Klimatolog: Při těchto teplotách může být v létě zásadní problém

11. duben 2024 | čtení tohoto článku zabere přibližně 2 minuty

Dubnové mimořádné teploty mohou mít z hlediska sucha zásadní dopad v létě. Přestože je půda nasycená, letos obzvláště bujná zeleň vláhu rychle vysaje, uvedl v rozhovoru pro Novinky a Právo klimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a šéf projektu Intersucho.

V jaké kondici na tom jsme z hlediska vegetace?

Relativně stále dobře, ačkoli podmínky ve středních a vyšších polohách naznačují, že máme nižší zásobu vody v půdě, než je obvyklé. Ale v absolutních číslech je ta zásoba dost vysoká, aby rostliny netrpěly nedostatkem vody.

Takže se nemusíme bát ani mimořádných teplot, jaké nás čekají teď o víkendu, kdy má rtuť vystoupat k čtyřiadvaceti stupňům Celsia?

Na druhou stranu, na základě satelitních dat vidíme, že kondice vegetace je teď asi v naprosto nejlepším stavu. To znamená že má největší olistění, jaké jsme za posledních pětadvacet let pozorovali od té doby, co máme satelitní data k dispozici.

Tím pádem voda, která je v půdě, se velmi rychle spotřebovává a podmínky, které nás čekají, budou velmi rychle prohlubovat rozdíl proti normálním hodnotám, které by v dubnu byly. To je to hlavní.

Musíme si uvědomit, že sledujeme jak absolutní hodnoty, tak odchylku od obvyklého stavu. Díky tomuto posunu je letošní rok opravdu mimořádný. I když se tedy na první pohled ještě nic významného neděje, tak kdyby měl rok pokračovat normálně nebo by měl být svým průběhem sušší a teplejší, zadělává to na zásadní problém v červenci a v srpnu.

Jaký očekáváte vývoj do léta?

To už je příliš daleko. I naše víceměsíční předpovědi, které vycházejí z analýzy předchozích let, ukazují výhledy jen pro nejbližší týdny. Zatím je jasné, že budou podmínky sušší, než je obvyklé, ale nic bližšího teď říct nelze. A to hlavně proto, že v půdě je ještě stále dostatek vody.

V minulosti byly roky, které se v této fázi podobaly letošnímu průběhu, ale nakonec dospěly k poměrně výraznému suchu. Ale také byly roky, které z téhle výchozí zásoby půdní vlhkosti dokázaly vykouzlit nadprůměrně nebo průměrně vlhký rok. V tuto chvíli můžeme o létě jen spekulovat. Spolehlivě vidíme jen na příštích deset dní.

Celý článek ZDE