Z Papui Nové Guiney míří do Olomouce vzorky nově objevených banánovníků

17. říjen 2016 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

Olomoucká laboratoř Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. se stala klíčovým partnerem při záchraně planě rostoucích banánovníků.  Přímo z Papui Nové Guiney míří do Olomouce vzorky  několika desítek banánovníků, které v nejdivočejších místech ostrova  Boungainville sbírají špičkoví světoví vědci.  Jde o projekt mezinárodní organizace Bioversity International, která se mimo jiné věnuje hledání a záchraně dosud existujících druhů banánovníků.

Papua nová Guinea je jednou z málo probádaných oblastí, kde se banánovníky vyvíjely a ve které mohou podle vědců růst jejich plané druhy.  Právě ty ze světa kvůli změně klimatu, kácení pralesů a výrazné změně životního stylu mizí. Tyto nenapravitelné ztráty nesmírně ztěžují šlechtění nových odrůd, které je pro budoucnost klíčové. Banánové plantáže totiž decimují nemoci, přitom v mnoha zemích třetího světa jde o jednu ze základních plodin.

Olomoucká laboratoř ÚEB patří k nejlepším pracovištím zaměřeným na analýzu DNA banánovníků ve světě.  Olomoučtí vědci vypracovali unikátní soubor molekulárních metod, pomocí kterých umí rozhodnout, zda se jedná o nově objevený druh banánovníku nebo jde o variantu již známého druhu.

Mise pěti výzkumníků z různých koutů světa začala na ostrově Boungainville 16. 10. 2016 a potrvá 12 dní.  Zda se jim podaří najít neznámé druhy banánovníků, budou vědci v Olomouci vědět do konce roku.