Média


Věda 24 ČT: Muž, který má potenciál změnit svět. Je Čech.

23. listopad 2018

Nejvýznamnější vědeckou cenu Česká hlava dostal genetik Doležel. Rozluštil tajemství pšenice. Info na facebooku ZDE.


Ceitec.cz: Výzva vědců: Povolte u plodin úpravu genů

21. listopad 2018

Apel již podepsalo 93 ústavů včetně šesti českých. Varují, že by regulace způsobily zaostávání Evropy.Jde o revoluční objev, který čeká na Nobelovu cenu. Takzvaná editace genomu umožňuje velmi precizní šlechtění plodin. Díky vědecké metodě CRISPR/Cas9 lze velmi přesně „vystřihnout“ například gen, který činí pšenici či ječmen náchylnými vůči suchu a škůdcům.Článek ZDE.

Lidovky.cz: Povolte u plodin úpravu genů, vyzývají vědci. Regulace by způsobily zaostávání Evropy

21. listopad 2018

Jde o revoluční objev, který čeká na Nobelovu cenu. Takzvaná editace genomu umožňuje velmi precizní šlechtění plodin. Díky vědecké metodě CRISPR-Cas9 lze velmi přesně „vystřihnout“ například gen, který činí pšenici či ječmen náchylnými vůči suchu a škůdcům. Celý článek ZDE.

Lidové noviny: Lepší obilí proti hladu

21. listopad 2018

Výzkum olomouckých vědců za 361 milionů korun má přispět ke šlechtění odolnějších odrůd plodin – třeba ječmene a vojtěšky pro sušší oblasti. Ceký článek Lidových novin si můžete přečíst ZDE.

Olomoucký deník: Země na talíři III: Filmový festival o jídle

19. listopad 2018

Chceme si budoucnost vyžrat? Pojďme (na ni) raději vyzrát. 
Dva dny plné inspirativních dokumentárních filmů, diskuzí a workshopů, které vám jednoznačně otevřou obzory a nasadí brouka do hlavy.  Více ZDE.

Masarykova univerzita: Genetické modifikace. Hrozba nebo příležitost?

12. listopad 2018

Geneticky modifikované organizmy (GMO) jsou často definovány jako organizmy, jejichž genetická informace byla pozměněna pomocí metod genového inženýrství. Již z této definice je jasné, že ke genetické modifikaci může docházet i jinými způsoby a vlastní modifikace genetické informace je v podstatě jedním z hlavních mechanizmů celé evoluce a tudíž je v přírodě všudypřítomná. Moderní metody modifikace genetické informace jsou precizním a cíleným nástrojem určeným k úpravě nebo opravě genetické informace. Více ZDE.

Česká televize: Týden vědy a techniky

10. listopad 2018

Štáb České televize natáčel o Týdnu vědy a techniky v olomoucké laboratoři ÚEB. Více (od 4:00)  ZDE.

 

1 19 37 38 39 40 41 42 43 44 55 73