Aktuality

Český rozhlas PLUS: Jsou geneticky modifikované potraviny bezpečné nebo ne?

04. květen 2016
Český rozhlas PLUS vysílal 2. května v 15:18 s prof. Zdeňkěm Opatrným z Karlovy univerzity rozhovor o geneticky modifikovaných organismech. Můžete si poslechnout ze záznamu.

Olomoucký deník: Toužil hrát rock, teď jako vědec dělá světové objevy na Hané

02. květen 2016
Olomouc, Dub nad Moravou– Kdyby se profesor Jaroslav Doležel, vedoucí olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, narodil v jiné době, možná by s rockovou kapelou dodnes vyprodával sportovní haly. Více zde..

O řasy, jejich kultivaci i využití se v Třeboni zajímají vysokoškoláci

02. květen 2016
24. dubna si mohli na workshopu v Centru Alagatech Mikrobiologického ústavu AV ČR vyzkoušet mikroskopickou kontrolu stavu řasových kultur i měření parametrů v laboratorních kultivačních fotobioreaktorech. Zájem byl tak velký, že workshopy budou pokračovat!

Český rozhlas Dvojka: Rozhovor s prof. Doleželem

02. květen 2016
Český rozhlas Dvojka vysílal 27. 4. 2016ve 13:40 rozhovor o geneticky modifikovaných organismech s prof. Doleželem. Poslechněte si...

Prof. Jaroslav Doležel v rozhovoru pro Českou televizi

02. květen 2016
O naší konferenci zaměřenou na GMO informovala ve vysílání ČT24. Podívejte se...

Vědec z Olomouce pomáhá nasytit lidstvo. Biopalivo je zločin, říká Olomouckému deníku prof. Doležel

25. duben 2016
Po česku se čte nejen genom pšenice, ale i banánovníku. Olomoucký výzkumný tým profesora Doležela ukázal cestu a přispívá k vyšlechtění odolnějších druhů plodin.  

Marc Van Montagu na #AFO51: GMO jsou důležité pro to, abychom přežili

25. duben 2016
Geneticky modifikované organismy (GMO) byly hlavním tématem pátečního programu, který na AFO připravila univerzita ve spolupráci s Akademií věd ČR. Nejvýznamnějším hostem byl belgický molekulární biolog Marc Van Montagu, který celodenní rozmluvy ukončil večerní přednáškou v kině Metropol. Odpovědi na otázky spojené s genovým inženýrstvím hledali i účastníci Konference o GMO či workshopu.

Na naši konferenci o GMO zvala v přímém přenosu i Česká televize. Podívejte se!

21. duben 2016
Náš výzkumný program Potraviny pro budoucnost se letos aktivně zapojuje do 51. ročníku mezinárodního filmového festivalu populárně vědeckých filmů Academia film Olomouc. 

AFO získalo prestižní cenu od Akademie věd a zve na kosmický 51. ročník

15. duben 2016
Festival Academia Film Olomouc jen pár dní před zahájením 51. ročníku potvrdil své výsadní postavení v celorepublikovém kontextu. Akademie věd ČR mu udělila první místo v soutěžní přehlídce popularizace vědy SCIAP 2015 (SCIence AProach). 

Na AFO se bude diskutovat o geneticky modifikovaných organismech. A vy můžete být u toho

08. duben 2016
Jak je to s geneticky modifikovanými organismy? V čem spočívají metody modifikace dědičné informace? Jaká je perspektiva jejich využití? Jsou bezpečné pro člověka a životní prostředí? A skutečně je potřebujeme? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví uznávaní světoví i čeští odborníci na konferenci, která je otevřená všem zájemcům. 

Odborníci se sejdou v Praze, aby hovořili o důležitosti probiotik a prebiotik

29. březen 2016
  O důležitosti probiotik a prebiotik i o tom, jaký vliv mohou mít na střevní mikrobiotu  budou v Praze na celodenním sympoziu hovořit 12. dubna odborníci. Akce se koná od 9. hodin v Kongresovém centru Ústřední vojenské nemocnice, Praha 6. 

Cyklus Současná chemie uzavřela přednáška Jaroslava Doležela o složitých genomech rostlin

24. březen 2016
O složitých genomech obilovin, evoluci dědičné informace i tom, proč je potřeba ji umět číst, hovořil ve středu 23. 3. na poslední přednášce cyklu Současná chemie na přírodovědecké fakultě rostlinný genetik a vědecký ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum Jaroslav Doležel. Molekulární biologie, biotechnologie a genomika podle něj budou hrát hlavní roli ve snaze vědců zabránit nedostatku potravin pro stále rostoucí lidskou populaci.

Moderní vědecké metody zrychlí a zlepší práci českých šlechtitelů trav

21. březen 2016
Začít více využívat ve své práci nejmodernější vědecké metody chtějí čeští šlechtitelé trav. Pomoci by jim v tom mohli olomoučtí vědci z #Ústavu_experimentální_botaniky.