Média


Zemedelec.cz: I přes poměrně teplou zimu jsou zatím pěstitelé ovoce na jihu Moravy v klidu

20. únor 2022

I když je letošní zima poměrně teplá a dnes a ve čtvrtek se mají nejvyšší odpolední teploty dostat v teplejších částech jižní Moravy nad deset stupňů, pěstitelé ovoce zatím zůstávají v klidu. 


Český rozhlas: Bioklimatolog Trnka: Lidé už vidí, že dopady změny klimatu jsou citelné. Problém dál předáváme dětem

19. únor 2022

Profesor Miroslav Trnka je vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky. Dá se už říct, co nás čeká za klimatické změny v příští dekádě? 

Ceskebudejovicednes.cz: Jak záhadné bakterie z Labutího jezera zachycují sluneční energii

19. únor 2022

Mezinárodnímu týmu v čele s českými mikrobiology se podařilo popsat unikátní aparát, jimiž zvláštní bakterie z jezera v poušti Gobi zachytávají sluneční světlo. Výzkum naznačil, jak se tento aparát v průběhu miliard let vývoje utvořil. Objev může přinést zásadní posun pro využití fotosyntézy pro mikroorganismy, které sluneční záření neumějí zpracovat.

Nasregion.cz: Česko znovu trápí sucho. Které oblasti jsou na tom nejhůř?

19. únor 2022

Kvůli letošní zimě, která v lednu a v únoru nepřinesla především do nížin příliš mnoho srážek, se do Česka vrací zemědělské sucho, tedy nedostatek vody v půdě do jednoho metru. 

Techfocus.cz: Jak záhadné bakterie z jezera v poušti Gobi zachycují sluneční energii

18. únor 2022

Mezinárodnímu týmu v čele s českými mikrobiology se podařilo popsat unikátní aparát, jimiž zvláštní bakterie z jezera v poušti Gobi zachytávají sluneční světlo. Výzkum naznačil, jak se tento aparát v průběhu miliard let vývoje utvořil.

Newstream.cz: Čeští genetici šlechtí v Saúdské Arábii superodolné plodiny. Využití najdou i u nás

17. únor 2022

Je tam extrémní horko, extrémní sucho a ještě k tomu půda zasolená mořskou vodou. Saúdská Arábie je místem, kde čeští výzkumníci mohou zkoumat plodiny, které ve vyhrocených podmínkách přežijí a ještě dají úrodu. Poznatky se, bohužel, mohou kvůli změně klimatu hodit i u nás.

Enviweb.cz: Na světové výstavě Expo je i model fotobioreaktoru z Mikrobiologického ústavu AV ČR

16. únor 2022

Skleněná svítící palma je na světové výstavě v Dubaji stálým exponátem Mikrobiologického ústavu AV ČR. Projekt zvaný Alga Oasis umělecky ztvárňuje model funkčního fotobioreaktoru pro pěstování řas, které poskytují nutričně bohatý zdroj potravy.

1 2 3 4 5 6 7 8 19 37 55 73