Média


MF Dnes: Vědci proti suchu a hladu: Rozluštili DNA pšenice

21. srpen 2018

Z jednoho obrovského neřešitelného problému udělali hromadu menších, ale zvládnutelných. Tak Martin Vágner, ředitel Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, zjednodušeně popisuje postup, jímž olomoučtí experti výraznou měrou přispěli k objevu významnému pro celé lidstvo. Článek ZDE.


FTK UP: Dědičný kód pšenice je i díky olomouckým vědcům rozluštěn

21. srpen 2018

Genom pšenice seté, jedné z nejvýznamnějších zemědělských plodin, je rozluštěn. O získání velmi přesné referenční sekvence genomu informovalo Mezinárodní konsorcium pro sekvenování genomu pšenice (IWGSC) v článku v časopise Science. Více ZDE.

Usmevnartu.cz: Přelomový úspěch: Vědci přečetli celý genom pšenice. Klíčovou roli hráli experti z Olomouce

21. srpen 2018

Po třinácti letech intenzivní mezinárodní spolupráce se dvěma stovkám vědců z dvaceti zemí podařilo získat velmi přesný a hlavně kompletní genom nejrozšířenější zemědělské plodiny: pšenice seté. Informovalo o tom Mezinárodní konsorcium pro sekvenování genomu pšenice (IWGSC) v článku publikovaném v prestižním vědeckém časopise Science. Zásadní roli ve výzkumu hráli i vědci z České republiky. Více ZDE.

Expres.cz: Neumřeme hlady! Čeští vědci pomohli rozluštit DNA pšenice, proč na tom záleží?

21. srpen 2018

Týmu vědců, mezi nimiž byli i odborníci z Čech, se podařilo rozluštit dědičný kód jedné z nejrozšířenějších zemědělských plodin na světě, pšenice seté. Ta patří mezi nejzákladnější zemědělské plodiny, které živí lidstvo. Průlomový objev sehraje velkou roli při šlechtění odolnějších odrůd, kterým se bude dařit například v Africe. Více ZDE.

Český rozhlas: Úterní výběr z komentářů a analýz zahraničních médií

21. srpen 2018

Vědci přečetli genom pšenice. Více v pořadu Martiny Maškové.

Český rozhlas PLUS: Vědci nepřestávají žasnout nad mimořádnými vlastnostmi řasy chlorelly

02. srpen 2018

Řasa chlorella má mimořádné vlastnosti. Měla se stát zdrojem potravy pro hladovějící, dnes se s ní setkáte v podobně potravinových doplňků a v budoucnu  by mohla sloužit jako přirozené antibiotikum proti bakteriím.  

Český rozhlas: Budoucnost patří jedlým obalům

24. květen 2018

Rozhlasový pořad Meteor se tentokrát zaměřil na obaly. Oceány plné plastových sáčků a mořští živočichové otrávení mikroplasty, to je velmi nepříjemný vedlejší a původně nepředpokládaný produkt naší doby plastové. 

1 10 13 14 15 16 17 18 19 20 29 38