Na unikátní výstavě o vodě se podíleli vědci z Centra ALGATECH

24. květen 2021 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

V písecké galerii Sladovna můžete až do příštího roku navštívit  výstavu „Voda mne napadá“. Na tvorbě expozice, která se věnuje životadárnému živlu vody, se kromě Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity podílelo i třeboňské Centrum Algatech, které v expozici instalovalo oživený skleník propojující právě téma vody jakožto živlu nezbytného pro život a téma recyklace.

Součástí skleníku je akvaponický systém, barely s živými organismy, například raky, vodními plži nebo rybami, či expozice řas a různých řasových kultur. „Naším cílem bylo vytvořit magický domeček, kde to bude všechno bublat a vřít a kde si budou moci návštěvníci zblízka prohlédnout různé vodní organismy,“ říká autor výstavy, výtvarník a pedagog Tomáš Žižka. Stěny skleníku jsou tvořeny pet láhvemi a jeho součástí je i badatelský stoleček, kde si mohou zájemci prohlížet preparáty pod mikroskopem.

Mikrořasy jsou významnou součástí vodního ekosystému a jsou zdrojem živin pro vyšší stupně potravního řetězce: „Řasy obsahují řadu cenných látek, ale protože je těžké vizualizovat třeba masné kyseliny nebo bílkoviny, zaměřili jsme se výtvarně na pigmenty. Ukazujeme tak řasy tradičně zelené, ale i modrozelené, oranžové, červené, červenofialové. Vše ve formě sbírkových kultur, tak je to taková barevná řasová vitráž“, popisuje dojem z představených řasových sbírek Richard Lhotský z Mikrobiologického ústavu – Centra Algatech.

Informace k výstavě: https://www.sladovna.cz/vystavy/voda-mne-napada/