Média


Česká televize zařadila rozluštění genomu pšenice mezi nejvýznamnější české vědecké události roku 2018

07. leden 2019

Přečtení genomu pšenice, na kterém se podílel olomoucký tým Ústavu experimentální botaniky AV ČR je podle redaktorů pořadu Věda24 zásadní událostí české vědy za rok 2018. Na reportáž se můžete podívat ZDE.


Novinky: Evropská pšenice není odolná vůči změnám klimatu, upozorňují vědci

07. leden 2019

Skupina evropských vědců včetně dvou českých z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe) zjistila, že pšenice na starém kontinentu není odolná vůči změnám klimatu. Podle nich se totiž v posledních pěti až 15 letech na polích ve většině zemí Evropy snížily rozdíly v reakcích pšenice na počasí. Článek ZDE.

Žurnál ONLINE:Matěj Dostálek: Od otevření Pevnosti poznání jsme ušli kus cesty

02. leden 2019

V rámci programu Potraviny pro budoucnost velmi úzce spolupracujeme s olomouckou Pevností poznání. Interaktivní muzeum Pevnost poznání otevřelo v polovině dubna 2015. Toto popularizační centrum, které vzniklo z bývalého dělostřeleckého skladu, se od té doby stalo vyhledávaným místem setkávání. Je oblíbeným cílem škol, rodin s dětmi, seniorů i studentů Univerzity Palackého, kteří v něm provázejí návštěvníky a učí se komunikovat obory, které si zvolili jako svou budoucí profesi. O tom, jak Matěj Dostálek hodnotí spolupráci s ÚStavem experimentální botaniky v rámci Strategie AV21 se můžete dočíst ZDE.

Žurnál Univerzity Palackého přináší rozhovor s prof. Jaroslavem Doleželem

19. prosinec 2018

Prosincový Žurnál Univerzity Palackého přináší velký rozhovor s letošním laureátem České hlavy, prof. Jaroslavem Doleželem. Rozhovor najdete na straně 25.

iDnes: Bojujte za povolení úpravy genů u rostlin, vyzvali olomoučtí vědci pramiéra

18. prosinec 2018

Vědci ze špičkového olomouckého vědeckého centra patřícího mezi přední evropské instituce v oblasti výzkumu rostlin vyzvali české politiky v čele s premiérem Andrejem Babišem, aby bojovali za zrušení omezení uvaleného na výzkum geneticky upravených rostlin. Více ZDE.

Radio Impuls: Bojujte za povolení úpravy genů u rostlin, vyzvali olomoučtí vědci premiéra

18. prosinec 2018

Vědci ze špičkového olomouckého vědeckého centra patřícího mezi přední evropské instituce v oblasti výzkumu rostlin vyzvali české politiky v čele s premiérem Andrejem Babišem, aby bojovali za zrušení omezení uvaleného na výzkum geneticky upravených rostlin. Článek ZDE:

24zpravy.com: Bojujte za povolení úpravy genů, vyzvali olomoučtí vědci premiéra

18. prosinec 2018

Podle v létě vyneseného rozhodnutí podléhají nejnovější a nejmodernější metody cílené editace genomu rostlin, kdy ovšem do organismu nejsou vnášeny cizí geny, stejně přísnım pravidlům jako metody genetické modifikace, při kterıch cizí geny vnášeny jsou.

Přední čeští vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologickı a zemědělskı vızkum (CRH) ale upozorňují, že tyto metody nelze dávat na stejnou úroveň a rozhodnutí může způsobit nutnost přesunu důležitého vızkumu v oblasti zvyšování odolnosti rostlin včetně třeba klíčovıch obilnin mimo Evropskou unii a také poškodit evropské zemědělství i životní prostředí. Více ZDE

1 2 3 4 5 11 21 30 40