Aktuality


Zapomeňte na čtvero ročních období. Připravte se na dvě, nabádá klimatolog Farda

23. únor 2023

Dlouhá období sucha a v létě vlny veder prokládané epizodami náhlých a prudkých ochlazení. Mírné zimy bez sněhu, připomínající táhlý podzim. A také častější výskyty tornád a bouří s přívalovými dešti. To všechno jsou průvodní jevy globální změny klimatu, projevující se právě v extrémních výkyvech počasí.


Problematiku genetických modifikací přiblížil ministryni Langšádlové při její návštěvě ÚEB prof. Jaroslav Doležel

20. únor 2023

Přerod poznatků základního výzkumu do praxe a doslovná ochutnávka plodů výzkumu aplikovaného. Tak by se daly shrnout hlavní body programu návštěvy ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové Ústavu experimentální botaniky AV ČR v pražských Lysolajích. 

Peří může být skvělou surovinou pro ekologické odstranění těžkých kovů ze zemin

16. únor 2023

Pro odstranění těžkých kovů z půd je v současnosti běžně využívána ethylendiamintetraoctová kyselina (EDTA neboli Chelaton 2), která není bilogicky odbouratelná a kumuluje se v přírodním prostředí, a to hlavně ve vodách. 

Pořádáme festival Mrkev v zimě

14. únor 2023

Nenechte si ujít zajímavý festvival Mrkev v zimě, který propojuje zemědělce, zahrádkáře a spotřebitele. KOná se už tento pátek v Praze!

Seminář pro N. U. Agrar se vydařil

08. únor 2023

Několik desítek zájemců se zúčastnilo semináře, který jsme připravil pro firmu N.U. Agrar v olomouckém Centru strukturní a funčkní genomiky rostlin ÚEB v Olomouci. 

Nenechte si ujít mezinárodní konferenci EUCARPIA zaměřenou na trávy a pícniny

05. únor 2023

Zveme vás na 35. konferenci sekce EUCARPIA FCAG Nové technologie, strategie a plodiny pro udržitelnost produkce pícnin v měnícím se klimatu, která se koná 10. - 14. září 2023 v Brně. 

Plýtvání jídlem: více než miliarda tun potravin se každý rok vyhodí

30. leden 2023

Podle Organizace pro zemědělství a výživu (FAO) se každý rok na světě vyhodí až jedna třetina vyprodukovaných potravin, což je asi 1,3 miliardy tun. 

1 2 3 4 5 18 36 53 70