Aktuality


Připravujeme zajímavá videa nejenom pro děti

08. červen 2020

Jedenáct zajímavých experimentů nafilmovali kolegové z Ústavu chemických procesů. Krátká videa přesvědčí diváky o tom, že chemie je každodenní součástí našich životů a není třeba se jí bát. K pokusům není třeba žádné laboratorní vybavení, stačí pouze kuchyně. 

 


Jaká bude budoucnost šlechtění rostlin?

08. červen 2020

Moderní kultivary pěstovaných rostlin jsou výsledkem tisíce let probíhajícího šlechtění. Klasické šlechtění však má své limity a nově vyvinuté metody úprav dědičné informace jsou možností, jak šlechtit rychleji, lépe a s menším dopadem na životní prostředí.
 

Jaké budou letos výnosy nejvýznamnějších zemědělských plodin? Napoví nejnovější prognóza.

22. květen 2020

Kolegové z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR se v našem programu věnují výzkumu vlivu klimatické změny na produkci zemědělských plodin. Nyní se můžete seznámit s nejnovějšími výsledky jejich prognóz výnosů pro letošní rok.

 

Český rozhlas: Řasy můžou v budoucnu nahradit ropu. Vědci přišli na to, jak z nich vyrobit biopalivo

21. květen 2020

Řasy dokážou být továrnou na cenné látky. Prokázal to česko-rakouský tým vědců. Mikrobiologové sinice geneticky upravili tak, aby vyráběly energeticky bohaté sloučeniny, které se dají využít jako zdroj pro výrobu paliv.

 

Přečtěte si zajímavý článek o kořenovém systému rostlin jeho vlivu na odolnost k suchu, který vyšel v Komunální revue

15. květen 2020

Kořenový systém je významnou části každé rostliny. Jeho nejdůležitější úlohou je zásobit rostliny vodou a živinami z půdy. Ty se potom v průběhu fotosyntézy společně s CO2 a sluneční energií podílejí na tvorbě organických sloučenin, ze kterých je rostlina tvořena. 

Forbes: Investujte do vlastní zásobárny vody. Prof. Žalud radí, jak se připravit na suché Česko

11. květen 2020

Česká mikrobiomová společnost zveřejnila záznamy přednášek z první konference

23. duben 2020

Pokud vás zajímá mikobiota, její složení, působení i možnosti ovlivnění, nenechte si ujít přednášky z 1. konference nově založené České mikrobiomové společnosti, která vznikla při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a v jejímž čele  stojí prof. Helena Tlaskalová - Hogenová. 

1 18 33 34 35 36 37 38 39 53 70