Aktuality


Prof. Miroslav Trnka hostem pořadu Focus Václava Moravce

10. listopad 2022

Věda jako spása, to bylo téma Focusu, jehož hostem byl také prof. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny. 

 


V ÚCHP si mohli zájemci vyzkoušet chemickou laboratoř v kuchyni

07. listopad 2022

V Ústavu chemických procesů proběhly v rámci Týdne AV ČR interaktivní exkurze. Návštěvníci měli velký zájem o téma Kuchyně jako chemická laboratoř, které bylo představené v rámci výzkumného programu Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost.

Dny otevřených dveří se v Olomouci vydařily na jedničku

04. listopad 2022

Velký zájem byl letos po dvouleté covidové pauze o prohlídku olomouckého Centra strukturní a funkční genomiky rostlin ÚEB. V rámci Týdne Akademie věd si pracoviště prohlédlo na 200  zájemců.

Zvěd: Proč umírá půda?

03. listopad 2022

Za pomoci miliard půdních organismů se poničená půda, podle odborníků, může zase obnovit. Proces její regenerace je ale pomalý a může trvat i desítky let či dokonce déle. 

Výzkum ÚCHP: Může biouhel z chaluh pomáhat půdě?

01. listopad 2022

Jedním z cílů Strategie AV21 Akademie věd ČR je využití špičkového výzkumu pro udržitelné hospodaření s půdou. Mezi významná témata spadá i zajištění ochrany a obnovy půdy. 

O konferenci zaměřenou na potravinový odpad byl obrovský zájem

31. říjen 2022

V pondělí 24. října 2022 od 9:00 do 14:30 se v prostorách Akademie věd na Národní konala konference s názvem Potravinový odpad: monitoring, prevence a příklady dobré praxe, kterou organizoval Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. v rámci svého zapojení do výzkumného programu Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost, ve kterém řeší výzkumné téma „Plýtvání potravinami jako lokální i globální problém“.

 

Český rozhlas PLUS: Geneticky modifikované rostliny zajistí bezpečné potraviny pro budoucnost

27. říjen 2022

Nové metody genetických úprav rostlin by mohly pomoci nasytit stále rostoucí populaci lidí. V zemích Evropské unie ale stále platí jejich zákaz. 

1 2 3 4 5 17 34 50 66