Média


Česká televize: Objev pro včelaře

08. září 2018

Řasa Chlorella může pomoci včelám! Reportáž České televize, která natáčela i v třeboňském Centru Algatech MBÚ, si můžete pustit ZDE.


Česká televize: nominace na cenu Česká hlava

07. září 2018

Národní cenu Česká hlava získá s největší pravděpodobností rostlinný genetik profesor Jaroslav Doležel. Spolu s kolegy z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd přispěl například k rozluštění genomu pšenice. Více informací ZDE

České noviny: Na Českou hlavu bude navržen vědec, který rozluštil genom pšenice

07. září 2018

Na národní ocenění Česká hlava navrhne vládní rada pro výzkum Jaroslava Doležela, který se podílel na rozluštění genomu pšenice nebo ječmene. Oznámili to představitelé Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) na tiskové konferenci po zasedání rady. Výzkum Doležela a jeho kolegů má pomoci například k vyšlechtění odrůd plodin odolnějších vůči změnám počasí a dalším negativním vlivům. V soutěži Česká hlava jsou oceňováni nejvýznamnější vědci a nejvýraznější výzkumné počiny. Celý článek ZDE.

Česká televize: Objev pro včelaře

06. září 2018

Krmivo z  řas zvyšuje výnosy i odolnost proti nemocem: Reportáž ZDE.

Český rozhlas: Šlechtění rostlin

04. září 2018

Hostem pořadu Patricie Strouhalové ve studiu Českého rozhlasu Dvojka byl prof. Jaroslav Doležel. Záznam si můžete poslechnout ZDE.

Parlamentní listy: Akademie věd: Čeští vědci pomohli rozluštit genom pšenice

25. srpen 2018

Dvěma stovkám vědců z 20 zemí se po 13 letech podařilo rozluštit genom pšenice seté, nejrozšířenější zemědělské plodiny. Výsledky, na kterých se významně podíleli odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, pomohou rychlejšímu šlechtění odrůd pšenice s lepšími vlastnostmi nebo třeba také lidem s alergií na lepek. Více ZDE.

Agropress.cz: Nemožné se stalo skutečností – genom pšenice rozluštěn!

24. srpen 2018

Ačkoliv se to zprvu zdálo nereálné, po třinácti letech intenzivní práce se vědcům z dvaceti zemí světa podařilo „přečíst“ kompletní genetickou informaci pšenice seté. Genom pšenice se vyznačuje enormní velikostí a složitostí, proto se jeho rozluštění zprvu zdálo nereálné.Více ZDE.

1 16 32 33 34 35 36 37 38 47 62