Videa


Cenné látky z mikrořas

20. říjen 2021

V třeboňském Centru ALGATECH Mikrobiologického ústavu AV ČR umí z řas a sinic získat vzácné látky, které mají široké spektrum využití. Pojďte se podívat do laboratoře biotechnologie na to, jak extrakce a purifikace cenných látek z řas probíhá.
Týden Akademie věd ČR

19. říjen 2021

1. listopadu začíná Týden Akademie věd ČR, do kterého se náš výzkumný program zapojí mnoha akcemi. Podívejte se na spot, který se natáčel i v olomoucké laboratoři ÚEB a ve kterém vystupuje i vědkyně Hana Šimková.
16. říjen je Světovým dnem výživy

16. říjen 2021

16. říjen je Světovým dnem výživy. I tomuto důležitému tématu se věnuje náš program Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost.
Tipy proti plýtvání potravinami

13. říjen 2021

Plýtvání potravinami je velkým problémem. Celosvětově se každým rokem vyhodí 1,3 miliardy tun 3 miliardy lidí. Mgr. Radka Hanzlová ze Sociologického ústavu AV ČR vám poradí, jak můžete plýtvání omezit ve vaší domácnosti.

Hudba: https://www.bensound.com
Příprava nanovlákenných nosičů pro imobilizaci tkáňových buněk

12. říjen 2021

Technika elektrostatického zvlákňování slouží k přípravě velice jemných nanovláken, která jsou tisíckrát menší než je průměr vlasu. Nanovlákna lze využít různě, například pro tkáňové inženýrství.

Hudba: https://www.bensound.com
Video z Noci vědců v Ústavu geoniky

06. říjen 2021

Noci vědců se zúčastnili i kolegové z brněnského Ústavu geoniky AV ČR. Video nabízí odpovědi vědeckých pracovníků na vnímání času v rámci jejich geografického výzkumu a zaměření. Jak se vůči času vymezují studie geografie času, městského zemědělství nebo občanské vědy?
Šlechtění budoucnosti: Od náhody k preciznosti

04. říjen 2021

Už od počátku civilizace lidé sbírali divoké rostliny, domestikovali a šlechtili je. Metody šlechtění se postupně vyvíjely a zlepšovaly. Dnes umíme dědičnou informaci ovlivnit velmi přesně, a to díky nové metodě CRISPR/Cas9. Za tento významný objev získaly Nobelovu cenu Emmanuelle Charpentier a Jennifer A. Doudna.
1 2 3 4 5 6 8