Média


Naši kolegové se zapojili do testování koronaviru

01. duben 2020

Do analýz na přítomnost koronaviru se zapojili kolegové z našeho programu. Testuje se v Centru Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR a pomáhají i lidé z Biofyzikálního ústavu AV ČR. 


Vznikla Česká mikrobiomová společnost, cílí na vztah mikrobioty a zdraví

25. březen 2020

Upozornit na klíčový vliv mikrobioty na lidské zdraví a vznik nemocí, shromažďovat a analyzovat nové poznatky o jejích funkcích, zavádět a využívat nové možnosti jejího ovlivnění a bránit šíření nevědeckých přístupů v této oblasti. To jsou cíle České mikrobiomové společnosti, která vznikla při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Její předsedkyní se stala Helena Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Český rozhlas: Řasy se dají využít pro ekologickou recyklaci prvků potřebných při výrobě elektroniky

04. březen 2020

Čeští a rakouští vědci dokáží ekologicky recyklovat prvky vzácných zemin z elektronického odpadu. Mobilní telefony, počítače a fotoaparáty by bez těchto prvků nemohly fungovat. Jejich tradiční těžba je náročná a poškozuje životní prostředí. Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo najít způsob, jak zmíněné prvky recyklovat pomocí bakterií a řas.

Novinky.cz: Co ničí české zemědělství? Ze 70 procent změna klimatu, tvrdí expert

10. únor 2020

Problémy, s nimiž se v souvislosti se suchem potýkají čeští zemědělci, jsou ze 70 procent způsobeny změnami klimatu. Zbývajících 30 procent je zapříčiněno špatným stavem krajiny, tvrdí bioklimatolog Zdeněk Žalud z týmu projektu InterSucho. 

Zkvašeno.cz: Seminář Mikrobiom a možnosti jeho ovlivnění

10. únor 2020

Dne 3. prosince 2019 se konal jeden z mnoha seminářů na téma lidského mikrobiomu pod hlavičkou Akademie věd ČR s názvem Mikrobiom a možnosti jeho ovlivnění. Udělal jsem si pár zápisků a zkusím nastínit, co v prezentovaných oblastech přednášející poodhalili.Celý článek ZDE.

Český rozhlas Vltava vysílal Osudy Jaroslava Doležela

06. únor 2020

Jaroslav Doležel je vynikající vědec světového renomé, který se mimořádně zasloužil o českou vědu a vědecký pokrok vůbec. Jaká byla jeho cesta k úspěchu? Poslechněte si jeho pětidílné rozhlasové vzpomínání pro vltavský cyklus Osudy.

asz.cz: Sedlákům bude sloužit web varující před rizikem škůdců a chorob

05. únor 2020

Tvůrci projektu InterSucho, který je službou zemědělcům, chystají v polovině roku spuštění portálu Agrorisk. Díky modelům dokážou předpovědět, jaké hrozí porostům riziko od biotických i abiotických činitelů. 

1 2 3 4 5 6 7 8 15 29 42 56

Nově přidaná videa