Média


Prima Zoom: Vědci rozluštili celý dědičný kód pšenice seté. Co to znamená?

24. srpen 2018

Konečně máme přečtenou DNA pšenice. Co to znamená a proč to trvalo tak dlouho? Více ZDE.


Český rozhlas Olomouc: Vědci rozluštili dědičný kód pšenice. Na průlomovém objevu se podíleli i biologové z Olomouce

22. srpen 2018

Světový průlom ve výzkumu pšenice se podařil mezinárodnímu týmu rostlinných biologů. Po 20 letech rozluštili genom pšenice. Na významném objevu se podíleli i vědci z Olomouce. Více ZDE.

E15.cz: Vědci zjistili, že lze rozluštit celý genetický kód pšenice

22. srpen 2018

Nový výzkum umožní šlechtit jednu z nejdůležitějších zemědělských plodin na planetě moderními technikami. Výnosnější odrůdy pšenice se budou umět přizpůsobit klimatu.Více ZDE

Olomoucký deník: Obří objev olomouckých vědců

22. srpen 2018

Objev světového významu, který do budoucna pomůže milionům lidí, se povedl mezinárodnímu týmu vědců, mezi nimiž jsou i odborníci z olomouckého Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB botaniky AV ČR). Rozluštili totiž dědičný kód nejrozšířenější zemědělské plodiny, pšenice seté. Výsledek poslouží vědcům i šlechtitelům, kteří díky němu budou moci rychleji šlechtit odrůdy pšenice s lepšími vlastnostmi. Celý článek ZDE.

VTM: Genom pšenice je 5× větší než lidský, a vědci ho dokázali přečíst. Na výzkumu se podíleli i odborníci z Olomouce

22. srpen 2018

Před několika dny v prestižním magazínu Science vyšel článek shrnující výsledky 13 let trvajícího výzkumu, na němž se podílelo více než 200 vědců ze 73 institucí ve 20 zemích světa včetně České republiky. Zcela konkrétně se jedná o podrobný popis genomu pšenice seté. Článek ZDE.

21.století: Zatočíme s hrozbou hladomoru? Vědci dokázali rozluštit DNA pšenice

22. srpen 2018

Mít dostatek potravy, schopné odolat i těm nejextrémnějším rozmarům počasí – to je dost možná jedna z podmínek přežití lidstva v brzké budoucnosti. Mezinárodní vědecký tým nyní učinil první krok k tomu, abychom se jednou nemuseli bát nedostatku potravy. A co víc, svůj podíl na tom mají i čeští odborníci. Článek ZDE.

Český rozhlas: Jeden z nejdůležitějších rostlinných objevů tohoto roku - rozluštění genomu pšenice

21. srpen 2018

O úspěchu českých vědců, kteří se podíleli na přečtení genomu pšenice informoval i Český rozhlas. V živém vysílání odpovídal prof. Jaroslav Doležel. Záznam (čas 8:25) si můžete poslechnout ZDE.

1 19 37 44 45 46 47 48 49 50 55 73