluvit o zázraku přírody nestačí

02. srpen 2016
Hlavní host naší konference o GMO prof. Marc Van Montagu v rozhovoru redaktora časopisu Vesmír Ondřeje Vrtišky. 

Na Evropském biotechnologickém kongresu se prezentovali také olomoučtí vědci

25. červenec 2016
Vědci z přírodovědecké fakulty a Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) hráli významnou roli na 17. Evropském biotechnologickém kongresu, který se na počátku července uskutečnil v polském Krakově. Olomoučtí přednášející seznámili účastníky kongresu s výsledky výzkumu zejména v oblasti genomiky obilovin.

Olomoučtí vědci vedli společně se špičkovými světovými odborníky prestižní odborný kurz v Číně

30. červen 2016
Týdenní workshop moderních metod zkoumání dědičné informace rostlin pořádala Zemědělská univerzita v čínském Nankingu (Nanjing). Profesorka Xiue Wang pozvala na kurz vědce, kteří se věnují různým oblastem tohoto studia.