Aktuality


Vedavyzkum.cz: České předpovědi sucha pokrývají celou planetu Zemi

03. leden 2022

Nástroj českých klimatologů z projektu Intersucho umožňuje v reálném čase sledovat intenzitu sucha v globálním měřítku. Navíc dovede předpovědět jeho vývoj pro následujících deset dní. Díky spolupráci badatelů z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) a provozovatelů meteorologické platformy Windy.com je nově součástí mobilní aplikace a dostupný tak na celém světě.


Novinky.cz: Zeleninu či ovoce pěstuje polovina Čechů. Kvůli úspoře peněz to většinou nedělají

20. prosinec 2021

Vlastní rajčata, okurky, brambory, jahody či třeba bylinky pěstuje zhruba polovina českých domácností.

Nový výzkum Sociologického ústavu se zaměřil na bioodpad a kompostování

06. prosinec 2021

Sociologický ústav dokončil výzkum zaměřený na to, zda Češi třídí odpad o kompostují. Obecně množství vyprodukovaného směsného komunálního odpadu v ČR roste, v roce 2019 ho obyvatelé ČR vyprodukovali 5,9 milionu tun, což představuje 551 kg na obyvatele. 

Vojtěch Hudzieczek představil v pořadu Sama doma metodu CRISPR

29. listopad 2021

Pořad Sama doma byl 16. 11. 2021 mimo jiné věnován genetickým modifikací. Hostem České televize byl tentokrát Vojtěch Hudzieczek z Biofyzikálního ústavu AV ČR, který mluvil o nejnovější metodě CRISPR -cas 9.

Enviweb.cz: Řasy jsou nadějí pro 21. století, ukázali čeští vědci na Expu v Dubaji

29. listopad 2021

Od biomedicíny po energii a kvalitní stravu. Mikroskopické řasy mají do budoucna velký potenciál. Na Expu 2020 v Dubaji představují jejich využití vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Nechali vytvořit umělecké dílo, které otevírá návštěvníkům dveře k jejich výzkumu.

Aleš Pečinka mluvil v Meteoru o genetických modifikacích

25. listopad 2021

Na světě je stále více lidí a je potřeba je nakrmit. Tento důležitý úkol vědy se v minulém století dařil plnit díky hnojení. To ale narazilo na své limity, a navíc je problematické z pohledu znečišťování přírody. 

Cenu za komunikaci změny klimatu získal klimatolog Miroslav Trnka

23. listopad 2021

Třetím držitelem Ceny za komunikaci globálních změn klimatu se stal klimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny, který je zapojený do našeho výzkumného programu. Ocenění převzal  18.listopadu v Akademii věd ČR v Praze. 

1 22 33 34 35 36 37 38 39 43 64 85