Média

Pevnost poznání: Festival Země na talíři nabídne filmy i názory odborníků

23. listopad 2018
Poslední listopadový týden bude  v Olomouci patřit už potřetí festivalu dokumentálrních filmů Země na talíři. Více ZDE.

Český rozhlas: Cenu Česká hlava získali čtyři vědci a jedna firma

23. listopad 2018
Ocenění Česká hlava dostali kromě laureáta hlavní Národní ceny vlády, rostlinného genetika Jaroslava Doležela další tři vědci a jedna firma. Více ZDE.

Lidovky.cz: Rozpoznávání písmen v obraze či boj s nebezpečnými viry. Udělovaly se ceny Česká hlava

23. listopad 2018
Ocenění Česká hlava dostali kromě laureáta hlavní Národní ceny vlády, rostlinného genetika Jaroslava Doležela další tři vědci a jedna firma. Ceny převezmou v neděli večer v Praze. Více ZDE.

Česká televize: Nejvýznamnější vědeckou cenu Česká hlava dostal genetik Doležel. Rozluštil tajemství pšenice.

23. listopad 2018
Ocenění Česká hlava dostali kromě laureáta hlavní Národní ceny vlády, rostlinného genetika Jaroslava Doležela, další tři vědci a jedna firma. Ceny převezmou v neděli večer v Praze. Více ZDE.

Věda 24 ČT: Muž, který má potenciál změnit svět. Je Čech.

23. listopad 2018
Nejvýznamnější vědeckou cenu Česká hlava dostal genetik Doležel. Rozluštil tajemství pšenice. Info na facebooku ZDE.

Ceitec.cz: Výzva vědců: Povolte u plodin úpravu genů

21. listopad 2018
Apel již podepsalo 93 ústavů včetně šesti českých. Varují, že by regulace způsobily zaostávání Evropy.Jde o revoluční objev, který čeká na Nobelovu cenu. Takzvaná editace genomu umožňuje velmi precizní šlechtění plodin. Díky vědecké metodě CRISPR/Cas9 lze velmi přesně „vystřihnout“ například gen, který činí pšenici či ječmen náchylnými vůči suchu a škůdcům.Článek ZDE.

Lidovky.cz: Povolte u plodin úpravu genů, vyzývají vědci. Regulace by způsobily zaostávání Evropy

21. listopad 2018
Jde o revoluční objev, který čeká na Nobelovu cenu. Takzvaná editace genomu umožňuje velmi precizní šlechtění plodin. Díky vědecké metodě CRISPR-Cas9 lze velmi přesně „vystřihnout“ například gen, který činí pšenici či ječmen náchylnými vůči suchu a škůdcům. Celý článek ZDE.

Lidové noviny: Lepší obilí proti hladu

21. listopad 2018
Výzkum olomouckých vědců za 361 milionů korun má přispět ke šlechtění odolnějších odrůd plodin – třeba ječmene a vojtěšky pro sušší oblasti. Ceký článek Lidových novin si můžete přečíst ZDE.

Olomoucký deník: Země na talíři III: Filmový festival o jídle

19. listopad 2018
Chceme si budoucnost vyžrat? Pojďme (na ni) raději vyzrát.  Dva dny plné inspirativních dokumentárních filmů, diskuzí a workshopů, které vám jednoznačně otevřou obzory a nasadí brouka do hlavy.  Více ZDE.

Masarykova univerzita: Genetické modifikace. Hrozba nebo příležitost?

12. listopad 2018
Geneticky modifikované organizmy (GMO) jsou často definovány jako organizmy, jejichž genetická informace byla pozměněna pomocí metod genového inženýrství. Již z této definice je jasné, že ke genetické modifikaci může docházet i jinými způsoby a vlastní modifikace genetické informace je v podstatě jedním z hlavních mechanizmů celé evoluce a tudíž je v přírodě všudypřítomná. Moderní metody modifikace genetické informace jsou precizním a cíleným nástrojem určeným k úpravě nebo opravě genetické informace. Více ZDE.

Česká televize: Týden vědy a techniky

10. listopad 2018
Štáb České televize natáčel o Týdnu vědy a techniky v olomoucké laboratoři ÚEB. Více (od 4:00)  ZDE.  

Česká televize: Začíná Týden vědy a techniky

05. listopad 2018
O Týdnu vědy a techniky v olomoucké laboratoři ÚEB vysílaly UDálosti ČT ZDE.

Olomoucká drbna: Univerzita se připojí k festivalu vědy

04. listopad 2018
Na přednášky odborníků, exkurze, dny otevřených dveří či workshopy se mohou těšit návštěvníci Týdne vědy a techniky na Univerzitě Palackého v Olomouci. O program se postarají Pevnost poznání, vědecká centra i některé katedry přírodovědecké fakulty. Největší vědecký festival v tuzemsku pořádá spolu s partnery ve dnech 5. až 11. listopadu Akademie věd. Letošní ročník se zaměří na století české vědy. Více ZDE.