Aktuality

Český rozhlas: Řasy můžou v budoucnu nahradit ropu. Vědci přišli na to, jak z nich vyrobit biopalivo

21. květen 2020
Řasy dokážou být továrnou na cenné látky. Prokázal to česko-rakouský tým vědců. Mikrobiologové sinice geneticky upravili tak, aby vyráběly energeticky bohaté sloučeniny, které se dají využít jako zdroj pro výrobu paliv.  

Přečtěte si zajímavý článek o kořenovém systému rostlin jeho vlivu na odolnost k suchu, který vyšel v Komunální revue

15. květen 2020
Kořenový systém je významnou části každé rostliny. Jeho nejdůležitější úlohou je zásobit rostliny vodou a živinami z půdy. Ty se potom v průběhu fotosyntézy společně s CO2 a sluneční energií podílejí na tvorbě organických sloučenin, ze kterých je rostlina tvořena. 

Forbes: Investujte do vlastní zásobárny vody. Prof. Žalud radí, jak se připravit na suché Česko

11. květen 2020
Česko je vyprahlé. Problémem totiž není jen nedostatek srážek, ale především vzrůstající teplota. Právě její vliv sleduje profesor Zdeněk Žalud se svými kolegy v projektu InterSucho. K dispozici mají bezpočet výpočtů a scénářů, ze kterých sestavují podobu budoucího Česka.

Česká mikrobiomová společnost zveřejnila záznamy přednášek z první konference

23. duben 2020
Pokud vás zajímá mikobiota, její složení, působení i možnosti ovlivnění, nenechte si ujít přednášky z 1. konference nově založené České mikrobiomové společnosti, která vznikla při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a v jejímž čele  stojí prof. Helena Tlaskalová - Hogenová. 

Jihočeská televize: Správná starost o půdu by možná vyřešila globální oteplování

16. duben 2020
Kdybychom zvýšili ukládání uhlíku do půdy o pouhé 4 promile, možná bychom vyřešili problém s globálním oteplováním. Proč je důležité kompostování či zaorávání se dozvíte v reportáži Jihočeské televize z Biologického centra AV ČR, ve které vystupuje i dr. Veronika Jílková z našeho výzkumného programu.

Video pro předsedkyni České mikrobiomové společnosti prof. Helenu Tlaskalovou - Hogenovou

15. duben 2020
Při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně vznikla Česká mikrobiomová společnost. Její předsedkyní se stala prof. Helena Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR, která se v našem prpogramu věnuje tématům mikrobiomu a lepku a jejich vlivu na zdraví.

Farmáři chtějí, aby vláda otevřela trhy

06. duben 2020
Kvůli zákazu farmářských trhů, které se v Česku zavřely 10. března, hrozí mnoha malým rodinným farmám bankrot. Farmáři proto žádají vládu, aby trhy opět otevřela a navrhují také některá bezpečnostní opatření.  

Naši kolegové se zapojili do testování koronaviru

01. duben 2020
Do analýz na přítomnost koronaviru se zapojili kolegové z našeho programu. Testuje se v Centru Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR a pomáhají i lidé z Biofyzikálního ústavu AV ČR. 

Vznikla Česká mikrobiomová společnost, cílí na vztah mikrobioty a zdraví

25. březen 2020
Upozornit na klíčový vliv mikrobioty na lidské zdraví a vznik nemocí, shromažďovat a analyzovat nové poznatky o jejích funkcích, zavádět a využívat nové možnosti jejího ovlivnění a bránit šíření nevědeckých přístupů v této oblasti. To jsou cíle České mikrobiomové společnosti, která vznikla při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Její předsedkyní se stala Helena Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Český rozhlas: Řasy se dají využít pro ekologickou recyklaci prvků potřebných při výrobě elektroniky

04. březen 2020
Čeští a rakouští vědci dokáží ekologicky recyklovat prvky vzácných zemin z elektronického odpadu. Mobilní telefony, počítače a fotoaparáty by bez těchto prvků nemohly fungovat. Jejich tradiční těžba je náročná a poškozuje životní prostředí. Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo najít způsob, jak zmíněné prvky recyklovat pomocí bakterií a řas.

Čeští šlechtitelé diskutovali v Olomouci s vědci o nových poznatcích a změně klimatu

21. únor 2020
Na sedm desítek šlechtitelů z celé republiky se sjelo 19. - 20. 2. 2020 do Olomouce na seminář Šlechtění a charakterizace šlechtitelských materiálů v éře genomiky. Připravili ho pro ně vědci z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) AV ČR, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Cílem bylo představit šlechtitelům nejnovější vědecké poznatky a metody.

Český rozhlas Vltava vysílal Osudy Jaroslava Doležela

06. únor 2020
Jaroslav Doležel je vynikající vědec světového renomé, který se mimořádně zasloužil o českou vědu a vědecký pokrok vůbec. Jaká byla jeho cesta k úspěchu? Poslechněte si jeho pětidílné rozhlasové vzpomínání pro vltavský cyklus Osudy.

Prof. Jaroslav Doležel byl hostem pořadu Fokus Václava Moravce

15. leden 2020
Proč se lidé dělí na chudé a bohaté? A proč se propast mezi nimi stále zvětšuje?