Média


TV Morava: Olomoučtí vědci se podíleli na přečtení genetického kódu pšenice

21. srpen 2018

Větší výnos a kvalita zrna, odolnost vůči chorobám a škůdcům, nebo třeba lepší překonávání období sucha. Geny zodpovědné za tyto vlastnosti pšenice teď můžou vědci snadněji identifikovat a šlechtitelé zase rychleji využít k produkci nových odrůd díky úspěchu Mezinárodního konsorcia pro sekvenování genomu pšenice. Tomu se po třinácti letech podařilo dědičný kód kompletně zmapovat. Jedním z jeho zakládajících členů je i olomoucké pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd. Televizní reportáž ZDE.


Přírodovědecká fakulta UP: Dědičný kód pšenice je i díky olomouckým vědcům rozluštěn

21. srpen 2018

Genom pšenice seté, jedné z nejvýznamnějších zemědělských plodin, je rozluštěn. O získání velmi přesné referenční sekvence genomu informovalo Mezinárodní konsorcium pro sekvenování genomu pšenice (IWGSC) v článku v časopise Science. Významnou roli ve výzkumu sehráli vědci olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH). Článek ZDE.

Aktuálně.cz: Převratný objev. Vědci rozluštili genetický kód pšenice, nebudeme hladovět

21. srpen 2018

Po třinácti letech zkoumání se vědcům z dvaceti zemí podařil přelomový objev. „Přečetli“ genom, tedy kompletní dědičnou informaci, pšenice seté. Objev poslouží vědcům i šlechtitelům, kteří díky němu budou moci rychleji šlechtit odrůdy této nejrozšířenější plodiny na světě a zlepšit její vlastnosti. Velký podíl na tomto úspěchu mají olomoučtí biologové z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Vide ZDE.

Lidovky: Vědecký průlom Čechů: „Odemkli“ genom pšenice

21. srpen 2018

Lidstvo se ocitlo na prahu šlechtitelské revoluce - získalo přístup ke klíčové dědičné informaci pšenice. K objevu přispěli vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a z Centra regionu Haná. Více ZDE.

Český rozhlas PLUS: Vědci rozluštili dědičný kód pšenice. Na průlomovém objevu se podíleli i biologové z Olomouce

21. srpen 2018

Světový průlom ve výzkumu pšenice se podařil mezinárodnímu týmu rostlinných biologů. Po 20 letech rozluštili genom pšenice. Na významném objevu se podíleli i vědci z Olomouce. Více ZDE.

Český rozhlas PLUS: Vědci rozluštili DNA pšenice. Objev může pomoci celiakům i k nasycení lidstva

21. srpen 2018

Řada světových médií informuje o úplném rozluštění dědičné informace pšenice. Jde o výsledek třináctileté práce mezinárodního týmu, který spoluzakládali i vědci z olomouckého Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky. Vyvinuli totiž unikátní metodu třídění chromozomů, která čtení DNA zjednodušila. Více ZDE.

MF Dnes: Vědci proti suchu a hladu: Rozluštili DNA pšenice

21. srpen 2018

Z jednoho obrovského neřešitelného problému udělali hromadu menších, ale zvládnutelných. Tak Martin Vágner, ředitel Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, zjednodušeně popisuje postup, jímž olomoučtí experti výraznou měrou přispěli k objevu významnému pro celé lidstvo. Článek ZDE.

1 14 24 25 26 27 28 29 30 39 51

Kalendář

10
březen
2020
Konference Mikrobiota a zdraví

Nově přidaná videa