Média


24zpravy.com: Bojujte za povolení úpravy genů, vyzvali olomoučtí vědci premiéra

18. prosinec 2018

Podle v létě vyneseného rozhodnutí podléhají nejnovější a nejmodernější metody cílené editace genomu rostlin, kdy ovšem do organismu nejsou vnášeny cizí geny, stejně přísnım pravidlům jako metody genetické modifikace, při kterıch cizí geny vnášeny jsou.

Přední čeští vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologickı a zemědělskı vızkum (CRH) ale upozorňují, že tyto metody nelze dávat na stejnou úroveň a rozhodnutí může způsobit nutnost přesunu důležitého vızkumu v oblasti zvyšování odolnosti rostlin včetně třeba klíčovıch obilnin mimo Evropskou unii a také poškodit evropské zemědělství i životní prostředí. Více ZDE


Česká televize: Vědci žádají zmírnění zákonů o GMO

17. prosinec 2018

Vědci Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) vyzvali premiéra Andreje Babiše a další politiky, aby se se zasadili o změnu evropské legislativy týkající se geneticky upravených rostlin v souladu s aktuálním vývojem vědeckého poznání. Reagují tak na rozhodnutí Evropského soudního dvora, podle nějž organismy získané moderními metodami pro cílenou editaci genomu, jako je například CRISPR, podléhají stejně přísné regulaci jako geneticky modifikované organismy.  Podívejte se na rozhovor prof. Jaroslava Doležela pro Českou televizi.            

Věda a výzkum: Čeští vědci žádají politiky o změnu legislativy u geneticky upravených rostlin

14. prosinec 2018

Vědci olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) vyzvali premiéra Andreje Babiše a další politiky, aby se se zasadili o změnu evropské legislativy týkající se geneticky upravených rostlin v souladu s aktuálním vývojem vědeckého poznání. Článek ZDE.

Lidovky: Regulace úpravy genů plodin způsobily zaostávání Evropy

14. prosinec 2018

Soudní dvůr EU rozhodl, že i pokročilou metodou úpravy genů rostlin vzniká geneticky modifikovaný organismus. A na ty se v EU dle směrnice z roku 2001 vztahují striktní pravidla. V Evropě se však šikují vědci, kteří rozhodnutí soudu kritizují – hází prý do téhož pytle precizní postupy vedle vkládání cizích genů či náhodných mutací. Článek je k dispozici ZDE.

 

Prof. Helena Tlaskalová- Hogenová obdržela od rektora Univerzity Karlovy zlatou medaili

14. prosinec 2018

Rektor Univerzity Karlovy  prof. Tomáš Zima předal  zlatou pamětní medaili prof. Heleně Tlaskalové-Hogenové. Gratulujeme! Více na webových stránkách pana rektora.

Agris.cz: Experti z Olomouce žádají mírnější zákony u geneticky „editovaných“ rostlin

13. prosinec 2018

Vědci olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) vyzvali premiéra Andreje Babiše a další politiky, aby se zasadili o změnu evropské legislativy týkající se geneticky upravených rostlin v souladu s aktuálním vývojem vědeckého poznání. Více ZDE.

Živa: Česká hlava za vědu pro Jaroslava Doležela

13. prosinec 2018

Národní cenu vlády Česká hlava za vědu, výzkum a inovace, nejvyšší vědecké vy - znamenání v České republice, převzal na slavnostním večeru v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze 25. listopadu 2018 za celoživotní přínos k rozvoji genetiky rostlin a aplikaci výsledků v praxi olomoucký rostlinný  genetik prof. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc.Celý článek ZDE.

1 19 30 31 32 33 34 35 36 54 71