Aktuality


Český rozhlas: Řasy můžou v budoucnu nahradit ropu. Vědci přišli na to, jak z nich vyrobit biopalivo

21. květen 2020

Řasy dokážou být továrnou na cenné látky. Prokázal to česko-rakouský tým vědců. Mikrobiologové sinice geneticky upravili tak, aby vyráběly energeticky bohaté sloučeniny, které se dají využít jako zdroj pro výrobu paliv.

 


Přečtěte si zajímavý článek o kořenovém systému rostlin jeho vlivu na odolnost k suchu, který vyšel v Komunální revue

15. květen 2020

Kořenový systém je významnou části každé rostliny. Jeho nejdůležitější úlohou je zásobit rostliny vodou a živinami z půdy. Ty se potom v průběhu fotosyntézy společně s CO2 a sluneční energií podílejí na tvorbě organických sloučenin, ze kterých je rostlina tvořena. 

Forbes: Investujte do vlastní zásobárny vody. Prof. Žalud radí, jak se připravit na suché Česko

11. květen 2020

Česká mikrobiomová společnost zveřejnila záznamy přednášek z první konference

23. duben 2020

Pokud vás zajímá mikobiota, její složení, působení i možnosti ovlivnění, nenechte si ujít přednášky z 1. konference nově založené České mikrobiomové společnosti, která vznikla při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a v jejímž čele  stojí prof. Helena Tlaskalová - Hogenová. 

Jihočeská televize: Správná starost o půdu by možná vyřešila globální oteplování

16. duben 2020

Kdybychom zvýšili ukládání uhlíku do půdy o pouhé 4 promile, možná bychom vyřešili problém s globálním oteplováním. Proč je důležité kompostování či zaorávání se dozvíte v reportáži Jihočeské televize z Biologického centra AV ČR, ve které vystupuje i dr. Veronika Jílková z našeho výzkumného programu.

Video pro předsedkyni České mikrobiomové společnosti prof. Helenu Tlaskalovou - Hogenovou

15. duben 2020

Při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně vznikla Česká mikrobiomová společnost. Její předsedkyní se stala prof. Helena Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR, která se v našem prpogramu věnuje tématům mikrobiomu a lepku a jejich vlivu na zdraví.

Farmáři chtějí, aby vláda otevřela trhy

06. duben 2020

Kvůli zákazu farmářských trhů, které se v Česku zavřely 10. března, hrozí mnoha malým rodinným farmám bankrot. Farmáři proto žádají vládu, aby trhy opět otevřela a navrhují také některá bezpečnostní opatření.

 

1 19 36 37 38 39 40 41 42 55 73