Média

Ochlazení na přelomu týdne může přízemními mrazíky ohrozit brambory a cukrovku

23. duben 2025
Ochlazení, které meteorologové očekávají na přelomu týdne, může přinést přízemní mrazíky a ohrožení vzcházejících raných brambor a cukrové řepy. Zatím ale nepředpokládají, že by teploty měly klesnout tak, že bude mrznout i ve dvou metrech nad zemí.

Záhony zůstávají v plánu

22. duben 2025
I přes úbytek míst se se zahrádkami počítá, chránit je má nový rozvojový dokument Prahy

Změna klimatu zvyšuje v Česku riziko sucha i extrémních srážek

16. duben 2025
Česko se v důsledku klimatické změny způsobené lidskou činností potýká s častějšími a intenzivnějšími extrémními projevy počasí, jako jsou vlny veder, silné srážky, ledovka nebo sucho.

Nástup rašení rostlin a hnízdění ptáků je čím dál časnější. Trend zesiluje, říká vědkyně

14. duben 2025
Nástup fenologických fází rostlin a ptačích populací je na jaře v důsledku klimatické změny stále časnější a trend v posledních letech ještě zesiluje, řekla v rozhovoru s ČTK Petra Dížková z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

10. duben 2025
Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Toxický benzen vydrží v půdě roky. Ať pomůže armáda, vyzývá expert

09. duben 2025
Toxický benzen, který unikl po velké havárii vlaku v Hustopečích nad Bečvou, vydrží v půdě roky. Podle Jakuba Hrušky z Ústavuz výzkumu globální změny nyní důležité co nejrychleji těžit kontaminovanou půdu a odvážet ji na dobře odizolovaná místa. Nebezpečná látka už také zamořila přilehlé jezero a první studnu. Bezpečnostní rada Olomouckého kraje v oblasti vyhlásila stav nebezpečí.

Český rozhlas Wave: Zadržet vodu, zlepšit půdu. Opatření jdou zdola a dobrovolně. Změní to Politika krajiny 2050?

04. duben 2025
Česká krajina 21. století už nemůže být jen o produkci surovin a plodin. Půda je v současnosti zhruba na polovině kapacity obsahu organické hmoty. Další úbytek organiky by znamenal zamířit někam k polopouštím.

Česko trápí sucho, úroda v ohrožení

02. duben 2025
Česko trápí sucho, úroda v ohrožení. Může za to málo srážek. Více v článku MF Dnes.

Radiožurnál: Příroda doposud absorbovala polovinu našich emisí. V posledních letech její pomoc slábne, říká bioklimatolog Trnka

26. březen 2025
Ústav výzkumu globální změny Akademie věd Czech Globe představil web Klimatická změna, který má upozorňovat na dopady globálního oteplování.

Magazín iDnes: Bez šlechtění bychom se nenajedli

25. březen 2025
David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti?

Vědci představili možnou podobu Česka v době klimatické změny do konce století

24. březen 2025
Jaké jsou poznatky o klimatické změně, jaké jsou její dopady a jaké se nabízejí možnosti jejich řešení, ukazuje inovovaný web Klimatická změna.

Vědci by chtěli mezinárodní úmluvu o otevřeném přístupu k datům o klimatu

19. březen 2025
Současná globální politická nestabilita a geopolitické napětí společně s rostoucím nacionalismem, byrokracií a ekonomickým tlakem stále více omezují volný přístup k datům potřebným ke studiu klimatické změny a komplikují jejich výměnu.

Nové metody šlechtění – strašák, nebo světlá budoucnost zemědělství?

17. březen 2025
Je možné čelit aktuálním výzvám měnícího se klimatu, produkovat zároveň kvalitnější zemědělské produkty, a k tomu se šetrně chovat k půdě a krajině?