Videa
Příprava nanovlákenných nosičů pro imobilizaci tkáňových buněk
Technika elektrostatického zvlákňování slouží k přípravě velice jemných nanovláken, která jsou tisíckrát menší než je průměr vlasu. Nanovlákna lze využít různě, například pro tkáňové inženýrství.
Hudba: https://www.bensound.com
Video z Noci vědců v Ústavu geoniky
Noci vědců se zúčastnili i kolegové z brněnského Ústavu geoniky AV ČR. Video nabízí odpovědi vědeckých pracovníků na vnímání času v rámci jejich geografického výzkumu a zaměření. Jak se vůči času vymezují studie geografie času, městského zemědělství nebo občanské vědy?
Šlechtění budoucnosti: Od náhody k preciznosti
Už od počátku civilizace lidé sbírali divoké rostliny, domestikovali a šlechtili je. Metody šlechtění se postupně vyvíjely a zlepšovaly. Dnes umíme dědičnou informaci ovlivnit velmi přesně, a to díky nové metodě CRISPR/Cas9. Za tento významný objev získaly Nobelovu cenu Emmanuelle Charpentier a Jennifer A. Doudna.
Vliv klimatické změny na produkci zemědělských plodin
Změna klimatu a její dopady jsou jednou z největších výzev pro lidskou společnost, a to jak z hlediska globálního, tak lokálního, Českou republiku nevyjímaje.
Noc vědců v třeboňském Centru ALGATECH
V třeboňském Centru ALGATECH Mikrobiologického ústavu AV ČR se věnují výzkumu mikrořas a sinic. Během NOCi vědců se 24. září 2021 toto pracoviště otevřelo veřejnosti. Zájem byl velký!
Mikrobiota a střevní záněty
Mikrobiom je soubor všech mikroorganismů osidlujících určité prostředí. Jedná se o zdraví prospěšné ale i patogenní mikroby, které nás v případě rovnováhy posilují ve zdraví, v případě nerovnováhy (dysmikrobie) naopak naše zdraví oslabují až ohrožují. Pokud dysbalance trvá déle, dochází, jak vysvětlí MUDr. Miroslav Kverka, PhD. z Mikrobiologického ústavu AV ČR, ke vzniku nemocí.
Hudba: https://www.bensound.com
Pilotní studie zaměřená na půdní doplňky
Půda je základním zdrojem obživy lidstva a i když její důležitost roste, její kvalita se bohužel zhoršuje. V půdě chybí organická hmota, živiny a půdní organismy. Tyto komponenty jsou přitom zásadní pro správnou funkci půdy. Mgr. Veronika Jílková, PhD. z Biologického centra AV ČR se zabývá výzkumem půdních doplňků. Chce tak s dalšími vědci a studenty přispět ke zlepšení kritické situace, ve které se půda nachází.
Hudba: https://www.bensound.com
Kalendář
23 červenec 2022 |
32. ročník Akademických týdnů | |
20 červenec 2022 |
Festival dokumentárních filmů Země na talíři | |
19 červenec 2022 |
Letní Science camp v laboratoři ÚEB |