Média


ČT24: Evropa čelí nejhoršímu suchu za 500 let

01. září 2022

Na 47 procentech území EU je sucho, na dalších 17 procentech odborníci před suchem varují. Stav sucha se tak stále zhoršuje. 


Seznamzpravy.cz: Řepku střídá kukuřice. Kvůli suchu ale potřebujeme jiná pole, říká vědec

29. srpen 2022

„Bojujeme tu s něčím, co je opravdu hodně nepředvídatelné,“ říká o suchu vědec, který zkoumá jak zmírnit jeho dopady na zemědělství. V rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětluje, proč v této oblasti přichází změna pomalu.

ČT24: Půdní sucho v Česku

26. srpen 2022

Sucho je aktuálním tématem, o kterém se v současnosti hodně mluví. Ve vysílání ČT24 přiblížil problematiku půdního sucha Milan Fischer z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. 

Seznamzpravy.cz: Odborníci: Geneticky upravené potraviny jsou možností, jak se vyhnout nedostatku

24. srpen 2022

V Brně se sešlo 400 vědců z celého světa na konferenci u příležitosti 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Podle nich jsou geneticky modifikované potraviny cestou, jak předejít nedostatku jídla.

Věda a výzkum: Jaroslav Doležel: Zapomínáme na zadní kolečka

18. srpen 2022

Rostlinný genetik Jaroslav Doležel, který se významně podílel na rozluštění genomu pšenice, se dlouhodobě zabývá tím, jak zajistit dostatek potravin pro svět v době klimatických změn, výkyvů počasí a sucha. Potravinovou krizi v rozvojových zemích navíc nyní prohloubila Putinova agrese na Ukrajině.

Radiožurnál: Zahrádkářské osady by se neměly rušit. Zmírňují přehřívání měst a zadržují vodu, říkají odborníci

08. srpen 2022

Zahrádkáři v Česku mají problém, města a obce jim totiž ruší zahrádkářské kolonie. Jen od roku 2009 do roku 2019 jich v tuzemsku zanikly dva tisíce. 

Radiožurnál: Fosilní paliva, odlesňování a skleníkové plyny. Extrémní teploty a sucho jsou důsledkem lidské činnosti, varuje klimatolog

02. srpen 2022

Jsou teploty přesahující třicítku v červenci v Česku normální, nebo se i v tomto ohledu projevují klimatické změny? Jaké ponaučení si můžeme vzít z historie? A můžeme škodám způsobeným vedry nějak předcházet? 

1 2 3 4 5 20 38 57 75