Aktuality

Přijďte se podívat k našim stánkům na Veletrhu vědy

11. květen 2016
Zveme vás na Veletrh vědy 19. – 21. května 2016 v Letňanech!  Účastní se ho hned dva ústavy našeho výzkumného programu. O využití mikrořas se dozvíte ve stánku Centra Algatech Mikrobiologického ústavu. Nové bezodpadové technologie představí Ústav chemických procesů.  

Odborníci budou v Praze řešit problémy celiaků

09. květen 2016
Ve středu 18. května se v budově Akademie věd ČR sejdou odborníci, aby diskutovali o problémech, které tíží pacienty s celiakií.  Budou mezi nimi lidé, kteří mají možnost ovlivnit výrobu, distribuci a kontrolu bezlepkových potravin a  jejich testování, či finanční podporu pro celiaky.  Jde o jednu z dalších aktivit našeho výzkumného programu.

Technet.cz: Rozhovor s prof. Marcem Van Montagu

05. květen 2016
Lidé nechtějí GMO, protože potraviny se podle nich vyrábí v supermarketu Lidé nemají důvod přijmout geneticky modifikované potraviny, dokud z nich nebudou mít nějaký prospěch, říká Marc van Montagu, jeden z objevitelů této technologie. A zatím je vidí jen zemědělci a jejich dodavatelé.Rodák z Gentu Marc Van Montagu se znal s Antonínem Holým, v 80. letech se stal jedním z otců technologie genetické modifikace rostlin založil několik firem a dnes, v 83 letech, se podle vlastních slov na plný úvazek věnuje „komunikaci“ - snaží se laikům vysvětlit, co lze dokázat s pomocí manipulace s DNA. Celý článek zde    

Máme novou publikaci o řasách

04. květen 2016
Budoucnost patří řasám! Nebuďte pozadu a přečtěte si zajímavou publikaci "Mikrořasy - solární továrna v jedné buňce", kterou vydali odborníci z třeboňského Centra řasových biotechnologií Algatech. Dočtete se v ní vše důležité o řasových biotechnologiích, tzn. o řízeném pěstováním mikrořas v „algakulturách“ a o jejich využití. Naleznete zde také obecný přehled druhů a kmenů mikrořas a základní postupy a zařízení pro jejich pěstování. Publikace zde... (Titulní fotografie Foto: Antonio Guillén, Proyecto Agua)

Český rozhlas PLUS: Jsou geneticky modifikované potraviny bezpečné nebo ne?

04. květen 2016
Český rozhlas PLUS vysílal 2. května v 15:18 s prof. Zdeňkěm Opatrným z Karlovy univerzity rozhovor o geneticky modifikovaných organismech. Můžete si poslechnout ze záznamu.

Olomoucký deník: Toužil hrát rock, teď jako vědec dělá světové objevy na Hané

02. květen 2016
Olomouc, Dub nad Moravou– Kdyby se profesor Jaroslav Doležel, vedoucí olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, narodil v jiné době, možná by s rockovou kapelou dodnes vyprodával sportovní haly. Více zde..

O řasy, jejich kultivaci i využití se v Třeboni zajímají vysokoškoláci

02. květen 2016
24. dubna si mohli na workshopu v Centru Alagatech Mikrobiologického ústavu AV ČR vyzkoušet mikroskopickou kontrolu stavu řasových kultur i měření parametrů v laboratorních kultivačních fotobioreaktorech. Zájem byl tak velký, že workshopy budou pokračovat!

Český rozhlas Dvojka: Rozhovor s prof. Doleželem

02. květen 2016
Český rozhlas Dvojka vysílal 27. 4. 2016ve 13:40 rozhovor o geneticky modifikovaných organismech s prof. Doleželem. Poslechněte si...

Prof. Jaroslav Doležel v rozhovoru pro Českou televizi

02. květen 2016
O naší konferenci zaměřenou na GMO informovala ve vysílání ČT24. Podívejte se...

Vědec z Olomouce pomáhá nasytit lidstvo. Biopalivo je zločin, říká Olomouckému deníku prof. Doležel

25. duben 2016
Po česku se čte nejen genom pšenice, ale i banánovníku. Olomoucký výzkumný tým profesora Doležela ukázal cestu a přispívá k vyšlechtění odolnějších druhů plodin.  

Marc Van Montagu na #AFO51: GMO jsou důležité pro to, abychom přežili

25. duben 2016
Geneticky modifikované organismy (GMO) byly hlavním tématem pátečního programu, který na AFO připravila univerzita ve spolupráci s Akademií věd ČR. Nejvýznamnějším hostem byl belgický molekulární biolog Marc Van Montagu, který celodenní rozmluvy ukončil večerní přednáškou v kině Metropol. Odpovědi na otázky spojené s genovým inženýrstvím hledali i účastníci Konference o GMO či workshopu.

Na naši konferenci o GMO zvala v přímém přenosu i Česká televize. Podívejte se!

21. duben 2016
Náš výzkumný program Potraviny pro budoucnost se letos aktivně zapojuje do 51. ročníku mezinárodního filmového festivalu populárně vědeckých filmů Academia film Olomouc. 

AFO získalo prestižní cenu od Akademie věd a zve na kosmický 51. ročník

15. duben 2016
Festival Academia Film Olomouc jen pár dní před zahájením 51. ročníku potvrdil své výsadní postavení v celorepublikovém kontextu. Akademie věd ČR mu udělila první místo v soutěžní přehlídce popularizace vědy SCIAP 2015 (SCIence AProach).