Média


Česká televize: Úspěch olomouckých vědců

21. srpen 2018

Čeští vědci se podíleli na rozluštění genetického kódu pšenice. Tento přelomový objev zásadním způsobem pomůže např. při šlechtění odolnějších odrůd. 200členný mezinárodní tým pracoval na výzkumu 13 let. Jeho poznatky teď publikoval i prestižní časopis Science. na reportáž se můžete podívat ZDE.


UP Žurnál: Dědičný kód pšenice je i díky olomouckým vědcům rozluštěn

21. srpen 2018

Genom pšenice seté, jedné z nejvýznamnějších zemědělských plodin, je rozluštěn. O získání velmi přesné referenční sekvence genomu informovalo Mezinárodní konsorcium pro sekvenování genomu pšenice (IWGSC) v článku v časopise Science. Článek ZDE.

Česká věda do světa: Čeští vědci pomohli rozluštit genom pšenice

21. srpen 2018

Dvěma stovkám vědců z 20 zemí se po 13 letech podařilo rozluštit genom pšenice seté, nejrozšířenější zemědělské plodiny. Výsledky, na kterých se významně podíleli odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, pomohou rychlejšímu šlechtění odrůd pšenice s lepšími vlastnostmi nebo třeba také lidem s alergií na lepek. Článek ZDE.

TV Morava: Olomoučtí vědci se podíleli na přečtení genetického kódu pšenice

21. srpen 2018

Větší výnos a kvalita zrna, odolnost vůči chorobám a škůdcům, nebo třeba lepší překonávání období sucha. Geny zodpovědné za tyto vlastnosti pšenice teď můžou vědci snadněji identifikovat a šlechtitelé zase rychleji využít k produkci nových odrůd díky úspěchu Mezinárodního konsorcia pro sekvenování genomu pšenice. Tomu se po třinácti letech podařilo dědičný kód kompletně zmapovat. Jedním z jeho zakládajících členů je i olomoucké pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd. Televizní reportáž ZDE.

Přírodovědecká fakulta UP: Dědičný kód pšenice je i díky olomouckým vědcům rozluštěn

21. srpen 2018

Genom pšenice seté, jedné z nejvýznamnějších zemědělských plodin, je rozluštěn. O získání velmi přesné referenční sekvence genomu informovalo Mezinárodní konsorcium pro sekvenování genomu pšenice (IWGSC) v článku v časopise Science. Významnou roli ve výzkumu sehráli vědci olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH). Článek ZDE.

Aktuálně.cz: Převratný objev. Vědci rozluštili genetický kód pšenice, nebudeme hladovět

21. srpen 2018

Po třinácti letech zkoumání se vědcům z dvaceti zemí podařil přelomový objev. „Přečetli“ genom, tedy kompletní dědičnou informaci, pšenice seté. Objev poslouží vědcům i šlechtitelům, kteří díky němu budou moci rychleji šlechtit odrůdy této nejrozšířenější plodiny na světě a zlepšit její vlastnosti. Velký podíl na tomto úspěchu mají olomoučtí biologové z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Vide ZDE.

Lidovky: Vědecký průlom Čechů: „Odemkli“ genom pšenice

21. srpen 2018

Lidstvo se ocitlo na prahu šlechtitelské revoluce - získalo přístup ke klíčové dědičné informaci pšenice. K objevu přispěli vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a z Centra regionu Haná. Více ZDE.

1 19 37 45 46 47 48 49 50 51 55 73