Vedavyzkum.cz: České předpovědi sucha pokrývají celou planetu Zemi

03. leden 2022 | čtení tohoto článku zabere přibližně 58 sekund

Nástroj českých klimatologů z projektu Intersucho umožňuje v reálném čase sledovat intenzitu sucha v globálním měřítku. Navíc dovede předpovědět jeho vývoj pro následujících deset dní. Díky spolupráci badatelů z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) a provozovatelů meteorologické platformy Windy.com je nově součástí mobilní aplikace a dostupný tak na celém světě.

Nedostatek vody v krajině zasahuje do života mnoha lidí. Především během letních měsíců má dopady na fyzické i psychické zdraví, ekonomiku, zemědělství i na celkové fungování přírody. V některých oblastech jsou proto aktuální informace o intenzitě sucha a jeho předpovědi životně důležité.

Už od roku 2012 mají zájemci možnost najít aktuální data na stránkách Intersucho.cz. Projekt navazuje na dřívější, více jak desetiletý klimatologický výzkum a je výsledkem dlouhodobé mezioborové spolupráce českých a zahraničních institucí.

Dosud byla data i předpovědi z nich vyplývající omezená na českou a slovenskou krajinu, popřípadě střední Evropu. Díky společné snaze vědců a programátorů však nyní modely umožňují v reálném čase předpovídat intenzitu sucha téměř pro celou planetu a to až na deset dní dopředu. Systém globálních předpovědí je součástí interaktivní meteorologické platformy Windy.com.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.