Média


Funguje regenerativní zemědělství při gradacích hraboše – ano, nebo ne?

11. prosinec 2023

Regenerativní zemědělství je založeno na agrotechnických postupech, které obecně výskyt hraboše polního podporují. Tedy na používání bezorebných technologií, jež minimálně narušují systém chodbiček, a pěstování meziplodin, představující zdroj potravy v průběhu podzimu a zimy. 


Místo do obchodu na balkon či na zahrádku. Ovoce a zeleninu si pěstuje polovina domácností, nemálo ušetří

30. listopad 2023

Na zahrádce svého domu pěstuje na záhonech zeleninu. V době vysoké inflace pomáhá Janu Plachému ulevit v rodinném rozpočtu. 

Jaroslav Doležel a Miroslav Trnka z našeho programu byli hosty Fokusu Václava Moravce

22. listopad 2023

Člověk jako naděje pro lidstvo? Jak zmírnit následky klimatické změny? Kam pokročila věda a jaké technologie mají šanci? 

Jak udržet produkci pícnin v měnícím se klimatu

16. listopad 2023

V září se konala v pořadí 35. konference organizace EUCARPIA sekce Pícniny a okrasné a užitkové trávy, kterou uspořádali Zemědělský výzkum s. r. o. Troubsko a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR v hotelu Avanti v Brně. 

Kvůli změně klimatu výrazně klesne výnos chmele, navíc bude horší

13. listopad 2023

Vyšší teploty a stále častější sucha vedou ke snižování výnosu aromatického chmele v tradičních chmelařských oblastech v Evropě. Zároveň se snižuje obsah alfa látek, které určují chuť a hořkost piva. Vyplývá to ze studie, na níž pracovali vědci z brněnského Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe. 

NCK na zpracování odpadů získalo ocenění TA ČR

08. listopad 2023

Už po jedenácté vybírala Technologická agentura ČR nejlepší projekty aplikovaného výzkumu. V kategorii partnerství ocenila projekt  Národní centrum kompetence BIOCIRTECH, který se věnuje zpracování biomasy a vytváření nových produktů z obnovitelných zdrojů.

 

Změna klimatu v Česku ničí meruňky, ale pomáhá vinařům i lanýžům

22. září 2023

V Česku léto nebylo dramatické z pohledu průměrných teplot. Ale je tam zamaskovaný jeden efekt. Střídaly se výrazné horké vlny s velmi chladnými vlnami. Třeba na začátku srpna byly teploty, které by odpovídaly spíše říjnu a byly rekordně chladné,“ popisuje klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR rozmary letošního léta, během něhož vědci naměřili celosvětově nejvyšší průměrnou teplotu v historii měření v období od června do konce srpna. 

1 2 3 4 5 21 41 61 81