Média


iDNES.cz: Zemědělci krajinu ničit nechtějí, často ale nemají na výběr, říká bioklimatolog

15. únor 2022

České zemědělství potřebuje změnu k udržitelnosti. Bioklimatolog Miroslav Trnka tvrdí, že každý vlhký rok je příležitostí, kdy se připravit na období sucha. Ta kvůli oteplování budou častější. Produkce se podle něj promění, jen když to bude rentabilní. Šetrné ke krajině mohou být i velké podniky. Chce to jen lepší motivaci.


Barbora Duží ve vysílání České televize

14. únor 2022

Česká televize se věnovala výzkumu zaměřenému na vztah Čechů k jídlu během pandemie covid-19, na kterém se v rámci našeho programu podíleli odborníci z Ústavu geoniky AV ČR. 

Metro: Známá imunoložka říká, že kdo pečuje o „své“ střevní mikroby, dbá o svou imunitu a zdraví

11. únor 2022

V posledních letech bylo zjištěno, že to, jestli budeme dlouho zdraví nebo onemocníme některou z často se vyskytujících chronických chorob (například cukrovka, alergie, nemoci štítné žlázy, kardiovaskulární nemoci, Crohnova choroba, ulcerosní kolitida, revmatické choroby, neurologické choroby například roztroušená skleróza, psychické choroby) je dáno nejen naší genetickou výbavou, ale z větší částí i tím, jakým způsobem žijeme, jak často se pohybujeme, jak spíme, co jíme a pijeme.

Český rozhlas: Po slibném prosinci sníh na Moravě mizí. Zemědělcům to může přinést problémy

10. únor 2022

V prosinci zasypal sníh velkou část Moravy včetně Brna. Chladná zima ale dlouho nevydržela. To se podepisuje i na stavu zásob vody ve sněhu a také na suchu.

Barrandov.tv.cz: Loni vzrostl počet domácností, které si pěstují vlastní jídlo, ukázal průzkum

09. únor 2022

Vlastní jídlo si loni pěstovalo 52 procent tuzemských domácností, meziročně o osm procent více. Vyplývá to z průzkumu o vztahu lidí v Česku k jídlu během pandemie covid-19. Na 14 procent respondentů pěstování ovoce, zeleniny a chov zvířat zvažovalo. 

Zahradaweb.cz: Řasy jsou nadějí pro 21. století

09. únor 2022

Od biomedicíny po energii a kvalitní stravu. Mikroskopické řasy mají do budoucna velký potenciál. Na Expu 2020 v Dubaji představují jejich využití vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Nechali vytvořit umělecké dílo, které otevírá návštěvníkům dveře k jejich výzkumu.

Český rozhlas: Je únor a kvetou lísky. Dřívější vegetační období ohrožuje rostliny, včely i alergiky

09. únor 2022

Je to trend, kterého si všímají nejenom botanici a zahrádkáři, ale třeba i alergici: rostliny začínají na jaře kvést čím dál dřív, a to prakticky v celé Evropě. Problém to může být pro samotnou flóru, ale taky pro hmyz. 

1 11 12 13 14 15 16 17 21 41 61 81