Média


Česká televize: Objev pro včelaře

06. září 2018

Krmivo z  řas zvyšuje výnosy i odolnost proti nemocem: Reportáž ZDE.


E15.cz: Vědci zjistili, že lze rozluštit celý genetický kód pšenice

22. srpen 2018

Nový výzkum umožní šlechtit jednu z nejdůležitějších zemědělských plodin na planetě moderními technikami. Výnosnější odrůdy pšenice se budou umět přizpůsobit klimatu.Více ZDE

Olomoucký deník: Obří objev olomouckých vědců

22. srpen 2018

Objev světového významu, který do budoucna pomůže milionům lidí, se povedl mezinárodnímu týmu vědců, mezi nimiž jsou i odborníci z olomouckého Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB botaniky AV ČR). Rozluštili totiž dědičný kód nejrozšířenější zemědělské plodiny, pšenice seté. Výsledek poslouží vědcům i šlechtitelům, kteří díky němu budou moci rychleji šlechtit odrůdy pšenice s lepšími vlastnostmi. Celý článek ZDE.

VTM: Genom pšenice je 5× větší než lidský, a vědci ho dokázali přečíst. Na výzkumu se podíleli i odborníci z Olomouce

22. srpen 2018

Před několika dny v prestižním magazínu Science vyšel článek shrnující výsledky 13 let trvajícího výzkumu, na němž se podílelo více než 200 vědců ze 73 institucí ve 20 zemích světa včetně České republiky. Zcela konkrétně se jedná o podrobný popis genomu pšenice seté. Článek ZDE.

21.století: Zatočíme s hrozbou hladomoru? Vědci dokázali rozluštit DNA pšenice

22. srpen 2018

Mít dostatek potravy, schopné odolat i těm nejextrémnějším rozmarům počasí – to je dost možná jedna z podmínek přežití lidstva v brzké budoucnosti. Mezinárodní vědecký tým nyní učinil první krok k tomu, abychom se jednou nemuseli bát nedostatku potravy. A co víc, svůj podíl na tom mají i čeští odborníci. Článek ZDE.

Český rozhlas PLUS: Vědci nepřestávají žasnout nad mimořádnými vlastnostmi řasy chlorelly

02. srpen 2018

Řasa chlorella má mimořádné vlastnosti. Měla se stát zdrojem potravy pro hladovějící, dnes se s ní setkáte v podobně potravinových doplňků a v budoucnu  by mohla sloužit jako přirozené antibiotikum proti bakteriím.  

Český rozhlas: Budoucnost patří jedlým obalům

24. květen 2018

Rozhlasový pořad Meteor se tentokrát zaměřil na obaly. Oceány plné plastových sáčků a mořští živočichové otrávení mikroplasty, to je velmi nepříjemný vedlejší a původně nepředpokládaný produkt naší doby plastové. 

1 2 3 4 5 6 7 13 19 25

Kalendář

Nově přidaná videa

Rozhovory, reportáže