Média


HN: Zakazovat si úpravy DNA rostlin je evoluční sebevražda

12. červenec 2023

Změny genomu rostlin mají v Evropě stále ještě stopku. Zjednodušení jejich legalizace a uvedení do praxe jsou ale nevyhnutelné, tvrdí expert na molekulární biologii z Biofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky Roman Hobza. V rozhovoru vysvětluje, proč je důležité přizpůsobovat se měnícím se životním podmínkám všemi prostředky, které máme k dispozici.


Zemědělci bojují proti suchu, tradiční rostliny vyměňují za odolnější

06. červenec 2023

Pěstovat teplomilné plodiny, sít odrůdy těch tradičních, které jsou vůči suchu odolnější, nebo aplikovat na rostliny postřiky, které podpoří jejich odolnost. To jsou způsoby, kterými se zemědělci v Plzeňském kraji snaží vzdorovat suchu nebo ho využívat ve svůj prospěch.

Už žádné pochyby: změna klimatu je vážná a můžeme za ni my

03. červenec 2023

Fakta jsou zcela nekompromisní. Dokládají, že zprávy typu, jak jedna erupce sopky vyprodukovala tolik CO2 jako lidstvo za celou svou existenci, jsou jen mnohokrát opakovaným nesmyslem.

Prof. Jaroslav Doležel mluvil v ČT24 o rozluštění přenosu DNA ječmene

29. červen 2023

Olomoučtí vědci rozluštili mechanismus přenosu genetické informace ječmene.  

ČT24: Intersucho a Windy spojili své síly

11. červen 2023

Vědci Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe), kteří provozují webové stránky Intersucho.cz, a programátoři platformy Windy.com monitorují a předpovídají sucho pro téměř celou planetu. 

ČT24: Sucho v Česku

05. červen 2023

V Česku se rozšiřují oblasti postižené suchem. Na tento problém upozonilo i vysílání ČT24, jehož hostem byl prof. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR

Poslední deště zasáhly hlavně Moravu, je tam více vláhy než obvykle. Vysychá naopak severozápad Čech

29. květen 2023

Deště, které v posledních týdnech zasáhly především Moravu, zvýraznily rozdíly v zásobě vody v půdě mezi jednotlivými částmi země. 

1 2 3 4 5 6 7 21 41 61 81